Yeniden Kullanılabilir Kumas Bebek Bezi Avantaj ve Dezavantajları

Tek kullanımlık veya yeniden kullanılabilir çocuk bezi kullanmaya karar vermek söz konusu olduğunda, yalnızca pratiklikten ibaret değildir. Ayrıca küçük çocuğunuzun cildini de göz önünde bulundurmalısınız.
Yeniden Kullanılabilir Kumas Bebek Bezi Avantaj ve Dezavantajları

Son Güncelleme: 04 Ağustos, 2020

Yeniden kullanılabilir kumaş bebek bezleri olarak da bilinen yeniden kullanılabilir bezlerde dünya çapında bir patlama görülmektedir. Bunları ilk satın aldığınızda pahalı gibi görünse de, zaman içinde büyük tasarruf sağlarlar. Bu, bazı ebeveynlerin bu ürünleri en azından denemeye karar vermelerinin ana nedenlerinden biridir.

Yeniden kullanılabilir kumaş bebek bezi avantajları para tasarrufu yapmaktan daha fazlasını içerir. Ancak, dezavantajları da vardır.

Aşağıda, kendiniz değerlendirebilmeniz için bu bebek bezlerinin artılarını ve eksilerini tartışacağız.

Kumaş bebek bezi özellikleri

Kumaş bebek bezleri, biyolojik olarak bozunur malzemelerin bir kombinasyonundan yapılır. Yaygın tek kullanımlık bebek bezlerinin aksine, yeniden kullanılabilir bebek bezlerinde sentetik parfümler ve kimyasal ürünler kullanılmaz. Sadece çevre üzerindeki etkisini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda bebeğinizin cildine de daha nazik davranır.

Peki, yeniden kullanılabilir kumaş bebek bezlerinde hangi biyolojik olarak bozunur malzemeleri bulabiliriz? Bambu hamuru, mikro yün (bir tür yumuşak polyester), poliüretan, pamuk vb. malzemeleri bulabiliriz.

Genel olarak, bir bebeğin cildine sürtünen kumaş mikro yündür, dış tabaka su geçirmez poliüretandan oluşur. Bu iki katman arasında pamuk, bambu, kenevir veya mikrofiber gibi emici kumaşlar bulunur.

yeniden kullanılabilir bebek bezleri

Kumaş bebek bezi özellikleri:

  • Kumaş bebek bezleri, tek kullanımlık bezlere benzer şekilde ayarlanabilir, açılır ve kapanır: cırt cırt veya çıtçıtlıdır.
  • Kullanılan yumuşak kumaşlar, özellikle bambu sayesinde, yaygın tek kullanımlık bebek bezlerinden daha yumuşaktırlar.
  • Bambu antibakteriyel ajanlar içerdiği için nemi çok iyi emer ve koku tutmazlar.
  • Yeniden kullanılabilir bebek bezleri, bir bebeğin cildinin nefes almasını sağlar. Bu şekilde bebeklerin hem yaz hem de kış aylarında taze ve rahat hissetmelerini sağlarlar.
  • Hipoalerjeniktirler, yani hassas ciltler için mükemmeldirler.
  • Kullanımı kolaydır ve kaynatmaya gerek yoktur. Sadece çamaşır makinesinde yıkarsınız. Temizlendikten sonra, kurutucuda veya çamaşır telinde kurutabilirsiniz.
  • Kumaş bebek bezleri çeşitli renk ve desenlerde gelir.

Peki, modern kumaş bebek bezlerini, büyükannelerimizin küçük çocuklarını yıllar önce sarmak için kullandıkları bezlerden farklı kılan nedir? İlk olarak, ortak noktaları ile başlayalım.

Bu eski moda kumaş bebek bezleri gibi, bugünün yeniden kullanılabilir bezleri de yıkanabilir. Ancak, çamaşır makineleri çağında, temizlenmeleri çok daha az zaman ve çaba gerektirir.

Dahası, tek kullanımlık, biyolojik olarak parçalanabilir ek pedleri olan kumaş bebek bezlerini bile tercih edebilirsiniz. Bu durumda, her markanın talimatlarına göre kirli parçasını alıp yıkayın.

Kumaş bebek bezleri, yeniden kullanılabilir kadın pedleri ile aynı anda popülerleşmiştir. Dünyanın dört bir yanındaki kadınlar pedleri ve tamponları terk ediyor ve daha sürdürülebilir bir seçenek tercih ediyor.

Yeniden kullanılabilir bez pedler, kadınların adet döngülerini kontrol altına almalarına, çevreye zarar vermeden para tasarrufu yapmalarına olanak tanır.

Yeniden Kullanılabilir Kumaş Bebek Bezi Avantajları

Ekolojik bebek bezleri ve kadın ürünleri, her bireyin ve günlük eylemin önemi konusunda artan bir farkındalığın parçasıdır. Anneler ve babalar haftalık, aylık ve yıllık bazda attıkları tek kullanımlık bebek bezlerinin sayısını değerlendirmeye başlamışlardır.

Tasarıma gelince, seçilebilecek birkaç kumaş bebek bezi “sistemi” vardır. Her sistemin, her ailenin ihtiyaçlarına ve tercihlerine bağlı olarak avantajları ve dezavantajları vardır.

Kumaş bebek bezleri ayarlanabilirdir, yani neredeyse hepsi tek bedene uyar. Başka bir deyişle, kumaş bebek bezleri bebeğinizle birlikte büyür ve lazımlık eğitimine kadar ona eşlik eder.

Pürüzsüz kumaşlar, küçük çocuğunuzun cildine yavaşça uyum sağlaması nedeniyle bebeklere hareket etme özgürlüğü verir. Sürekli yıkama konusunda endişeleriniz varsa, kumaş bebek bezlerinin iç katmanlarının çok emici olduğu gerçeğini düşünerek rahatlayın. Aslında, tek kullanımlık malzemeden bile daha emicidirler.

Bezlerin yumuşaklığıyla birlikte yüksek emiciliği bebeğinizin cildini korur. Bu, küçük çocuğunuzun bebek bezi isiliği geliştirme olasılığının daha düşük olacağı anlamına gelir. Kumaş bebek bezlerinin bebeğinizin cildini tahriş edebilecek sert kimyasallardan arınmış olması da büyük bir avantajdır.

tek kullanımlık bezler

Ekolojik seçim, tek kullanımlık bebek bezleri kadar pratik olabilir. Gezegene bakıyor olmak yetmiyormuş gibi, onlar da bir ton para biriktirmenize izin verirler.

Yeniden Kullanılabilir Kumaş Bebek Bezi Dezavantajları

Birçok anne ve baba çocuklarının bezlerini yıkama düşüncesinden rahatsız olur. Günümüzdeki bezlerin yıkanması geçmişe göre çok daha az zaman ve çaba gerektirse de, yine de hoş olmayan günlük bir iş olabilir.

Kumaş bebek bezini yıkamak biraz zaman alır, gerçekten durumu analiz ederseniz, muhtemelen buna değer olduğunu göreceksiniz. Hiç değilse, değerli bebeğinizin cildine bakacaksınız.

Ekonomik açıdan bakıldığında, yeniden kullanılabilir kumaş bebek bezleri aslında pek de ucuz değildir. Ancak, uzun vadede, yatırım her zaman sizin lehinize olacaktır.

Herhangi bir şüpheniz varsa, bir hesap makinesi çıkarın ve bir seçeneği diğerinin maliyetiyle karşılaştırın. Gerçekten kumaş bebek bezi ile ne kadar tasarruf edeceğinizi fark edeceksiniz.

Tek kullanımlık ve kumaş bebek bezlerinin bir kombinasyonunu kullanmayı da tercih edebileceğinizi unutmayın. Örneğin, evdeyken kumaş bebek bezi kullanabilir ve dışarıdayken tek kullanımlık malzemeler kullanabilirsiniz. Ayrıca, kreş veya bebek bakıcısı kullanıyorsanız, tek kullanımlık malzemeleri kullanmayı tercih edebilirler.

Kumaş bebek bezi ilk başta göz korkutucu görünebilir. Bununla birlikte, zamanla, zararlı kimyasallarla dolu ticari ürünlere bağımlı olmamanın daha iyi olduğu sonucuna varacaksınız.

Sonuncu ama son derece önemli olarak, yeniden kullanılabilir bebek bezlerinin sonsuz renk ve tasarımları mevcuttur. Siz ve çocuklarınız seçeneklere aşık olacağınızdan emin olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Çocuğunuz Bebek Bezi Kullanmayı Ne Zaman Bırakmalı
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuğunuz Bebek Bezi Kullanmayı Ne Zaman Bırakmalı

Çocuklarınızın bebek bezini bırakıp, lazımlık kullanımına başlayabilecekleri zamanı anlamanıza yardımcı oluyoruz. Buradaki maddelerle lazımlık eğit...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.