Çocuğunuzun her şeyi yemesini nasıl sağlarsınız?

Çocuğunuzun her şeyi yemesi için belirli taktikleri uygulamaya koymanız gerekir. İşlenmiş gıdalar yerine taze gıdalara öncelik vererek çocuğunuzun sağlığı iyileşecektir.
Çocuğunuzun her şeyi yemesini nasıl sağlarsınız?

Son Güncelleme: 11 Kasım, 2020

Bazı günler vardır ki, öğle ve/veya akşam yemeği dört gözle beklenen buluşma olmaktan ziyade, günün en korkulan ve en çaresiz zamanlarına dönüşür. Eğer çocuklarınıza yemek yedirmek, yemek vakti yeni şeyler tattırmak sizin için bir işkence haline geldiyse, endişelenmeyin! Size çocuğunuzun her şeyi yemesini sağlayacak bazı tavsiyeler hazırladık.

Sinirlerinize hakim olun, öğle ve akşam yemeklerini eğlenceli hale getirmenin başka yolları da var. Eğer sinirlenirseniz ve gerilirseniz, çocuğunuzun daha çok veya daha iyi yemesini başaramazsınız. Aksine, çocuk yemeye devam etmemeye, yemeklerin tadına bakmamaya veya her ikisini de reddetmeye devam edecektir. Dahası, bu durumu kötü bir deneyimle ilişkilendireceği için yemek yeme anından korkacaktır.

Nasıl çocuğunuzun her şeyi yemesini sağlarsınız?

Çocuğunuzun her şeyi yemesi için yemek zamanıyla ilişkili güzel anlar yaşamalıdır. Bu şekilde yemek zamanı çocuğunuz için eğlenceli, sabırsızlıkla beklediği bir zaman dilimi olacaktır.

Her şeyden önce ailecek yemeği tercih edin. Bebeğinizin en çok istediği şey; anne, babası ve kardeşleriyle vakit geçirmektir. Televizyon gibi dikkat dağıtıcı unsurlar olmadan, tüm aile üyeleriyle beraber sofraya oturun. Günün nasıl geçtiğini anlatmak, keyif almak, eğlenmek, yenilen yemekleri ve gıdaları yorumlamak gibi paylaşımlarda bulunulmalıdır.

Bebeğiniz yemek yerken iyi vakit geçirirse iştahı artacaktır. Büyüklerini taklit etmeyi sevdiklerini unutmamalıyız. Bu nedenle sofraya konulan her yeni yemek tanıtılmalı ve masada bulunan yemek, önce diğer aile üyeleri tarafından yenilip, ne kadar lezzetli olduğu paylaşılmalıdır. Muhtemelen bebeğiniz denemek isteyecek ve onun da hoşuna gidecektir. Ayrıca beslenme programının meyve, sebze, balık, et, güveç vb. gibi çeşitleri içerdiğini gözlemlemeniz de önemlidir.

International Journal of Epidemiology‘de yayınlanan bir araştırmaya göre, sebze tüketiminin kalp hastalığı riskini azalttığı bilgisi paylaşılmıştır. Bu bilgiyi aklınızın bir kenarına yazın!

yüzü yoğurtlu çocuk

Lezzetli yemekler hazırlamaya çalışın

Bir başka taktik ise onu yemeklerin hazırlanma aşamasına dahil etmektir. Onu alışverişe götürmek, ona sebzelerin ve meyvelerin ne kadar güzel olduğunu, ne kadar güzel koktuklarını göstermek, sonra yemek hazırlığında ara sıra bize yardımcı olmasına izin vermek, son dokunuşu eklemek veya besinleri yıkamak veya bir kaba dökmek, bizimle beraber yapabileceği işbirliklerinin birkaçıdır. Yemek pişirmeye yardım ettiğini hissederse, yemekten tat almak için daha istekli olacaktır.

Yemekleri eğlenceli hale getirin. Ona üstünde patates ve havuçlardan yapılmış gülen bir yüzün olduğu mercimek yemeği verirseniz, sıradan bir yemekten daha çok ilgisini çekecektir. Örneğin, kendi kendine yemekle oynayacak, belki de ilk önce burnunu yiyecektir. Bu ona eğlenceli gelecek ve yemeğe devam edecektir. Yemekleri birbirinden farklı eğlenceli sunumlarla hazırlamanın bir sürü çeşidi bulunmaktadır. Bunu başaracağınızdan eminiz.

Tüm yiyecekleri sevme zorunlulukları olmadığını anlayın. Çoğu insan her yemeği sevmez ve bu tamamen normal bir şeydir. Önemli olan, tüm temel besinlerden alabilmeniz için tüm gruplardan ürünleri tüketmenizdir. Aşırı işlenmiş gıdaların sağlıksız olduğundan, taze yiyeceklere öncelik vermeniz sağlığınız açısından önemlidir.

Doğru veya ölçülü miktarı koyun. O sadece küçük bir çocuk, yapısına, kilosuna ve boyuna göre yemek zorunda, bir yetişkinle aynı oranda yemek yiyemez. Ayrıca, gelecekte obez olmasını önlemek için tokluk sınırını belirlemeniz ve bunu aşmamanız şiddetle tavsiye edilir. Diğer bir avantaj ise, daha fazla yemek istediğinde bunu dile getirebilir. Bu, anne ve baba tarafından empoze edilmeden, kendisini savunmanın ve kendi kararlarını kendisinin vermenin bir yoludur. Kendilerini özgüvenli ve büyümüş hissedeceklerdir.

mısır yiyen çocuk

Çocuğunuzun her şeyi yemesi için aklınızda bulundurmanız gerekenler

Yemek yemek istemediğinde ağlayarak size şantaj uygulamasına izin vermeyin ya da zıtlaşmamak için istediği her şeyi ona vermemek için kendinize hakim olun. Bebeğiniz, her şeyden ve farklı yemeklerden biraz yemesi gerektiğini ve yemek yemenin muhteşem bir günlük alışkanlık olduğunu anlamalıdır. Daha önce verilen örneklerde de görüldüğü gibi bu durumu tersine çevirmenin yolları vardır.

Dikkate alınması gereken bir başka faktör ise yorgunluktur. Öğle ve akşam yemeği saatlerinin dinlenme saatleri ile çakışmamasına veya küçük bebeğinizin uyumasına dikkat edin. Ne kadar yorgun olursa ve ne kadar uykulu olursa, o kadar az yemek isteyecektir.

Çocuğunuzun sağlıklı olması için her şeyi yemesini sağlayın

Çocuğunuzun her yemeği tatmasını bir alışkanlık haline getirmeyi unutmayın. Vücudumuzun alışkanlık kazanmak zorunda olduğu bir sürü yemek çeşidi vardır. Sabır, şefkat ve sevgiyle bunu başarabilirsiniz. Size verdiğimiz tavsiyeleri uygulayın, ne kadar basit olduğunu göreceksiniz!

İlginizi çekebilir ...
Çocuklara Görevleri İçin Zaman Sınırı Nasıl Belirlenir?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklara Görevleri İçin Zaman Sınırı Nasıl Belirlenir?

Çocukların, görevlerini yerine getirmeleri için bir zaman sınırı olduğunu bilmesi önemlidir. Böylece, onlardan ne beklediğinizi bilebilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Aune D., Giovannucci E., Boffetta P., Fadness LT., et al., Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular diesease, total cancer and all cause mortality- a systematic review and dose response meta analysis of prospective studies. Int J Epidemiol, 2017. 46 (3): 1029-1056.
  • Schnabel L., Kesse Guyot E., Alles B., Touvier M., et al., Association between ultraprocessed food consumption and risk of mortality among middle aged adults in france. JAMA, 2019.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.