Günlük Tutmanın Tüm Faydalarını Keşfedin

Günlük Tutmanın Tüm Faydalarını Keşfedin

Son Güncelleme: 09 Haziran, 2019

Günümüzdeki teknolojik gelişmeleri göz önünde bulundurunca günlük tutmak kulağa eski moda bir alışkanlık gibi gelebilir. Fakat bu alışkanlık aslında çok faydalıdır ve terapötik etkisi bulunmaktadır. Yazıyı okumaya devam edin ve günlük tutmanın tüm faydalarını keşfedin.

En basit olarak günlük tutma eylemi bireyin özgüvenini ve yaratıcılığını geliştirir. . Oturup kişisel anıları yazmak için zaman ayırmak kendini ve düşüncelerini yansıtmanın bir yoludur. Bunu alışkanlık haline getirmek fiziksel, duygusal ve akıl sağlığı için çok önemlidir.

Günlük tutmanın kişiye hissettirdiği özel olma hissi oldukça rahatlatıcıdır ve insanın kendi kendini gözlemleyerek dışarı vurmasını teşvik eder. Bunu yaparken söz konusu birey kendini gün boyunca başından geçen her olayı değerlendirecek ve üzerinde düşünecek kadar rahat hissetmelidir. Online bir günlük veya blog yazmak kağıt üzerine yazmakla aynı etkiye sahip değildir.

Bu şekilde günlük tutmak kendi kendini tedavi etmenin bir yoludur. Günlük tecrübeleri boş bir kağıda yazmak ve dışa dökmek psikologla olan özel bir seans gibidir.

Zihnimizi temizlemek için hikayelerimizi başkalarıyla paylaşmamıza gerek yok. Günlük tutmak düşüncelerimizi dışa vurmamızı sağlar ve kendimizi daha iyi anlayarak hayatımızı farklı yönlerde geliştirmemize olanak tanır.

“Günlük olayları korkmadan yazmak özgüvenimizi geliştirmek için mükemmel bir yöntemdir.”

Kötü anılarımızı, bakış açılarımızı ve hislerimizi yazdığımız bir günlük kötü alışkanlıklarımızı değiştirmek için en iyi yoldur. Buna ek olarak, kötü anıları ve düşünceleri aklımızdan atmamıza ve akıl sağlığımızı iyileştirmemize yardımcı olur. 

Günlük tutmanın faydaları nelerdir?

1. Akıl sağlığını iyileştirir

Elle yazarak günlük tutma eyleminin akıl sağlığı üzerine pek çok faydası bulunmaktadır. Her gün düşünceleri sayfalara dökmek bireylerin bilişsel ve duygusal zekalarının gelişimesini sağlar. Düşünceleri yazmak aynı zamanda düşünce biçimini ve diğer psikolojik süreçleri geliştirir.

günlük tutmak

Düzenli olarak yapıldığında günlük tutma alışkanlığı kişinin bilinçaltını uyandırır. Çünkü günlük tutmak kişinin zihnindeki düşüncelerin istikrarsızca gelişmesini sağlar. Kişinin zihnindeki düşünceleri canlandırması veya yazıya dökmesi kişisel gelişimi için de oldukça faydalıdır.

“Düşünceleri yazıya dökmenin verdiği samimiyet hissi rahatlamayı ve kendi kendini gözlemlemeyi sağlar.”

2. Bedensel sağlığı iyileştirir

Günlük tutmanın bedensel sağlık üzerine olan pozitif etkisi araştırmalarla kanıtlanmıştır. Günlük anıları çekinmeden kağıda dökmek özgüveni geliştirmek için mükemmel bir araçtır.

İnsanlar yazarak korkularıyla yüzleşip onlarla savaşabilirler. Bu, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde işe yarayan bir yöntemdir.

Günlük tutanların yalnızca özgüvenleri gelişmekle kalmaz aynı zamanda yaratıcılıkları da artar. Düzenli yazmak zihnin berraklığını sağlar ve uzun vadede yaratıcılığı geliştirir.

Günlük tutma alışkanlığını edinmiş kişiler sert ve dikbaşlı olmaktan uzaklaşıp farklı fikir ve düşüncelere karşı açık ve anlayışlı olurlar. Tüm bunlar yetişkinlerin iş ve özel hayatlarında daha mutlu ve başarılı olmalarıyla sonuçlanır.

3. Terapi etkisi yaratır

Bu basit ve pratik aktivite sayesinde terapi seanslarına ihtiyaç duymayacaksınız. Günlük anılarınızı günlük tutarak yazıya dökmek tüm negatif enerjiden kurtulmanızı sağlar. Bunun da ötesinde, problemlerinizle ve korkularınızla cesurca yüzleşmenize ve aynı zamanda kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

4. Rahatlatıcı bir aktivitedir

Hiçbir şey günde 20 dakikayı günlük tutmaya ayırmaktan daha rahatlatıcı değildir. Bu bir alışkanlık haline getirildiğinde kişi rahatlamış hissederek tüm anılarını ve düşüncelerini çekinmeden ifade edebilir.

Günlük tutmak kişinin kendine ayırdığı özel bir andır ve zaman içinde zihninizin engellerinden kurtularak özgürce yazmaya başlarsınız. Duygularınızı ve düşüncelerinizi yargılamak için kimse olmayacaktır.

günlük tutan kız

5. Aynı hataları tekrar yapmamamızı sağlar

Kişisel bir günlük kişinin iyi ve kötü tüm anılarını detaylarıyla barındırır. Zor zamanlarımızda bu sayfaları tekrar tekrar okuyup aynı aynı hataları yapmaktan kaçınabiliriz.

Özetle, günlük tutmayı bir alışkanlık haline getirmek pek çok fayda sağlar. Günlük anılarımızı yazıya dökmek bizi rahatlatır ve neşelendirir. Buna ek olarak, düşüncelerimizi ve fikirlerimizi düzenlememize, kendimizi ve etrafımızdaki olayları daha iyi anlamamıza yardımcı olur.

Son olarak, günlük tutmayı bir alışkanlık haline getirmenin sağladığı en önemli faydalardan biri de başınızdan geçen tüm olayları, düşüncelerinizi, fikirlerinizi, hislerinizi ve anılarınızı sonsuza dek saklayabileceğiniz yazılı bir kaydınızın olmasıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.