Altı Uyku Masalı

Altı Uyku Masalı

Son Güncelleme: 15 Şubat, 2019

İnternet ve televizyon neredeyse her şeyi değiştirdi. Fakat çocuklu ailelerin hala sürdürdüğü bir gelenek vardır: Ebeveynlerin çocuklarının uykuya dalmasına yardımcı olmak için anlattıkları uyku masalı.

Uyku masalı nesiller boyunca ebeveynler ve çocukları bir araya getirmiştir. Çocukları kolaylıkla uykuya daldırmanın bir yolu olmasının yanı sıra onlara hayat dersleri ve değerler öğretmek için de mükemmel birer imkandır.

Burada size en iyi uyku masallarından bazılarını anlatacağız. Büyük ihtimalle bunlardan bazılarını çocukken duymuşsunuzdur!

Üç Küçük Domuzcuk: Klasik Bir Uyku Masalı

Çoğumuz bu çocukluk uyku klasiğini hatırlarız. Kendilerini Büyük Kötü Kurttan korumak için ev inşa etmeye karar veren üç küçük domuzcuk hakkındadır.

İlk iki domuzcuk dışarı oynamaya çıkmak için evlerini saman ve dallardan hızlıca yaparken üçüncü küçük domuzcuk daha dikkatlidir ve evini tuğlalardan yapar.

Sonuç: Kurt ilk iki evi yıkar ve hepsi güvende olmak için üçüncü domuzcuğun yanına kaçar. Burada önemli olan şey hikaye anlatımına odaklanarak çocuğunuzun işlerini iyi yapmanın önemini anlamasını sağlamaktır.

Çirkin Ördek Yavrusu

uyku masali

Bir zamanlar bir göl sevimli mi sevimli ördek yavrularıyla doluymuş. Fakat bir gün çirkin bir ördek yavrusu doğmuş.

Diğer ördeklerin onu reddetmesi yüzünden kaçmış ve işte orada bir canlı olarak gerçek değerini anlamış.

En iyi tarafı ise büyüyüp göldeki en güzel kuğu haline gelmesiymiş. Bu masal sabrı, iç güzelliği sevmeyi ve başkalarını dış görünüşlerine göre yargılamamayı öğretir.

Çizmeli Kedi

Yaşlı bir değirmenci parasını oğullarından ikisine bırakır, üçüncü oğluna ise sadece bir kedi bırakır.

Oğlanın kafa karışıklığı ve perişanlığının ortasında kedi oğlana eğer onun için bir çanta ve bir çift çizme alırsa fakir kalmaktan korkmayacağını söyler.

Sonunda kedi oğlanı kral tarafından korunan güçlü bir dük haline getirir. Çocuklar eğer zeki ve alçak gönüllü olurlarsa çok az şeyle çok fazla başarı elde edebileceklerini bilmeliler.

Kral Çıplak

Bir zamanlar tüm parasını kıyafetlere harcayan çok zengin bir kral varmış. Bir gün dolandırıcılar ona “son moda” bir kıyafet göstermiş ve o da bu kıyafete çok fazla para harcamış.

Sonunda kıyafetler hiç bir şey değilmiş; kral aslında çıplak geziyormuş. Tüm danışmanları bu tercihini alkışlamış, ta ki bir çocuk çıplak olduğu için ona gülene kadar.

Sonuç: Giydiğiniz kıyafetler kişiliğiniz hakkında hiçbir şey söylemez.

Kırmızı Başlıklı Kız

Klasik bir uyku masalı. Her şey Kırmızı Başlıklı Kız’ın büyük annesini dinlememesi ve ormanın derinliklerine inmesiyle başlar. Bu hata küçük kızı Büyük Kötü Kurt’un ağına düşürür.

Hiç kimse “Dişlerin neden sivri peki?” cümlesini unutamaz. Bu diyalog masalı interaktif hale getirebilir, bu da çocuk için eğlencelidir ve hikayeyi kaçırmamasını sağlar. Burada alınacak ders büyüklerinin sözüne uymaktır.

masal okuyan cocuk

Kül Kedisi

Bu masal kız çocuklarının en sevdiği masaldır. Ana karakter kuzenleri ve teyzesi tarafından kötü muamele gören bir kızdır. Teyzesi kızın dinlenmesine müsaade etmeden bütün ev işlerini yaptırır.

Bir süre sonra Beyaz Atlı Prens kiminle evleneceğine karar vermek için bir balo düzenler. Bir peri anne Kül Kedisi’ne o baloya katılması için yardım eder ve bir elbise yapar. Kız baloya gider ve prens ona aşık olur.

Bu, kızlara iş yapmanın kötü olmadığını ve kötü bir insan olmanın onlara asla gerçek aşkı sunmayacağını öğretir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.