Bebeklerin Emzikle Uyuması Normal Midir?

Emzik emmek, huzursuz bir bebeği sakinleştirmek için çok iyi olacağı gibi bebeğin uyumasını da kolaylaştırır. Birçok insanın söylediğine göre bebeğimizin emzikle uyumasına izin vermek gerçekten kötü müdür?
Bebeklerin Emzikle Uyuması Normal Midir?

Son Güncelleme: 03 Mayıs, 2019

Uyumak söz konusu olduğunda, emzikler, bir şeyleri emerek rahatlayan bebekler için çok kullanışlı olabilir. Birçok ebeveyn çocuklarının emzik ile uyumasına izin vermenin doğru bir şey olup olmadığını merak ediyor olsa da bu sorunun cevabı evettir.

Çocuğunuzun emzikle uyumasına izin vermenin bir riski yoktur!

Bebekler yorgun olduğunda, sıkıldığında ya da sadece rahatlamaya ihtiyaçları olduğunda bir şey emme ihtiyacı duyabilirler. Bazı bebekler diğerlerine göre emziğe daha çok ihtiyaç duyar ve bu bağlamda, bir şey emmek iyi bir gece uykusu için gereken huzuru onlara sağlayacaktır.

Tabii ki, eğer bebek uyurken emzik ağzından düşerse, onu tekrar ağzına koymanıza da gerek yoktur.

Öte yandan, eğer bebeğinizi hala emziriyorsanız, emziğe geçmeden önce biraz daha beklemenizi öneririz. Bu sayede, bebeğinizin gereken besini aldığından ve emzirme sürecinin doğru geliştiğinden emin olabilirsiniz.

Emzirmenin doğru şekilde olmasını sağlamak yaklaşık üç ila dört hafta alır. Emzikler, bebeğinizin iyi beslendiğinden ve artık aç olmadığından emin olduğunuzda kullanılabilir. Dahası, araştırmalar emzikle uyumanın iyi bir gece uykusu için kritik bir faktör olmadığını göstermiştir. 

Hatta, emzikle uyuyan ve emziksiz uyuyan bebeklerin uyku düzenleri arasında belirgin bir fark bulunmamaktadır. Bu yüzden, ebeveynler eğer çocukları emziksiz uyuyamıyorsa çok fazla endişelenmemelidir.

Çocukların emzik ile uyuması iyi midir?

Bu sorunun cevabı evettir, bebeğinize uyumadan önce emzik vermek güvenlidir. Bununla beraber, bunu en güvenli şekilde yapmak için dikkate almanız gereken bazı konular bulunmaktadır.

halıda emzikle uyuyan bebek

Not alın. Şimdi size emzik kullanımı hakkında bilmeniz gereken her şeyden söz edeceğiz:

  • Emziğe bir ip bağlamayın, bu bebeğinizin boğulma riskini artıracaktır.
  • Bebeğinize, henüz emmeyi yeni öğreniyorsa emzik vermeyin.
  • Emziği temiz tutmaya ve sıcak su ile dezenfekte etmeye özen gösterin.
  • Bebeğinizin yaşına göre uygun boyuttaki emziği kullanmaya dikkat edin.
  • Emziğin üzerini bir şeyle kaplamayın.
  • Sadece tek parça olan emzikler kullanın.
  • Emziğin koruma kısmında nefes delikleri olması gerektiğini unutmayın.

“Emzikle uyumak, iyi bir gece uykusu için kritik bir faktör değildir; çünkü emzik ile uyuyan ve emziksiz uyuyan bebeklerin uyku düzeni arasında önemli bir fark görülmemiştir.“

Emzikle uyumanın faydaları

Emzikle uyumanın ilk ve en belirgin faydası, bebeğe sağladığı genel rahatlatma hissidir. Bebekler, emziklerini sevdiğinde, şekerleme ya da uyuma vakti geldiğinde de onu kolay kolay bırakmazlar. Ayrıca, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi sessiz bir bebek sakin ebeveynler ile eş anlamlıdır.

Eğer bebeğinizin emziğini uyuma vakti gelince ondan aldığınızda onun huzursuz olduğunu ya da iyi bir ruh halinde olmadığını görüyorsanız, bir daha düşünün: Emziğin ona kendini daha iyi hissettirdiğini ve hiçbir olumsuz sonucu olmadığını hatırlayın. Emzik olması bebeğinizin sakin olmasını sağlar ve bunun sonucunda uyumasını kolaylaştırır.

Emziğin başka önemli bir faydası ise, Ani Bebek Ölüm Sendromu riskini azaltmasıdır. Hatta, emzik kullanmak bu riski yarı yarıya azaltır.

Dahası, bir emzik, bebeğin hislerini kontrol etmesini, rahatlamasını ve uyku saati geldiğinde güvende hissetmesini sağlar.

ağzında emzikle uyuyan bebek

Benzer olarak, birçok çalışma da emzik kullanımının ani bebek ölümü sendromu riskini önemli ölçüde azalttığını doğrulamaktadır. Bunun olumlu etkileri henüz çok net olmasa da bu araştırmalardan çıkan sonuç şöyledir: Bebeğinize geceleri bir emzik vererek, onun bu sorunu yaşama olasılığını azaltmış olursunuz.

Sonuç olarak, çocukların emzikle uyumasının onlar için kötü olmadığını unutmayın. Eğer bebeğinizin uyuyacağı zaman emziği bırakmak istemediğini fark ederseniz, endişe etmenize gerek yoktur. Emzik emmenin çocukların iyiliği için pek çok faydası bulunmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.