Emzik Kullanmak Hakkındaki Gerçekler ve Söylentiler

Emzik Kullanmak Hakkındaki Gerçekler ve Söylentiler

Son Güncelleme: 29 Mart, 2018

Birçok anne ve baba, doğduğu andan itibaren çocuklarını sakinleştirmek ya da kriz anlarında bir çözüm olması için onlara emzik vermeyi tercih edebilir.

Emzik ayrıca, her zaman mümkün olmasa da, bebeklerin parmak emme alışkanlığını da önlemek için iyi bir yöntemdir. Ama eğer bebeğinize emzik vermeyi seçtiyseniz, bu konuda duyacağınız bir çok yoruma da hazır olmanız gerekir.

Birçok anne, emziğin bebekler için iyi bir fikir olmadığını ve kaçınılması gereken bir şey olduğunu düşünür. Gerçek şu ki emziğin şu durumlarda kullanılması uygun olabilir: bebek uyurken, hastayken ya da çok gerginken; sadece sakinleştirilmesi gerektiğinde, ama tabi ki buna sizin sevginiz ve ilginiz de eşlik etmelidir.

Bebekken emzik kullanımı çocuğunuzun ilerideki konuşmasını, dişlerini ya da başka bir şeyi etkilemez.

Çocuk doktorları ve diş hekimleri, size, bebeğinizin parmak emmesi ya da tırnak yemesindense emzik kullanmayı tercih etmenizi söyleyecektir.

İşte, emzik kullanmakla ilgili yaygın söylentiler ve gerçekler.

Emzikli Bebek

Çocuğunuz her zaman emzik isteyecek

Söylenti! Siz hiç 10 yaşında ve uyurken hala emzik kullanan bir çocuk gördünüz mü? Muhtemelen hayır. Öte yandan, parmağını emen bebekler bunu ilerideki yıllarda kötü bir alışkanlık haline dönüştürebilir. Bu, eklem problemleri ve ve dişlerinin düz çıkmasına engel olabilecek diş eti sorunlarına yol açabilir.

Bir emzik, psikolojik olarak emmek onları sakinleştirdiği için bebeklerin rahatlamasına yardım eder. Emzik kullanmak yalnızca süresi çok uzarsa bir probleme dönüşür.

Öte yandan, emzik kullanımını yatma zamanıyla sınırlamak ya da bebeğin beşikte olduğu zamanları seçmek en doğrusudur. Eğer bebeğiniz uyurken emzik kullanmaya alıştırırsanız, ani bebek ölümü sendromuna yol açabilir.

Eğer emzirme döneminde emzik kullanırsanız bebeğiniz memeye alışmaz

Gerçek! Bu bir söylenti değil, gerçek. Eğer emzirme dönemindeyseniz, bebeği emzikle tanıştırmadan önce en azından birkaç hafta beklemelisiniz. Bebeğinizin doğru şekilde memeye alıştığından emin olun. Çocuğunuzun memeden süt emmekle emzik arasındaki farkı anlayabiliyor olması gerekir.

Emzik Emen Bebek

Bazı emzikler diğerlerine göre daha iyidir

Doğru. Bazı emziklerin diğerlerinden daha doğru olduğu söylenir. Örneğin, bazı emzikler bebeğin boğulmasına yol açabilecek kadar küçük olabilir.

Çocuğunuza, onun yaş aralığına uygun bir emzik vermelisiniz. Bu emzik, çocuğunuzun ağzında kırılma riski olmaması için tek bir parçadan oluşmalıdır.

Emzik kullanmak çocuğunuzun diş sağlığı için kötüdür

Söylenti. Emziği şeker içeren meyve sularına batırmadığınız sürece çocuğunuzun diş sağlığını kötü yönde etkilemez. Ama, bu söylentide biraz da olsa gerçeklik payı vardır.

Bebeğiniz bir emziği sürekli kullanıyorsa, bu üst damak daralmasına, dişlerinin pozisyonunda kaymaya ve yanlış dil duruşuna yol açabilir; ama bu durumlar sadece emziği çok uzun süre kullanıyorsa gerçekleşir.

Siz de emzikler hakkında bizimle paylaşmak isteyebileceğiniz herhangi bir söylenti ya da gerçek biliyor musunuz?  Bebeğinizin emzik kullanmayı zamanla bırakacağını unutmamalısınız, siz de bunun üzerinde aşamalı olarak çalışmalısınız.

Siz, bebeğinizin emziği bırakmasını nasıl sağladınız? Bu sizin için zor mu oldu yoksa kolay mı? Lütfen deneyimlerinizi bizle paylaşın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.