Anneciğim! Beni Dinlemeyi, Öpmeyi ve Benimle Zaman Geçirmeyi Unutma

Anneciğim! Beni Dinlemeyi, Öpmeyi ve Benimle Zaman Geçirmeyi Unutma

Son Güncelleme: 04 Aralık, 2018

Tüm iyi ebeveynler, bugün çocuklarının en güzel günü olabileceğini bilir. Tıpkı dünün en iyisi olduğu gibi yarın da böyle olacak. Bu ebeveynler çocuklarını dinler, kucaklar, güldürür ve her şeyden önce onlarla zaman geçirir.

S on yıllarda dikkatimizi çeken bir şey, farkındalık gibi felsefelerin bize biraz yavaşlamamız gerektiğini hatırlatması, hatta bu konuda bizi uyarmasıdır. En önemli şeyler her zaman “burada ve şimdi” olur.

Belki de tam da bu nedenle, daha fazla aile, çocuklarını büyütme konusunda yeni ve doğru bir konsept uyguluyor.

Hayatınızda başınıza gelebilecek en büyük şanslardan biri mutlu bir çocukluğa sahip olmaktır ”- Agatha Christie

Günümüzde çok ilginç bir terim duyuyoruz: “Zen anneler”. Onlar yoga ve meditasyon sınıflarının ötesine geçen bir harekete başlayan bir grup kadın. Sakin, sabırlı ve her şeyden önce çocuklarıyla daha fazla var olmaya odaklanmış bir tutum geliştirmeyi teşvik ederler.

Dinlemeyi öğrendikleri yer burası ve her hareketin nerede olduğunu öğrendikleri yer. Her kelime, okşamak, sessizlik veya mesafe çocuğun beyninde kalıcı bir iz bırakabilir.

Çocuk bezlerini mümkün olduğu kadar çabuk kullanmayı bırakma, çok erken katı yiyecekler yemelerini sağlama, çok erken giyinme, kahvaltılarını geciktirmeden bitirmeleri için onlara yardımcı olma gibi yaygın dinamiklerden kaçınmak önemlidir. 3 yaşında okuryazarlık becerileri!

Kuşkusuz, çocuk olmanın ne olduğunu unutmuş olan ebeveynler var. Çocuklar küçük yetişkinler değildir. Onlar, ebeveynlerinden kendilerine sağlanacak her şeye ihtiyaç duyan insanlardır, ama onlar için en önemli şey şu anda olan şeydir.

Bugün çocuğunuzu mutlu etmek için en iyi gün, ama… bunu nasıl yapacağınızı biliyor musunuz?

lunapark ve çocuk

Çocuğunuzu mutlu etmek için onlara hediyeler vermeniz, onları fuara götürmeniz veya doğum günü partilerine bir ay önceden hazırlanmanız gerekmez . Bundan daha basit olarak her şey “nasıl bulunacağını bilmek” ile ilgilidir. Bu, uzun saatler çalışsanız bile elde edilebilir çünkü çocuklarımıza adadığımız zaman miktar olarak değil, nitelik olarak ölçülmelidir.

Bu makalede çocuklarınızla bağlantı kurabilmeniz için kaliteli zaman harcayacağınızı garanti etmek için nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda size ipuçları vereceğiz.

Onlara sevginizi verin

  • Biraz gıdıklayıp güldürün.
  • Onlara dikkatinizi verin. Söyledikleri, düşündükleri ya da ortaya çıktıkları her şeyin sizin için önemli olduğunu görmelerine izin verin.
  • Onları kollarınızla, şarkılarınızla ve iyi geceler öpücüğüyle okşayın. Onların büyülü, özel ve ebeveynleri tarafından sevildiğini bilmelerini sağlayın. Tüm bu hareketler, çocuğunuzun beyninde bir iz bırakan oksitosine borçlu olduğunuz armağanlardır.

Oyun oynamak için asla yaşlı değilsiniz

Bugün korsanlar oynamak için harika bir gün olabilir. Daha sonra dev ağaçlar olacak ve bizi bir çiçek ve renk dünyasına götürecek tohumları ekerken üstümüz başımız biraz kirlenebilir.

Bugün, parkta veya plajda vakit geçirmek için çocuğunuzu elinize almak için harika bir gün. Su renkleri ile güzel bir resmi boyayarak evde bile eğlenebilirsiniz. Kendi portrelerinizi yapmaya veya evcil hayvanınızı boyamaya çalışabilirsiniz.

Bugün küçük şeyleri büyük yapacağız

Bugün, dün ve yarın da olduğu gibi, çocuğunuzun küçük şeylerin her zaman en önemli olduğunu görmesini sağlayın. Bu, onlara alçak gönüllülük, saygı ve arkadaşlık, sevgi ve doğanın armağanını nasıl takdir edeceklerini öğretir. Bir gülümsemenin değerini, “teşekkür ederim”, “seni duyuyorum”, “sana saygı duyuyorum” ve “bakış açınızı anlıyorum” diyerek öğrenecekler.

Bir kişinin çocukluğunda sevdiği şeyler, sonsuza kadar kalbinde kalır ”–Jean Jacques Rousseau

Çocuklarımızı “Zen” işçiliği ile eğiterek, burada ve şimdi yaşayıp, onlarla birlikte zaman geçirerek cilt teması kurup küçük çocuklarımızın nefeslerini ve kahkahalarını hissedebildiğimiz noktamızda, çocuklarımız için mutlu bir hayat yaratıyoruz. Canımızdan çok sevdiğimiz çocuklarımızın gözünde güneş ışığını ve enerjiyi görebildiğimiz bir yaşam.

kollarıda bebek tutan anne figürü

Bugünün çocuklarınız için en önemli gün olduğunu unutmayın. Bugün onları dinlemeniz, arkadaşlıklarından keyif almanız ve sevmeniz gerekiyor. Zihinleri ve kalplerinde güvenlik ve mutluluk yaratan armağanları, duygusal armağanları onlardan esirgemeyin.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.