Yenidoğanlarda Sağırlık ve Erken Teşhisi

Yenidoğanlarda Sağırlık ve Erken Teşhisi

Son Güncelleme: 06 Mart, 2019

Yenidoğanlarda sağırlık teşhisi ve işitme kabiliyetini ölçmek için bazı testler yapılır.

Bu testler, bebek doğumhaneden taburcu edilmeden önce veya doğumdan sonraki ilk ay boyunca yapılmalıdır.

Duymak, dil gelişimi için esastır, çünkü dil seslerin taklit edilmesine dayanır ve nihayet iletişim dediğimiz yapı geliştirilir.

İspanya Pediyatri Birliği (AEP) tarafından yazılmış bir makaleye göre: İyi duymayan bir çocuk konuşma ve iletişimde zorluk çekecektir. Bu onların duygusal, sosyal ve akademik gelişimlerini etkileyecektir.

Yenidoğanlarda sağırlık aşılabilir bir sorundur

AEP verilerine göre, İspanya’da her yıl yaklaşık 1.200 çocuk işitme kaybı ile dünyaya geliyor.

Ulusal İstatistik Enstitüsü ve yenidoğanlarda işitme kaybının erken teşhisi için kurulmuş komisyona (CODEPH) göre çocuklukta sağırlık sorununun yaklaşık% 80’i doğum anında mevcuttur.

Ayrıca sağır çocukların% 95’inin sağlıklı ailelerin çocuğu olduğu belirtilmekte.

Erken teşhis programları sayesinde sağırlık zamanında tespit edilebilir.

Bu sayede tedavi ve stimülasyon erken yaşta başlatılabilir ve bu da çocuğun sözlü dile erişimini kolaylaştırır. Çocuk iletişim becerilerini uygun şekilde geliştirebilecektir.

yenioğanlarda sağırlık

Testlerin farkında olmak önemlidir

Çocuk doktorlarına göre, dil edinim sürecinin optimal şekilde gerçekleştiği doğumdan dördüncü yılına kadar uzanan kritik bir süre vardır.

Bu nedenle yenidoğanlarda evrensel işitme taraması yapmak çok önemlidir. Ortalama işitme bozukluğu tanısı çocuk 2 aylıkken ortaya çıkar.

Ayrıca bebek hastanedeyken yapılan testin kesin bir teşhise izin vermediğini bilmek de önemlidir. İlk taramada başarısız olan çocukların sadece küçük bir yüzdesi gercekten sağırdır.

Yenidoğanlarda sağırlık nasıl tespit edilir

Bebek ilk taramadan geçmezse, optoakustik emisyonlar ve uyarılmış işitsel potansiyel testleri gibi spesifik işitme testi yapmak için bir uzmana danışmak en iyisidir.

Bu testlerin her ikisi de basittir ve bebeğe herhangi bir rahatsızlık veya zarar vermez.

Optoakustik testler kulak kanalına ses yayan küçük bir sonda takmaktan ibarettir. Koklea olarak bilinen kulağın bir alanında meydana gelen yanıtı alır.

İşitsel potansiyelleri test etmek için çocuğun kafasına ses çıkaran kasklar takılmıştır. Beyne ulaşan sinyaller, kafa derisine yerleştirilen sensörler vasıtasıyla toplanır.

“Bir babanın çocuklarını bırakabileceği en iyi miras, her gün ona biraz zaman ayırmaktır.”

–Leon Battista Alberti, mimar–

Bazı risk faktörleri

yenidoğanlarda sağırlık ve teşhisi

Bazı çocukların işitme problemleri yaşama olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni, genetik kalıtım veya işitmelerini etkileyebilecek diğer sağlık sorunları olabilir.

İşitme kaybına annenin hamilelik döneminde aldığı ilaçlar veya bazı enfeksiyonlar da neden olabilir.

Erken doğum veya doğumdan sonra düşük ağırlık gibi risk faktörleri de vardır.

Çocuğunuzun işitme problemleri olduğunu düşünüyorsanız,hemen bir kulak burun boğaz uzmanına danışmak en iyisidir. Çocuğunuzun işitme becerisini çocukluk boyunca izlemek de önemlidir.

Çocuk doktorları ayrıca çoğu çocuğun doğumda zorluk çekmeden duyduğunu, ancak bazen büyüdükçe işitme kaybı yaşamaya başlayabileceklerini ifade eder.

Ebeveynler, çocuklarının sese yanıt vermediğini fark ettiklerinde işitme kaybını kolayca belirleyebilirler.

Ebeveynler, çoğu işitme probleminin tatmin edici bir tedavisi olduğunu bilmelidir, bu özellikle bebek erken tedavi edilirse geçerlidir.

Erken tedavi, dil gelişimi bozukluklarını önleyebilir. Ayrıca çocuğun ve ailenin yaşam kalitesini de artırabilir. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • G. Trinidad Ramos y cols. Detección precoz de hipoacusia en recién nacidos mediante otoemisiones acústicas evocadas transitorias. An Esp Pediatr 1999; 50: 166-171.
  • Tipos de pruebas de audición. Stanford Children’s Health. [En línea].
  • La prueba de audición de su bebé. Publicación de NIH núm. 11-4968 S. Julio 2017.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.