Evi Bebek İçin Güvenli Hale Getirmek: Bilmeniz Gerekenler

Yeni doğmuş bir bebeği dünyaya getirirken, uygun güvenlik önlemlerini almak önemlidir. Evinizi bebek için güvenli hale nasıl getireceğinizi öğrenmek için bu makaleyi okuyun.
Evi Bebek İçin Güvenli Hale Getirmek: Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 15 Mart, 2019

Evinizi bebek için güvenli hale getirmeyi öğrenerek, küçük çocuğunuz daha fazla bağımsızlık kazanmaya başladığında kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

Bebekler emeklemeye başladığında veya birkaç ay içinde ilk adımlarını attığında, evler keşfetmek için büyüleyici yerler haline gelir. Her şey onların dikkatini çeker ve güvenlik onların önceliği değildir. Duvar prizleri, uzaktan kumandalar, çekmeceler ve hatta klozet bile bebeğinizin merakını kışkırtır.

Evinizi bebek için güvenli hale nası getireceğinizi öğrenmek adına bu makaleyi okuyun.

Daha fazla bağımsızlık için daha fazla güvenlik

Çocuğunuz büyüdükçe, önleyici tedbirler almanızı öneririz. Evinizi bebek için güvenli hale getirmeyi öğrenerek, onun küçük dünyasını da güvenli bir yer haline getireceksiniz.

1. Duvar prizlerinin ve köşelerinin örtülmesi gerekir. Keskin mobilya köşelerini örtmeniz ve tüm elektrik prizlerine koruyucu tapa takmanız gerekir. Topraklanmış prizler daha güvenlidir. Her durumda, bunlar da tapalarla örtülmelidir.

evin bebek için güvenli olması

2. Kablolarınıza dikkat edin. Bebek monitörleri ve telefonlar da dahil olmak üzere, bebeğinizin erişebileceği bir yere kablolu eşya koymaktan kaçının. Kablo gerektiren herhangi bir nesnenin tehlikeli olarak kabul edilmesi gerektiğini unutmayın.

3. Güvenlik için ağır veya büyük nesneleri sabitleyin. Bebeğiniz emeklemeye başladığında, ulaşabildiği her şeye yaslanacaktır. Bu nedenle evinizdeki kitaplıkların, televizyonların, mobilyaların ve diğer nesnelerin zemine veya duvara sabitlendiğinden emin olmanız gerekir.

Çocukların çevrelerini keşfetmeleri gerekir, ancak bazı temel önlemleri alarak bunu güvenli bir şekilde yaptıklarından emin olmalısınız.

Daha fazla güvenlik önerileri

Ev eşyalarının korunmasına ek olarak, evin giriş ve çıkışlarıyla da ilgilenmeniz gerekir.

1. Potansiyel olarak tehlikeli bölgelere erişimi engelleyin. Garajlar, bodrum, banyolar, mutfaklar ve egzersiz odaları bebeğiniz için tehlikeli olabilecek alanlardır. Temizlik ürünleri, boya, ağır aletler veya kimyasal ürünler içeren dolaplar bir anahtar ile kilitlenmelidir.

2. Çocuğunuza güvenli bir şekilde yürümeyi öğretin. Bebeğiniz ilk adımlarını atmaya hazır olduğunda, korkuluklara nasıl tutunacağını göstererek, merdivenlerden inip çıkması için egzersiz yapmasına yardımcı olun. Kayma veya düşmeye neden olabilecek küçük halıları ortadan kaldırın.

3. Merdivenleri bebek için güvenli hale getirin. Evinizde merdiven varsa, bebek kapılarını en üste ve en alta yerleştirin. Merdivenlere bir kapıdan erişiliyorsa, çocuğunuzun büyüdüğünde bu kapıyı açmayı öğrendiğinden emin olun. Buna benzer tüm kapılara kilit koymanızı öneririz.

eve bebek kapısı takmak

Evinizi etkili bir şekilde bebek için güvenli hale getirmenin ipuçları

Pencerelere erişimi engelleyin. Pencerelerin yanına, çocuğunuzun yanlarına yaklaşmasını kolaylaştıracak sandalyeler veya mobilyalar koymayın. Gerekirse, çocuğunuzun onları açmasını engelleyen bazı basit mekanizmalar kurun. Balkonlardaki korkuluklar yüksek olmalı ve parmaklıklar arasındaki mesafe dar olmalıdır.

  • Dikiş ve alet kutularını çocuğunuzun erişemeyeceği yerlerde tutun.
  • Plastik torbalara çok dikkat edin. Küçük çocuklar bu torbaları başlarına geçirerek boğulabilirler.
  • Pilleri, çakmakları veya kibritleri etrafta bırakmayın. Ayrıca, çocuğunuzun yutmaması için, madeni paralar ve düğmeler gibi küçük nesneleri erişemeyeceği bir yerde saklayın.
  • İlaçlar erişilmez durumda tutulmalı veya dolaplara kilitlenmelidir.
  • Çocuğunuzun önünde ilaç kullanmayın. Bunun nedeni, çocukların yetişkinlerin yaptıklarını taklit etme eğiliminde olmalarıdır. Çocuğun ilaç alması gerektiğinde, ilaçların şeker olduğunu söylemeyin, böylelikle şeker diye ilaç yemeyecektir.
  • Çocuğunuzu ocak veya fırın açıkken yalnız bırakmayın. Fırınınızın yüksek bir yerde olması tercih edilir. Bu mümkün değilse, fırın açıkken çocuğunuzu fırından uzak tutmaya çalışın.
fırını inceleyen çocuk
  • Halıların altına kaymaz şeritler yerleştirin. Bu, evde koşarken çocuğunuzun kaymasını ve düşmesini önler.
  • Çocuğun oyuncaklarının yaşına uygun olduğundan ve boğulma tehlikesi taşıyan küçük parçalar içermediğinden emin olun.

Sadece çocuğunuza fayda sağlamak adına değil, aynı zamanda tüm aile için ev kazaları riskini önemli ölçüde azaltmak adına evinizi bebek için güvenli hale getirmenin önemli olduğunu unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Çocuğum Kafasını Sert Bir Şekilde Çarparsa Ne Yapmalıyım?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuğum Kafasını Sert Bir Şekilde Çarparsa Ne Yapmalıyım?

Ne yazık ki, tüm sonlar mutlu değildir, bu sebeple çocuğunuz kafasını çarptığında onla ilgilenin ve bu tavsiyeleri uygulayın.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.