Doğru Bebek Arabası Seçmek: Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Doğru Bebek Arabası Seçmek: Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Son Güncelleme: 30 Mart, 2019

Bebek arabası, bebeğiniz olduğu zaman edinmeniz gereken en temel öğelerden bir tanesidir. Ancak hem kendiniz hem de çocuğunuz için doğru bebek arabası seçmek her zaman kolay değildir.

Piyasada bulabileceğiniz çok farklı çeşit ve model var. Birçok ebeveyn nereden başlayacağını bile kestiremiyor. Aşağıda, aileniz için doğru bebek arabası seçmenize yardımcı olacak bir dizi ipucu sunmak istiyoruz.

İlk ve herşeyden önce: Kullanışlılık ve görünüm

Kişisel zevklerimiz her zaman pratik ya da idare edilebilir olanla uyum sağlamaz. Bebeğiniz için doğru bebek arabası seçerken bazı noktaları aklınızda bulundurmanız önemlidir. Örneğin, arabanızın bagajına ya da yaşadığınız apartmanın asansörüne sığdığından emin olmalısınız.

Eğer toplu taşıma araçları kullanıyorsanız katlanıp sıkıştırılabilen hafif bir şey tercih edersiniz. Ancak pratik bir bebek arabası bulmak demek beğenmediğiniz bir şeyi seçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Birçok çeşit mevcut. Hem ihtiyaçlarınızı karşılayacak hem de zevkinize uyacak bir bebek arabası bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bebek arabası özellikleri:

Her şeyden önce çocuğunuzun güvenli gezdiğinden emin olmak istersiniz. Doğru bebek arabası, hızlı ve kolay açılabilen sağlam ve kullanımı kolay emniyet kemerine sahip olmalıdır. Buna ek olarak bebek arabasının daha fazla güvenlik sağlamak için çocuğun önünde bulunan bir güvenlik çubuğuna ihtiyacı vardır.

Ağır olmayan bir bebek arabası tercih edin. Katlandığı zaman tek elinizle kolayca kaldırabilmeniz gerekir. Dahası, bebek arabasının kolay yönetilebilir olması gerekir. Diğer bir deyişle rahatça manevra yapabilmeniz için düzgün tekerleklere sahip olması ve dönüşleri sorunsuz yapması gerekir.

Aslında farklı arazi tiplerine uyarlanan özel tekerlekler vardır. Bu tekerlekler özellikle seyahat için mükemmel bir seçenektir.

bebek arabaları ile yürüyen iki anne

Bebek arabasının ölçü ve boyutlarının da ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmanız gerekir. Eğer kısıtlı bir yaşam alanına sahipseniz kuşkusuz çok yer kaplamayan bir şey tercih edeceksiniz.

Bebek arabanızın farklı yüksekliklere ayarlanabilir olması da oldukça önemlidir. Topuklu ayakkabılarla bebek arabası itmek, babet ya da tenis ayakkabısıyla itmekten çok daha farklıdır. Eğer seçtiğiniz bebek arabası boyunuza ve ayakkabınıza göre ayarlanabiliyorsa birçok sırt problemini önlersiniz.

Aksesuarlara gelince, birçok bebek arabasında her tür şey için dahili alanlar ve araçlar bulunur. Cüzdan ve sırt çantası asacak kancalar, şemsiye koyacak bir bölme, alışveriş için bir sepet, oyuncak ve hatta yağmur yağdığında üstü kapanabilir özelliğe sahip birçok bebek arabası bulacaksınız.

Son olarak, bebek arabasının yatırılabilir olduğundan ve iç astarı çıkarabildiğinizden emin olun. Astar yıkanabilir, havadar ve yastıklı olmalıdır.

Farklı modelleri incelemek: Tam boyutlu bebek arabası veya seyahat sistemleri

Tam boyutlu bebek arabaları, ihtiyacınız olan her şeyi tek bir bebek arabasında toplayan bir seçenektir. Çok yönlü, pratik ve çocuğunuzla birlikte büyüyorlar. Aralarında seçim yapabileceğiniz çok çeşitli markalar ve modeller mevcuttur. Çocuklarınıza rahatlık ve güvenlik sunan ve zevkinize uygun, doğru bebek arabasını bulacağınızdan eminiz.

Tam boyutlu bebek arabaları, geleneksel düz bebek arabalarından daha pratiktir. Çok daha hacimli ve daha fazla aksesuar ekleme seçeneğine sahiptirler. Ayrıca bütçe dostu olmaya da eğimlilerdir.

Bu bebek arabaları, konu küçük bebekler olunca şemsiyeli bebek arabalarından çok daha iyi bir seçenektir. Bebeğiniz gelişirken sırt ve boyun kuvveti arttıkça, ihtiyaç duyduğu kafa ve omurga desteğini sağlar.

Bebeğiniz büyüdüğü ve kendi başına oturabildiği zaman, bebek arabasını buna göre ayarlayabilirsiniz.

Daha eksiksiz bir seçenek arıyorsanız bir seyahat sistemi seçebilirsiniz. Seyahat sistemleri, kolay ve güvenli bir şekilde aracınız ve bebek arabanız arasında aktarım yapabileceğiniz çocuk koltuğu içerir.

bebek arabasında uyuyan bebek

Bebek arabasına ve yenidoğana ilişkin kültürel yönler

Yeni doğan bebeklerimizi taşıma şeklimiz kültürümüzün bir parçasıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, ebeveynlerin çoğu yeni doğmuş bebeklerini bebek arabasına, yatay pozisyonda olacak şekilde yerleştirir.

Buna ek olarak birçok profesyonel bu pozisyonu önerir. Bu, yatay pozisyonun yenidoğanların başını ve sırtını daha iyi desteklediği teorisini temel alır.

Bir bebek arabasının yatay ayarı olup olmadığı ebeveynlerin zevkine kalmış bir seçenek değildir. Genelde yeni doğan bebekler için yapılmış bebek arabaları (tam boyutlu olanlar dahil) çoğunlukla bebeğinizi düz yatırma seçeneğini sunar.

Ancak standart bebek arabası diye bir şey yoktur. Biri, bir bebek için iyi bir sonuç verebilirken bir başka bebek için doğru olmayabilir. Bu nedenle her çocuğun özel ihtiyaçlarını dikkate almak önemlidir. Aynı şekilde iyi bir bebek arabasının sahip olması gereken bazı genel özellikler vardır:

  • Küçük, konforlu ve rahat taşınabilen bir bebek arabası seçin.
  • Bebek arabasının çok ağır olmadığından emin olun. İçinde bebeğinde olduğu ağır bir bebek arabası itmek çok yorucu olabilir.
  • Gezmekten hoşlanıyorsanız bebek arabanızın her araziye uyumlu olduğundan emin olun. Bu, her tip arazi ve zemine uyum sağlayacağı anlamına gelir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.