Yeni Doğmuş Bebekler İçin Yazlık Kıyafetler

Mevsim yaza döndü ve bebeğiniz de uzun bir bekleyişin ardından dünyaya geldi. Her zamanki gibi, yazlık giysilerimizi çıkardık.
Yeni Doğmuş Bebekler İçin Yazlık Kıyafetler

Son Güncelleme: 04 Nisan, 2019

Bebekler yaz ve kış gibi sıcaklığın aşırı derecelerde olabileceği mevsimlerde doğduğunda, ebeveynlerin genellikle onları nasıl giydireceklerine dair şüpheleri olur. Yazın, anneler ve babalar genellikle bebekleri daha az giydirmenin en iyisi olduğunu düşünürler. Peki bu gerçekten doğru mu? Yeni doğmuş bir bebek yılın sıcak aylarında hangi giysileri giymelidir?

Cevap çelişkili görünebilir. Ancak yenidoğanlar sıcaklığı büyük çocuklardan ve yetişkinlerden farklı algılar. Hava size çok sıcak gelse de bebeğiniz tamamen rahat hissediyor, hatta üşüyor bile olabilir.

Yeni doğmuş bebekler için yazlık giysiler

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, yeni doğmuş bebekler sıcaklıkları yetişkinlerin algıladığı gibi algılamazlar. Bu, küçük bebeklerimizi giydirirken birkaç şeyi göz önünde bulundurmamız gerektiği anlamına gelir.

Aklımızda tutmamız gereken ilk şey, yeni doğmuş bebeklerin vücut ısılarını ayakları ve kafalarından düzenlemeleridir. Bu nedenle özellikle sıcak bir günde bile, bebeğinizin başını ve ayaklarını kapalı tutmalısınız. Pamuk gibi hafif kumaşlar seçin.

Dikkate alınması gereken bir diğer nokta ise, bebeklerin sahip oldukları cilt tipidir. Çünkü derileri çok ince ve hassastır. Yenidoğanların cildi tahrişe yatkındır. Aynı şey giysileri çok sıkı olduğunda, ciltleri ile kumaş arasındaki sürtünmeden dolayı da yaşanabilir.

Bu nedenle, bebeğinize sentetik lifler içermeyen rahat giysiler giydirmelisiniz. Doğal ve organik kumaşları ve mümkün olduğunca beyaz ve boyasız ürünleri tercih edin.

yenidoğan ayakları

Yenidoğanlar için en uygun kumaş türleri

Küçük yavrunuzun yaz aylarında nasıl giydirilmesi gerektiğine gelince, giysinin tasarımından önce kumaşına öncelik verilmelidir. Kumaş için en iyi seçenekler pamuk, kendir, keten, ipek ve ramidir.

Şüphesiz, en iyi seçenek her zaman için pamuktur. Satın almadan önce mutlaka etiketleri kontrol edin ve giysilerin %100 pamuktan üretildiğinden emin olun. Ayrıca, başta koyu renkler olmak üzere boyalı kumaşlardan da mümkün olduğunca kaçının. Kumaş boyaları, çocuğunuzun hassas cildini tahriş edebilir.

Gündüz ve gece için kıyafet çeşitleri

Yaz aylarında yeni doğmuş bebekler hem rahatlık, hem de koruma sağlayan temel bazı eşyalar kullanmalıdır. Küçük çocuğunuzun yaz koleksiyonunda yandan çıtçıtlı bebek badileri, zıbınlar, çoraplar, patikler, şapka ve battaniyeler bulunmalıdır.

Atletler

Beyaz, pamuklu atletler yeni doğmuş bir bebeğin gardırobunda olmazsa olmazdır. Çok amaçlıdırlar. Sıcaklıklar aşırı yükseldiğinde üzerindeki kıyafetlerden birini çıkarsanız bile bebeğinizin göğsü hala yumuşak ve rahat bir kat kıyafetle örtülü kalır.

Zıbın veya tulumlar

Pamuktan yapılmış ve bacak arasında çıtçıtları olan tulumları seçin. Bu çıtçıtlar size yalnızca bez değiştirirken kolaylık sağlamaz, aynı zamanda çok sıcak olması durumunda bebeğinizin altını açıp giysilerini gevşetmenizi sağlar.

Yaz boyunca kısa kollu tulumları tercih edebilirsiniz. Bunlar çocuğunuzun bacaklarının ve kollarının serbestçe hareket etmesini ve terlemekten kaçınmasını sağlar.

Pamuklu çorap veya patik

Bebeğinizin ayaklarını örtmek için basit pamuklu çoraplar veya patikler kullanın. Küçük çocuğunuzun aşırı ısınmasını önlemek için ince ve hafif şeyler seçin. Ayrıca ayakkabı kullanmaktan da kaçının.

Şapka

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bebeğinizin ayakları ve başı, vücut ısısını düzenlemesine yardımcı olur. Bez, örgü veya tığ işi şapkaları tercih edebilirsiniz. Her zaman için pamuklu ürünleri seçmenizde fayda olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

yenidoğan giysileri

Battaniye

Yaz aylarında ince pamuklu bir örtünün size büyük yardımı dokunacaktır. Örneğin, bir battaniye çocuğunuzu daha hafif giysilerle giydirmenize ve gerektiğinde üzerini örtüp açmanıza olanak sağlar. Battaniyeler aynı zamanda çocuğunuzun cildinin nefes almasına ve gün boyunca farklı sıcaklıklara uyum sağlamasına yardımcı olur.

Son bir öneri olarak, bebeğinizin yaşamının ilk 6 ayında parfüm kullanmayın. Çünkü döküntü yapabilirler. Ayrıca terlemeye ve sonuç olarak da tahrişe neden olabilecek aksesuarlardan uzak durun.

Çocuğunuzu hayatındaki ilk aylarda plaja götürmemelisiniz. Bu son derece önemlidir. Denizle ilgili herhangi bir faaliyette bulunmaktan uzak durmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.