Okuldaki Yeni Zorluklar İçin Çocuğunuzu Hazırlamak

Çocuğunuzu okuldaki zorluklara karşı hazırlamak, ebeveyn olmanın önemli bir parçasıdır. Bilmeniz gerekenleri öğrenmek için bu makaleyi okuyun.
Okuldaki Yeni Zorluklar İçin Çocuğunuzu Hazırlamak

Son Güncelleme: 16 Mart, 2019

Çocuklar, okulun ilk günlerini ve okuldaki yeni zorluklar ile yüzleşmeyi zor bulabilirler. Bu zamanlar belirsizlik, korku ve yeni şeyler öğrenme ihtiyacı ile karakterize edilir.

Küçük çocuklarımız olduğunda, birçok şeyi zor bulabiliriz ve sıklıkla elimizdeki iş için yeterli olmadığımızdan korkarız.

“Yeni bir fikre açılan zihin asla orijinal boyutuna geri dönmez.”

–Albert Einstein

Çocukların okulda yeni bir aşamaya başlarken hissettiği kaygıları sakinleştirmek için, başvurabileceğiniz birçok değerli materyal vardır. Bu hikayeler, çocuklarınızın eğitimle ilgili yeni zorlukları karşılamaya hazırlanmalarına yardımcı olabilir.

Kuşkusuz, edebiyat anneler, babalar, eğitimciler, öğretmenler ve eğitim psikologlarının dostudur. Karmaşık konuların ilgi çekici şekillerde ele alınmasını mümkün kılar.

Bu yazıda, okulun ilk günü nedeniyle ortaya çıkan korkuları aşmalarına yardımcı olacak bir dizi çocuk hikayesi paylaşacağız. Bu materyal çocuğunuza yabancılarla sosyalleşmeyi gerektiren bu hassas anı en iyi şekilde aşmada yardımcı olacaktır.

Okuldaki yeni zorluklar için yardımcı olacak hikayeler

kızına hikaye okuyan baba

Okul hayatının farklı yönlerini konu edinen birçok hikaye ve kitap vardır. Yazarlar, bu sosyal ve bilişsel aşamaların gerektirdiği zorlukların yanı sıra, söz konusu olan bazı değerler hakkında yazmaktadır. Sizleri bu öykülerden bir seçki keşfetmeye davet ediyoruz.

“Bir okul yılı biter, bir sayfa sonucuna ulaşır; tırmanmak için bir adım daha. Fırsat yeniden başlar; bu son değildir. Bu sadece geleceğinizin başlangıcıdır. ”

–Maricela Salazar Mier

Okuldaki yeni zorluklar ile ilgili hikayeler

  • Emma Okula Gidiyor. Susie Morgenstern’in yazdığı bu hikaye, okula ilk defa başlayan bir kızın hikayesini anlatıyor. Ana tema aileniz yanınızda olmadan sorunların nasıl üstesinden gelineceği ile ilgilidir.
  • Okuldaki ilk günüm. Bu hikaye, çocukların okulun neye benzediğini ve onlardan ne isteneceğini anlamalarına yardımcı olmak için mükemmeldir. Ayrıca, okulun ilk gününü çevreleyen korkuyu betimler onu tamamen normal bir şey olarak gösterir.
  • La Señorita Marisa (Bayan Marisa). Bu masalda, anlatı, çocuklar için okumanın yararlarını bu temel alışkanlığı teşvik etmek amacıyla ortaya koyuyor.

Sınıfta hoşgörü ve saygı hakkında hikayeler

  • Todos somos diferentes (Hepimiz Farklıyız). Pablo Zeballos’un bu kitabı saygının önemine odaklanıyor. Masalda, bir grup hayvan ormanda bir okul açmaya karar veriyor. Faaliyetlerin seçimi ile önemli bir sonuca varırlar. Hepimiz farklıyız, kendi güçlü ve zayıf yönlerimizle. Alınacak ders, başkalarının görüşlerine, yeteneklerine ve sınırlamalarına saygı duyarak kendinizi kabul etmektir.
  • El orejon (Büyük Kulaklı Çocuk). Bu hikaye, özellikle günlük yaşamda anonim kahramanlar olabileceğimiz göz önünde bulundurulduğunda, fiziksel görünümlerin önemli olmadığı konusunda değerli bir ders veriyor. Ana karakter Henry’nin cesaret ve cesur eylemleri, sınıf arkadaşlarını kurtarır ve hak ettiği hayranlığı kazanmasını sağlar.

Okulda yeni bir aşama: Her zevke yönelik hikayeler

kitap okuyan kız

Gördüğünüz gibi, her zevke uygun çocuk hikayeleri vardır. Okulda yeni zorluklar ile karşılaşmak söz konusu olduğunda, aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey vardır. Dahası, her şey basitçe sınıfın ilk gününün korkularına ya da bunun gerektirdiği değişikliklere indirgenemez.

Bu hikayeler, ebeveynlerin ve öğretmenlerin ele alması gereken çeşitli konuları ortaya atar. Bu, çocukların hem sınıfta hem de genel olarak değerleri anlamalarına yardımcı olur.

Çocuğunuzun okulda yeni zorluklar ile yüzleşmeye tamamen hazırlıklı olmasını istiyorsanız, her zaman bu hikayelere başvurabilirsiniz. Bekleyen yeni taleplere karşılık bir rahatlık seviyesi yaratmanın yanı sıra, hoşgörü, saygı ve eşitlik gibi temel kavramları aşılamaya da yardımcı oluyorlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Morgenstern, S. (2008). Emma va al colegio. Ediciones SM.
  • Todolibro. (2019). Mi primer día de colegio. Todolibro.
  • Milicid, N. (2009). Todos somos diferentes. Editorial Universitaria.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.