Çocuklar İçin 5 Kolay Rahatlama Egzersizi

Çocuklar İçin 5 Kolay Rahatlama Egzersizi

Son Güncelleme: 30 Haziran, 2018

Bu yazımızda, küçük çocuklarınıza pillerini şarj edip dinlenmeleri için yardımcı olacak birkaç basit rahatlama egzersizlerine yer veriyoruz.

Çocukluk, çocukların enerji dolu olduğu bir aşama olarak nitelendirilse de ani enerji düşüşleri yaşamamaları için aktif kalmalarına yardımcı olmak gerekir.

Bir anlığına bağlantıyı koparmayı, rahatlamayı ve daha fazla coşku, ilgi ve dikkat kapasitesiyle harekete geri dönmeyi öğrenmek çocuklar için son derece faydalıdır. Ayrıca çocukların daha etkili bir şekilde öğrenmelerine izin verir.

Küçük çocukların yaşamları sadece eğlenceden oluşuyor gibi görünebilir. Ancak sürekli öğreniyor olduklarından, genellikle fiziksel ve zihinsel olarak tükenebilirler.

Aşağıda sıraladığımız kolay rahatlama egzersizleri farklı yaşlardaki çocuklar için işe yarayacaktır.

Bu hareketler harika bir teknik değil empati, sabır ve azim gerektirir.

Aşağıdaki kolay rahatlama egzersizleri, önceden herhangi bir eğitim gerekmeksizin günlük olarak uygulanabilir.

Çocuklar için 5 kolay rahatlama egzersizi

1. Nefes egzersizleri

Bu egzersiz türü hem yetişkinler hem de çocuklar için en etkili rahatlama tekniklerinden biridir.

Çocuğunuza yatağında rahatça uzanmasını, gözlerini kapatmasını ve bir elini göğsüne, diğerini karnına koymasını söyleyin.

Daha sonra, çocuğunuzdan kendisini bir akordeon olarak hayal etmesini ve burnundan derin nefes alıp ve yavaşça ağzından nefes vermesini isteyin.

En az beş nefes alıp dinlenmesini ve sonra tekrarlamasını isteyin. Egzersizi birlikte yapın ki sizin varlığınızla rahatlasın.

Bir tavsiye olarak, bu tekniği gece yatmadan önce ve ılık bir banyodan sonra yapın. Böylece çocuğunuz bütün gece boyunca derin şekilde dinlenecektir.

peluş hayvana sarılmak

2. Bir peluş hayvana sarılma

Bu egzersiz küçük çocuklarda kasları gevşetmeye yardımcı olur. Aktivite, çocuğun derinden nefes alıp peluş hayvanına (ya da küçük yastığına) büyük bir güçle sarılmasını istemekten ibarettir.

Sonra, azar azar, ağzından yavaşça nefes verirken kollarındaki gerginliği rahatlatmasına rehberlik edin. Bu teknik, tam kas ve zihinsel rahatlama ile sonuçlanır.

3. Toz alıcı veya top oyunu

Çocuklar için bu basit gevşeme egzersizlerinin üçüncüsü, bir tür oyun olarak da hizmet edebilir. Bu, çocuğun küçük kardeşleri veya arkadaşlarıyla da yapabileceği bir egzersizdir.

Rahat bir yere uzanıp gözlerini kapatması, sonra kol ve bacaklarının altından bir toz alıcıyı kaydırması gerekir.

Toz alıcı yerine hafif ve küçük bir top da kullanabilirsiniz. Üç ila beş dakika sonra çocuk yerini değiştirmeli.

Egzersizin doğru şekilde yapıldığından emin olmak için çocuğunuzu yönlendirmeye çalışın.

4. Yüzey masajı

Dördüncü kolay rahatlama egzersizi çocuğunuza masaj yapmaktır. Uzman bir masöz olmanız gerekmiyor. Çocuğunuzun rahatlamasına yardımcı olmak için zaman ayırmanız yeterli.

Masaj yerine çocuğunuzun sırtını, elinizin dış yüzüyle okşayabilir ve bunu yaparken bir esansiyel yağ kullanabilirsiniz. Ne kadar yavaş hareket ederseniz, o kadar rahatlatıcı olacaktır.

Sırt masajı tek seçenek değildir. Ayrıca çocuğun avuçlarına ya da ayak tabanlarına masaj yapmayı deneyebilirsiniz.

masaj yapılan çocuk eli


5. Vizüalizasyon egzersizi

Çocuğunuzun korkuyorsa veya kötü bir rüyadan uyanmışsa, vizüalizasyon yani hayalinde canlandırma egzersizleri yatmadan önce mükemmel olacaktır.

Çocuğunuzdan gözlerini kapatmasını isteyip alnını okşamaya başlamayarak aktiviteye rehberlik edebilirsiniz.

Ardından hayal etmesi gereken yerleri, durumları veya hoş nesneleri tanımlamaya başlayacaksınız.

Bu onun dikkatini hoş konular üzerine yoğunlaştırmasına ve kabusu azar azar unutmasına yardımcı olacaktır.

Genel olarak, en basit şey çocuğunuza kitap okumak ya da dikkatini dağıtacak kısa bir hikâye anlatmaktır. Ayrıca ninni söylerken çocuğunuzu kollarınızda sallamayı tercih edebilirsiniz.

Umarız çocuklar için bu beş basit gevşeme egzersizleri, ihtiyacınız olduğunda sizin için yararlı olacaktır.

Çocuğunuzun gün içinde çok stresli olduğuna veya kaslarının anormal bir şekilde gergin olduğuna inanıyorsanız, hemen bir uzmana danışmaktan çekinmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Erkert, A., & Hoppe-Engbring, Y. (2001). Islas de relajación: 77 juegos llenos de fantasía para relajar a los niños y potenciar su creatividad. Oniro.
  • Justo, C. F. (2018). Relajación creativa, creatividad motriz y autoconcepto en una muestra de niños de Educación Infantil. Electronic Journal of Research in Education Psychology, 6(14), 29-50. http://ojs.ual.es/ojs/index.php/EJREP/article/view/1260
  • Nadeau, M. (2001). 24 juegos de relajación: para niños de 5 a 12 años. Sirio.
  • Snel, E. (2013). Tranquilos y atentos como una rana: la meditación para los niños con sus padres. Editorial Kairós.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.