Çocukluktan itibaren seyahat etmek ve farklı kültürler tanımak çocukları nasıl etkiler?

Çocukluktan itibaren seyahat etmek ve farklı kültürler tanımak çocukları nasıl etkiler?

Son Güncelleme: 07 Mayıs, 2018

Yeni yerlere yapacağınız aile seyahatleri hayat kalitenizi birçok açıdan arttırır. Ayrıca, çocuklarınız için olan faydalarını da bu yazımızda anlatacağız. Şüphesiz ki, sizin de keyif alacağınız şeyler olacaktır.

Seyahat etmek insanların hayatlarını tamamen değiştirebilir. Başkalarının yaşam tarzları ve farklı kültürleri hakkında bilgi sahibi olmak, kendi bakış açımızı da sorgulamamızı sağlar. Çocukluktan itibaren seyahat etmek, insanların hayatlarında devrim yaratabilir.

Herkesin görevleri ve zorunluluklarını kovaladığı bir dünyada, frene basmak ve etrafımızı gözlemlemek bir hayal haline gelmiş olmakta. Yeni ufuklara yelken açmak zihni açar ve hayatı birçok ölçüden olumlu anlamda etkiler.

 “Seyahat etmek, önyargılar, hoşgörüsüzlük ve dar görüşlülük için ölümcül sonuçları olan bir eylemdir”.

-Mark Twain-

Seyahat etmenin faydaları

Turizm şirketlerinin seyahat etmekle ilişkilendirdikleri mucizelere haklı olarak inanmasak da, bu olumlu etkilerin büyük bir kısmı gerçektir. Bavulunuzu alıp evi birkaç günlüğüne terk etmenin fiziksel ve duygusal sağlık açısından harika avantajları vardır. Bunlar:

  • Stresi azaltır: işten, sorunlardan ve sorumluluklardan uzaklaşmak dinlenmemizi ve deşarj olmamızı, böylece daha mutlu olmamızı sağlar. Çok detaylı planlar yapmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü tatil sonrasında stres yaşayabilir ve öncekine göre daha kötü bir halde eve dönebiliriz.
  • Beyni uyarır: yeni yerler, kokular ve tatlar tanımak ve yeni deneyimler yaşamak beynin bilinmeyen şeylere karşı uyum sağlamaya “çalışmasına” yardımcı olur. Böylece, zihin gençleşir ve yeni bilgileri işlemeye devam eder.
  • Duygusal olarak sağlıklı hissettirir: seyahat etmek öz güveni arttırır. Çünkü yerini bulmak ve yeni kurallara, yemeklere ve dillere alışmak gibi zorluklar sunar. Ayrıca, yaşanan deneyimler, satın alacağımız herhangi bir nesneden daha fazla mutluluk getirir.
dünya haritası ve kız çocuk

Küçük yaştan itibaren seyahat etmek daha da iyidir

Eğer seyahat etmek yetişkinler için bu kadar faydalıysa, çocuklar için çok daha fazlasını sunmaktadır. Onlar için birçok durumda evi terk etmenin anlamının bilinmezliğe yelken açmak olduğunu unutmayın. Ne kadar uzakta olduklarının, nasıl varacaklarının ve eve nasıl döneceklerinin farkında bile olmayabilirler.

Bu yüzden, çocuklar için seyahat etmenin yararlarını üç şekilde özetleyebiliriz:

1.- Yeni bir bakış açısı

Çocukken, dünyayı analiz etme ve yorumlama becerilerimiz bakış açımızı belirler. Ancak, çocuk şehri, ülkeyi veya kıtayı terk ettiğinde, hayata farklı gözlerle bakmayı öğrenir.

Her şeyin öğrendiği şekilde yapılmasının gerekmediğini fark eder. Gözlemlenecek bu kadar şeyin arasında, hayatına yeni alışkanlıklar kazandırır ve insan ilişkilerine ve çevreye saygılı olmayı öğrenir.

Ayrıca, daha önce tatmadığı yemekleri deneyebilir veya o bölgeye has spor faaliyetlerine katılabilir. Dünya, alternatiflerle doludur. Tek yapmamız gereken keşfetmektir.

2.- Merakı artar

Daha önce görmediği ve hatta hayal bile etmediği birçok şeyi göreceği için, kafasında birçok soru işareti oluşacaktır. Neden burada bu dil konuşuluyor? Neden bu yemeği bu kadar çok seviyorlar? Bu şarkının adı ne?

Bu konudaki en iyi şey ise, yoğun bir merak hissi içinde olmaları. Dikkatleri %100 oranında etrafındakileri anlamaya yönelecektir.

Sonuç olarak, yansıtıcı, eleştirel ve rasyonel ruhları da gelişecektir. Var olan ve gerçekleşen her şeyin bir amacı vardır ve çocuklar ne pahasına olursa olsun bunu öğrenmek isteyeceklerdir.

küçük kız ve bavul

3.- İlişkileri ve yaşam kalitesini geliştirir

Küçük yaştan itibaren aileyle birlikte seyahat etmek, yukarıda bahsettiklerimize ek olarak, bütün aile fertleri için zorlu bir görevdir. İş birliği, hoşgörü ve diğerlerinin varlığına 24 saat boyunca dayanacak sabır gerektirir. Bu, günlük hayatımızda olmayan bir durumdur.

Yeni deneyimlerle daha derin ilişkiler kurmak için inanılmaz bir fırsattır. Seyahatlerde, ebeveynler ve çocukların bağları daha da gelişir.

Hem çocuklar hem ebeveynler yeni deneyimlerle karşılaşır. Böylece, asıl önemli olan dışarıda olanlardır, kendilerinin yaptıkları değil.

 “Seyahat ettikten sonra, aile daha birleşmiş ve esnek hale gelecektir.”

Çocuklarla seyahat ederken unutulmaması gerekenler

Eğer çocuklarınızla bir seyahate çıkıyorsanız, bu tavsiyeler sizlere oldukça yardımcı olacaktır:

  • Sağlık karnesi de dahil olmak üzere çocuklarınızın gerekli bütün belgelerini yanınıza alın.
  • Bebeğin veya çocuğun ihtiyaç duyabileceği bütün hijyen ve gıda ürünlerini çantanıza koyun.
  • Acil bir durumda kullanmak için birkaç farklı ilaç alın (doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın).
  • Planlarınızı dinlenmeye ve son dakika değişiklikleri yapmaya uygun bir şekilde yapın.
  • Çok kalabalık, güneşli veya çocuklarla seyahat etmek için yeterli imkanlara sahip olmayan yerlerden kaçının.
  • Her zaman elinizde, yiyecek, içecek ve oyuncak bulundurun.

Son olarak, keyif almaya bakın. Eğer gerekli önlemleri alırsanız, yapacağınız bir seyahat çocuğunuz için unutulmaz bir deneyim olabilir. Küçük yaştan itibaren seyahat etmek, çocukların hayatında yeni ufuklar açacak bir pencereye benzer.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.