Bebeğim ve Babasıyla Uyanmak, İşte Mutluluk Bu

Bebeğim ve Babasıyla Uyanmak, İşte Mutluluk Bu

Son Güncelleme: 11 Nisan, 2018

Uyanmak, gözlerini yeni güne açmak, bebeğin nefesini hissetmek ve anne ve baba arasındaki yakınlık, her zaman şimdiki zamanda çekimlenmesi gereken bir kelimenin özüdür: mutluluk.

Ebeveynlerin hafızasında, sabahları olan bu yakınlık anlarından çok az sayıda sahne kalacak; bu anlar yeni bir yaşamla paylaşıldı, bunlar beynimizde aşkın iplikleri ile, ortaklığın yapıştırıcısıyla ve geleceğe bakacağımız refahın anahtar deliğiyle, bu büyülü anları hatırlayarak yazılıyorlar.

Birlikte uyanmak, her şeyden öte, birlikte uyumanın özüdür, sadece ebeveynlerin birlikte yapmayı seçebileceği kişisel bir uygulamadır. Herkesin kabul etmediği açıktır; çocuk doktoruna giden ve bebeği ile uyuduklarını sır olarak saklayanlar olduğunu biliyoruz, çünkü bir şekilde bu konuda bizi uyaran profesyonellerin tepkisinden korkuyoruz.

Bununla birlikte, içgüdüsü bilge babalar yatağın nasıl hazırlanacağını, bebeğin nasıl yerleştirileceğini ve her zaman ne yapılacağını bilir, böylece dinlenme hiçbir zaman emniyetle çelişmez. Küçük odamızın kendi odasında uyuması için zaman olacak, ki bu az da olsa gelecek olan bir şey ve kendisinden en az beklediğimiz zaman bunu bizden isteyecektir.

O zamana kadar, anne ve baba hala yuva yapmaktadır, bebeklerinin her ikisine de çok yakın olduğu o büyülü uyanışlardan zevk almaktadırlar…

Senin Tarafında Uyanmak, Bu Dengedir, Huzurdur

Gece boyunca sayısız kez uyanan bebeğin hiçbir sorunu yoktur. Hiç bir sıkıntısı yoktur. Her zaman hasta değildir. Zor bir çocuk değildir. O sadece bir şeyi özleyen normal bir bebektir: Annesinin yakınlığını.

Bir bebek doğduğunda, beyninin hala çok olgun olmadığını hatırlamalıyız. Üç şeye ihtiyacı var: yiyecek, güvenlik ve rutin. İkincisi, uykusunu biraz düzenleyebilmenize, gündüzü ve geceyi ayırt etmesine, banyodan sonra dinlenme vakti geldiğini anlamasına, annesinin ihtiyacı olduğu her zaman yanında olacağını ve daima ilgi görüp karnının doyurulacağını bilmesine yardım eden şeydir.

Bu biyolojik ve duygusal istikrar zamanla gelecek. Çocuğun uyanık olmadan gece boyunca sürekli dinlenmeye izin veren daha olgun beyin yapılarına sahip olduğu veya onları ebeveynlerine sürekli olarak ihtiyaç duyan içgüdüsel “korku” olmaksızın yaşadığı 3 yaş civarındadır. O zamana kadar eğer ebeveynler isterse, birlikte uyumak çok faydalı olabilir.

bebeğine sarılmış uyuyan anne

Anne ve Çocuk Arasındaki Termal Senkronizasyon

Birlikte uyumak sadece bebeğin daha rahat, güvenli ve korunmuş hissetmesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda vücut ısısını daha iyi düzenlemesini sağlar.

  • Bebeğin deri ile cilt ile teması olduğunda, memenin sıcaklığının çocuğun ihtiyaçlarına göre değiştiği bilinmektedir. Çocuğun soğuk olması durumunda memenin ısısı iki derece ısınır ve bebeğin ısınması durumunda memenin ısısı düşer.
  • Bu olguya termal senkronizasyon denir ve büyülü ve özel bir amaca sahiptir; bebeğin ilk yıllardaki temel bakımını desteklemek. Çünkü annenin memesi olan bu yer çocuğun hayatında önemli bir yerdir.

Biz İnsanız ve Bakım Verenlerimizin Yakın Olmasını İsteriz

Sağlam kalan tek kaya, işe yaradığını bildiğim tek kurum ailedir. – Lee Iacocca

Sabahları uyanmak, yeni günümüzü yatağımızın huzurunda almak ve birbirine yakın hissetmek, duygusal dünyamıza, beynimize büyük bir fayda sağlar. Bu çok basit bir sebepten dolayıdır. Bizler insanız, bizler sosyal varlıklarız ve bakıcılarımıza çok yakın olmalıyız.

  • Bu sadece bebek için geçerli değil. Yaşamın ilk yıllarında, annelerin ve babaların yakınlığının, bebeğin hayatı için önemli olduğunu biliyoruz.
  • Ancak anne ve babanın birbirlerinin bakıcısı olduklarını hatırlamak da önemlidir. Çift, birbirine yakın olduğu, gecenin ortasında uyanıp hayatındaki en önemli insanın, kalbini verdiği insanın arkadaşlığına sahip olduğunu bildiği için kendini güvende hisseder.
çocuklarıyla beraber uyuyan aile

Bu nedenle, birlikte uyumak ve bebekle birlikte yuva yapma bağlarımızı daha fazla birleştirecek. Biz karşılıklı bakıcılarız; buna ihtiyacımız var. Bu yüzden geceleri uyurken küçük bir alanı paylaşmak herkes için inanılmaz derecede faydalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Landa Rivera, L., Díaz-Gómez, M., Gómez Papi, A., Paricio Talayero, J. M., Pallás Alonso, C., Hernández Aguilar, M. T., … & Lasarte Velillas, J. J. (2012). El colecho favorece la práctica de la lactancia materna y no aumenta el riesgo de muerte súbita del lactante: Dormir con los padres. Pediatría Atención Primaria, 14(53), 53-60. http://scielo.isciii.es/pdf/pap/v14n53/revision1.pdf
  • Horsley T, Clifford T, Barrowman N, Bennett S, Yasdi F, Sampson M, et al. (2007). Benefits and harms associated with the practice of bed sharing. Arch Pediatr Ado- lesc Med. 2007;161:237-45.
  • Martin Martin, R., Sanchez Bayle, M., & Teruel de Francisco, M. C. (2017). El colecho en nuestro medio: estudio de casos y controles en las consultas pediátricas de Atención Primaria. Pediatría Atención Primaria, 19(73), 15-21. http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1139-76322017000100003
  • Rodríguez Villar, V., Moreno, M., & Navío, C. PRACTICANDO EL COLECHO. ASESORAMIENTO DE LA MATRONA. http://www.trances.es/papers/TCS%2005_3_6.pdf
  • Ball, H. L., Hooker, E., & Kelly, P. J. (2000). Parent–infant co‐sleeping: fathers’ roles and perspectives. Infant and Child Development: An International Journal of Research and Practice, 9(2), 67-74. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/1522-7219(200006)9:2%3C67::AID-ICD209%3E3.0.CO;2-7

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.