Geceleri Uyanan Bebeklere Ne Denir: Normal

Geceleri Uyanan Bebeklere Ne Denir: Normal

Son Güncelleme: 20 Mart, 2018

Geceleri birkaç kere uyanan bebeklere tıpta özel bir isim verilir: normal bir çocuk. Çocuklarda uyku düzeni bazen stres kaynağı olur, bu süreçte sadece iki büyülü şeye ihtiyaç vardır: zaman ve sabır. Çocukların beyni adım adım olgunlaşır.

Çoğu anne baba bebeklere “uyumayı öğretmek gerektiği”ne inanır. Hepimiz, çocuklarımızın kendilerini güvende hissetmeleri için alışkanlıklara ve her an ne olacağını tahmin edebilecekleri rutinlere ihtiyaç duyduklarını ve çevrelerindeki dünyayı anlamalarına yardımcı olacak oluşumlar kurduklarını biliyoruz.

Şimdi, uykuyla ilgili olarak, bebeklerde ve küçük çocuklarda hala olgunlaşmamış bir biyolojik içgüdüden bahsediyoruz. Zamanla, bebekler gelişir, böylece küçük adımlarla da olsa, ikiniz de yaklaşık 7 ila 9 saat boyunca sürecek kesintisiz bir dinlenme şansı bulursunuz.

Çocuğunuz gece uyumadığında

Bugüne kadar hala çözülememiş bir gizem varsa o da rüyalardır. Annesinin karnında uyuyan 32 haftalık bir bebeğin bile rüya gördüğünü ortaya koyan bilimsel çalışmalar var. Ama bilim bile neden bazı çocukların tüm gece deliksiz uyurken diğerlerinin 3 saat bile kesintisiz uyuyamadığını açıklayamıyor.

Uyuyan Aile

Bir ayrıntıyı hesaba katmalıyız: Bebeğin yalnızca birkaç haftalık olması, çevresindeki dünyayla olan deneyiminin hala ihmal edilebilir olduğu anlamına gelmiyor. Karakterin temelleri her çocuğun beyninde kurulur ve onu diğerlerinden farklılaştıracak benzersiz kişisel ihtiyaçları tanımlar. Dolayısıyla, bu ihtiyaçlara karşı sezgisel ve duyarlı olmamız gerekir.

Kaygı ve korku

Geceleri sık sık uyanan bir bebeğiniz varsa, yavaş yavaş bir kaygı ve korku atmosferi oluşur. Onunla ilgili bir sorun olup olmadığını düşünürsünüz, hasta mı ya da sizin yaptığınız yanlış bir şey mi var diye merak edersiniz.

  • Sakın bebeğiniz gece uyanıyor diye yanlış bir şey yaptığınızı düşünmeyin. Bu tamamen normal bir süreçtir.
  • Hayatın her zaman kitaplarda yazıldığı gibi olmadığını fark etmeliyiz. Tüm formüller işlemez ve tüm çocuklar aynı değildir.
  • Bir bebeğin dünyaya geldiğinden itibaren bize tamamen ihtiyaç duyduğunu unutmamalıyız. Işık söndüğünde ve yalnız kaldıklarında, gece onlar için kaygı ve korkunun kaynağıdır. Hayatları için korkaklar. Sizin geri dönüp dönmeyeceğinizi, artık hep yalnız mı olacaklarını ya da karanlığın sonsuz olup olmadığını bilemezler.
  • Neredeyse tüm bebeklerin hareketleri içgüdüseldir. Onu beşikte yalnız bıraktığımızda, “ona bir şey olmayacağına” ikna edemeyiz. Bir çocuğun anladığı tek şey, fiziksel temasın verdiği güven duygusu, ona sevgiyle seslenen annesinin koruyucu sesi ve onun güvenlik sağlayan kollarıdır.

Zamanla, tamamen içgüdüsel kaynaklı olan diğer korkular gibi bu korku, adım adım yok olur. Bu sırada, sadece yüksek oranda sabırlı ve çok ama çok anlayışlı olmamız gerekir.

Uyumayan Çocuk

Gece uyanan bebeklerle nasıl başa çıkılır

Nörologlara göre, bir bebeğin beyni 7 yaş civarında olgunlaşır. Tüm sinir ağları miyelinle kaplıdır ve bu ağların elektriksel düzeni, rüya döngülerinin daha düzenli olduğu ve gece krizlerinin azaldığı bir noktaya dönüşür.

Ayrıca, bunu öğrenmenin 7 yıl sürebileceğini ve bu sürecin ebeveynler için biraz travmatik bir olgu olabileceğini de biliyoruz. Bununla beraber, bazı çocuklar bunu üç yaşına kadar sürdürebilir ve genellikle çocuktan çocuğa birçok farklılık vardır.

Çocuğu gece uyutmak için en iyi yol nedir?

Kısa zaman öncesine kadar, klasik “Estivill yöntemi” çok modaydı ve yakın zamana kadar çocuğun sakinleşene kadar geceleri beşikte ağlarken yalnız bırakılması gerektiğini savunuyordu. Şimdi yazarın kendisi bunun tam tersi olması gerektiğini vurguluyor.

  • Ağlayan bir çocuğu ihmal etmenizi önermiyoruz, çünkü bu, bebeğin beyninde gereksiz strese neden olur; çocuğa her şeyin yolunda ve gayet iyi olduğunu göstermek için basit bir okşama, bir kelime veya sarılma ile bu stres hafifletilebilir.
  • Ayrıca, bütün çocuklar için geçerli olan “sihirli bir formül” olmadığını da anlamalıyız. Her anne, kendi çocuğu için en etkili yöntemi keşfetmelidir ve bu; zaman, şans ya da basit rutinler sayesinde adım adım ortaya çıkar.
  • Bununla beraber, çocukların beşiklerine çok yorgun götürülmemesi gerektiğini, gün boyunca yapılan kısa uykuların derin bir uykuyu engelleyebileceğini ve beşiğin üzerine yerleştirilen oyuncak veya ışık saçan kolyelerin bir çocuğun dikkatini çeken uyarıcılar olduğunu hatırlamak gerekir. Bunların, geceleri yapılması tavsiye edilmez.
oyuncak fil ve uyuyan çocuk

Sabırlı olun, çocuğunuzun kendi hızına saygı duyun ve aniden ışığın söndüğü ve bebeğin başına gelenleri anlamadığı ve sizin onun için geri dönüp dönmeyeceğinizi bilmediği bu dünyaya uyum sağlamasının her zaman kolay olmadığını anlayın. Aylar, yıllar ve sevginiz ona bu güvensizlikleri giderecek tüm cevapları verecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.