Mama Sütü Nasıl Seçilmeli?

26 Haziran 2020
Marketlerde pek çok mama sütü çeşidi vardır. Bu yüzden de seçim yapmak uzun zaman alır. Peki, alacağınız mama sütüne nasıl karar vermelisiniz? Yardımcı ipuçları için okumaya devam edin!

Bebeğin gelişi beraberinde pek çok mutluluğu, kuşkuyu ve zorluğu getirir. Yenidoğanların, ya anne sütü ya da mama sütü ile birkaç saatte bir beslenmesi gerekir.

Peki mama sütleri arasında ne gibi farklar vardır?Seçimi neye göre yapmalısınız? İpuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Resmi makamların tavsiyeleri

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ilk altı ay boyunca tek ve isteğe bağlı anne sütünü öneriyor. Bu sürenin sonunda, DSÖ çocuk iki yaşına gelene kadar anne sütüne devam ederken bir yandan da ek gıdaya yavaş yavaş geçilmesini tavsiye eder.

Anne sütü ve mama sütü hakkında resmi veriler

ABD Beslenme ve Diyetetik Derneği Dergisi tarafından yürütülen bir araştırma, 1999 ve 2003 yılları arasında yenidoğan beslenmesine ilişkin halkta değişen tutumları analiz etmiştir.

Uzmanların elde ettiği verilere göre, katılımcıların %25’i mama sütünün anne sütü kadar iyi olduğunu düşünmekteydi.1999 yılında kaydedilen aynı araştırmanın sonuçlarıyla kıyaslandığında, sayıda artış gözlemlenmişti.

İspanya Ulusal İstatistik Enstütü’sünün verilerine göre, ülkede bebeğin ilk üç ayı için anne sütü, mama sütüne ve yapay beslenmeye üstünlük sağlamaktadır. Bununla birlikte, bu yaklaşım altıncı ayda değişmiştir çünkü kadınların sadece %24.72’si bebeklerini anne sütüyle beslemeye devam etmiştir.

Altıncı ayın sonunda, yapay besleme %61 ile popülerlik kazanırken, hem anne sütü hem de mama sütü karışımı kullananların oranı %14 olarak çıkmıştır. Bu değişim, muhtemelen annelerin iş hayatına dönmesinden kaynaklanıyordu.

mama sütüyle beslenmek

Anne sütünün özellikleri

Anne sütü, bebeğin ihtiyaçlarına uyum sağlayan ve değişen canlı bir sıvıdır. Doğumun hemen ardından gelen ve sarı renkli olan anne sütü, kolostrum olarak bilinir.

Bu sütte, bebeğin doğumdan sonraki ilk birkaç gün ihtiyacı olan her şey bulunur. Ardından, süt beyazlaşır, yoğunluğu azalır ve daha fazla gelmeye başlar. Bu süt ise olgun anne sütü olarak bilinir.

Anne sütü, bebeğin büyümesi için gerekli olan her şeyi içerir. Makrobesinler ve mikrobesinler sağlamasının yanı sıra, bebeğin bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı diğer bileşenler de içerir.

Anne bebeğini emzirirken, (alkol dışında) kalori alımını artırmalıdır. Kalori ihtiyacının artmaya devam edeceğini göz önünde bulundurmalı, bu sebeple de hiçbir kalori kısıtlamasına gitmemelidir.

Sık sık ilaç kullanmak zorunda olan emziren annelerin en büyük korkularından biri, kullanılan ilaçların sütün kalitesini etkileyip etkilemediğidir. Kullandığınız ilacın emziren anneler için uygunluğunu kontrol etmek için araştırma yapabilirsiniz.

Mama sütünün özellikleri

Mama sütü, yeni doğan bebeğin büyümek ve gelişmek için ihtiyaç duyduğu her şeyi içerir. Bütün mama sütleri güvenlidir ve Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasasının, 21. Birleşik Devletler Kanunundaki 321 ve devam eden sayfalar tarafından düzenlenmiştir.

Karışım bakımından bir standart yoktur. Her marka kendi karışımına sahiptir. Genellikle anne sütünden daha fazla proteine sahip olan mama sütlerinde, vitamin ve mineraller gibi daha fazla mikrobesin bulunur.

Daha fazla besin maddesi içermelerine rağmen, bu besin maddelerinin biyolojik açıdan kullanılabilirliği anne sütündekinden daha azdır. Öte yandan, emzirmenin zorluklarından bir tanesi ise bazen bebeklerin ihtiyaçlarından daha fazlasını emmesidir.

Bunun arkasındaki sebep, bebeklerin meme emerken, biberondan beslenmeye kıyasla daha az çaba sarf etmesidir. Yine de, her bebek kendi temposunda büyür ve bu tempoya saygı duymak gerekir.

Anne sütü ve mama sütü arasında seçim yaparken dikkat edilecekler

Anne sütü ve mama sütü, öncelikli olarak içerdikleri protein miktarı ve sağladıkları karbonhidratlar bakımından değişiklik gösterir. Bunları aşağıda gözlemleyebilirsiniz.

süt tablosu

Tablo 1. A, insan, hayvan ve mama sütü arasında bir karşılaştırma yapar. TMR International Hastanesi.

Mama sütünü seçmek için, üç noktayı göz önünde bulundurmanız gerekir:

 1. Mama sütünün içerdiği proteinler ve sütteki iki temel protein olan kazein ve serum protein arasındaki ilişki.
 2. Sütlerin karbonhidrat sağlama şekilleri. Anne sütünde laktoz öne çıkar ve bu yüzden de mama sütünde de laktoz aranır.
 3. Yağ kaynakları. Anne sütünde palm yağı bulunur. Sürdürülemez bir seçenek olsa da, beslenme açısından güvenlidir.

Seçtiğiniz beslenme yöntemi ne olursa olsun, aşağıdaki üç önemli noktayı karşıladığından emin olun:

  • İlk altı ay boyunca, tek besin kaynağı mama sütü veya anne sütü olmalıdır.
  • Ritmi bebek oluşturmalıdır.
  • Bebeklerin bazen az bazen çok yemesi normaldir. Bebeğinizi bu konuda zorlamayın.
  • Her bebeğin büyüme hızı kendine özgüdür.
 • Organización Mundial de la Salud. www.who.int
 • Li R et al. (2007). Changes in public attitudes toward breastfeeding in the United States, 1999-2003. Journal of the American Dietetic Association, 107(1), 122-127. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17197280
 • Reglamento (UE) Nº 609/2013 del Parlamento Europeo y del Consejo relativo a los alimentos destinados a los lactantes y niños de corta edad.
 • Almarza AL et al. (2010). Alimentación del lactante sano. Protocolos diagnóstico-terapéuticos de Gastroenterología, Hepatología y Nutrición Pediátrica SEGHNP-AEP, 311-320.