Emzik Kullanımı: Faydaları ve Zararları

Emzik kullanımının dünya genelinde hem faydaları hem de olumsuz etkileri bulunduğu bilinmektedir.
Emzik Kullanımı: Faydaları ve Zararları

Son Güncelleme: 09 Mart, 2020

Emzik kullanılmalı mı yoksa kullanılmamalı mı? İşte bütün mesele bu! Belki de bu soruya doğrudan evet ya da hayır şeklinde bir cevap vermek doğru olmayacaktır. Bunun yerine artılarını ve eksilerini analiz etmek, emzik kullanımının sağladığı faydalar kadar soru işaretlerine yol açan yönlerini de incelemek gerekmektedir.

Emzik Kullanımı Konusunda İleri Sürülen Çeşitli Fikirler

Bazı bebeklerin çok güçlü emme refleksleri bulunmaktadır. Hatta bu bebeklerden bir kısmı henüz dünyaya gelmeden önce anne karnındayken kendi parmaklarını emmeye başlamaktadırlar. Bu refleksin onlara keyif verdiği ve sakinleşmelerine neden olduğu görülmektedir. Elbette bebek sakin ve huzurlu olduğunda anne ve babaların da rahat bir nefes oldukları çok açık bir gerçektir. Bu nedenle de emzik kullanımı çoğu kez faydalı etkileri bulunan bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ancak bebeklerin annelerini emmesi konusunda sağlıklı bir biçimde büyümelerine katkıda bulunsa da, emzik kullanımının özellikle bebeğin dünyaya geldiği ilk günlerde tavsiye edilmediğinin altını çizmek gerekir. Çünkü bu hassas dönem anne ile bebek arasındaki fiziksel temasın en önemli aşamalarından birini oluşturmaktadır.

Emzik emen bir çocuk

Emzik Kullanımı: Faydaları ve Zararları

 • Emziğin, hem bebek hem de anne ve babalar için huzur ve sakinlik veren faydalı bir araç olabileceğinin altını çizmek gerekir .
 • Uyku zamanında ya da bebek karın ağrısı çektiğinde yardımcı olur.
 • Emziği bırakmak, bebeğin kendi parmağını emmesini bırakmasına göre daha kolaydır. Çünkü bebekler parmaklarını emme alışkanlığı edinirlerse bu alışkanlıklarından uzaklaşmaları çok daha zordur.

Önemli Bilgiler

Bazı bulgulara göre emziğin, Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS) riskini azaltıcı etkileri bulunmaktadır. Bu problemin ciddiyeti dikkate alındığında emziğin sağladığı bu faydanın ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktır. Bunun yanında bebeğin anneyi emmesi ile ilgili bazı problemlere yol açması nedeniyle, özellikle bebek yeni doğduğunda annesini emmeye alışana kadar emzik kullanımından uzak durulması tavsiye edilmektedir.

İspanya Pediyatri Birliği ve özellikle de emzirme komitesi tarafından yapılan çalışmalara göre şu bulgulara ulaşılmaktadır:

 • Yeni doğan bebekler için özellikle ilk günlerde emzik kullanımından kaçınılması daha uygundur. Bebeğin anneyi emmesi düzenli bir hale geldikten sonra emzik kullanımında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Genellikle ani ölüm sendromunun başladığı ve bebeğin bir aylık olması sonrasındaki dönemde emziği kullanmak faydalı olacaktır.”
 • “Yenidoğan ünitelerindeki ağrılı ve sancılı vakalarla ilgili olarak, eğer çocuğun emme ihtimali bulunmuyorsa emzik kullanımı farmakolojik olmayan bir  ağrı dindirici yöntem olarak uygulanmalıdır.
 • “Emzik kullanımından kaynaklanan diğer olumsuz etkileri önlemek için tüm çocukların bir yaşına kadar emzik kullanmaları önerilmektedir. Bu süreç, Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS) riskinin en yüksek olduğu ve aynı zamanda bebeklerin emme ihtiyacının da en üst düzeyde olduğu bir döneme denk gelmektedir.”

Benzer şekilde aynı bilimsel organizasyon, bebek emzirme ile Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS) ve emzik kullanımı ile ABÖS arasındaki bağlantılar henüz net olarak bilinmediğinden, bu konulardaki çalışmaların da derinleştirilmesi gerektiğine vurgu yapmaktadır. Bu arada uzmanların, anne ve babaları emzirmenin faydaları konusunda bilgilendirmeye devam etmeleri ve bebeklerin ABÖS riskinden korunması için gerekli önlemlerin alınmasına ilişkin uyarılarını sürdürdüklerinin de altını çizmek faydalı olacaktır.

Bebek emziği

Uzun Süre Emzik Kullanımının Etkileri

İspanya Pediyatrik Diş Hekimliği Birliğine (Sociedad Española de Odontopediatría) göre, beslenme amaçlı olmayan nitelikteki emme alt ön dişlerin zaman içerisinde aşamalı olarak içe doğru bir eğim kazanmasına yol açar. Bu esnada üst çenede bulunan dişler ayrılarak dışarıya doğru çıkma eğilimindedirler (tavşan dişler). Bunlara ek olarak emme eylemi yüzdeki bir dizi kasın harekete geçmesine neden olur. Bu kas hareketleri dilin pozisyonu ile birleşince yüzün üst ve alt çizgileri arasındaki paralel görüntünün bozulmasına yol açar.”

Özetle…

 • Emzik konusundaki birtakım söylentileri ve gerçekleri açıklığa kavuşturmak gereklidir.
 • Bebek emzik kullanmaya başladığında onun için en uygun ve en güvenli olanını seçmek çok önemlidir.

Sonuç Olarak

Arjantin Pediyatri Birliğine göre, “bebeğiniz doğum sonrası verdiği kiloları yeniden aldığında, annenin bebeği emzirme konusunda herhangi bir sorunu olmadığında ve çocuk sadece anne sütüyle beslendiğinde bebeğe emzik vermeyi düşünün. Eğer bebek emziği reddediyorsa bu konuda ısrarcı olmayın. Bebeğe şekerli ya da ballı maddeleri vermek için emziği kesinlikle kullanmayın.”

İlginizi çekebilir ...
Bebeğim İçin En İyi Emzik Hangisi?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bebeğim İçin En İyi Emzik Hangisi?

Bebeğinizin kullanması için en iyi emziğin hangisi olduğunu merak ediyorsanız, bu yazımızda verdiğimiz bilgileri yararlı bulabilirsiniz. • Asociación Española de Pediatría.
 • Sociedad Española de Odontología Pediátrica.
 • Sociedad Argentina de Pediatría.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.