Çocuğunuz Arkadaş Edinmek İstemiyorsa Ne Yapmalı?

Çocuğunuz sınıf arkadaşlarıyla arkadaş olmak istemiyorsa onun için yapabileceğiniz birçok şey var. İşte onu bu rahatsız durumdan çıkarmak için bazı pratik öneriler.
Çocuğunuz Arkadaş Edinmek İstemiyorsa Ne Yapmalı?

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2019

Çocuğunuz arkadaş edinme konusunda zorlanıyorsa, sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu şekilde başkalarıyla uygun şekilde etkileşime girebilir ve diğer çocuklarla eğlenebilir.

Çocuğunuzun arkadaş edinmesine yardımcı olacak 4 yol

Çocuğunuzun akranlarıyla rahat hissetmesini sağlayarak başlayabilirsiniz. Bunu, onu iradesine karşı zorlamadan yapabilirsiniz. Bunu yapmak için arkadaşlarınızla iyi ilişkiler kurarak bir rol model olmanız gerekir.

Ayrıca, çocuğunuzla konuşurken daima gözlerinin içine bakın. Empati göstermeli ve kendinizi onun yerine koymalısınız. Ayrıca, yardımcı olabilecek diğer bazı davranışları da öneririz.

Evinizde oyun günleri düzenleyin

Çocuğunuzun evde diğer çocuklarla oynamak için motive olması çok muhtemeldir. Bu çevre ona aşina gelecektir ve kendini rahat ve güvende hissedecektir.

Birkaç çocuğu sosyal aktivitelere davet edin

Parkta bir parti yapmayı veya havuza gitmeyi planlıyorsanız, birkaç çocuk davet etmek en iyisidir. Bu şekilde, çocuğunuz aynı anda çok fazla insanla konuşmak zorunda kalmaktan korkmaz veya baskı hissetmez.

Ona fazla baskı yapmayın

Onu yapmak istemediği bir şeyi yapmaya zorlamak yardımcı olmaz. Çocuğun sevdiği aktiviteleri seçmeye çalışın veya onu seçmesi için teşvik edin.

Onu eğlence etkinliklerine katılmaya teşvik edin

Bunlar, çocuğunuzun yaşındaki diğer çocuklarla etkileşime girmesi için iyi zamanlardır. Spor, dans, müzik dersleri veya başka aktiviteler deneyebilir.

“Ayrıca, çocuğunuzla konuşurken daima gözlerinin içine bakın.” Empati göstermeli ve kendinizi onun yerine koymalısınız.”

Peki ya çocuğum ergenlik dönemindeyse?

İyi arkadaşlıklar edinmek, ergenlik dönemindeki çocuklara gelecekleri için avantajlar sunar. Bu nedenle, çocuğunuzu sınıf arkadaşlarıyla arkadaşlık kurması için onu motive edin.

Onunla iyi iletişim kurmaya alışmalısınız. Çocuğunuzu arkadaş edinme konusunda motive etmeli, onu arkadaş edinmekten alıkoyan şeyleri öğrenmek için sorular sormalısınız. Ayrıca, kişisel ilişkilerini geliştirmek için fikirler aramaya teşvik edin.

arkadaş edinmek istemeyen çocuk

Bu fikirleri eyleme geçirmesine yardımcı olun. Onunla sınıf arkadaşlarının rolüne girin. Akıcı ve arkadaşça bir konuşma yapana kadar farklı yaklaşımlar deneyin. Kendisini ve bazı arkadaşlarını sosyal etkinliklere veya okul sonrası etkinliklere götürmeyi teklif ederek işleri daha kolaylaştırabilirsiniz.

Ayrıca, çocuğunuzun sınıf arkadaşlarının ebeveynleri ile arkadaş olmak ve birlikte etkinlikler yapmakta fayda var. Bu size onlardan bazıları ile arkadaş olma şansını verecek. Ayrıca, kendi yaşınızdaki insanlardan arkadaş edinme şansına sahip olabilirsiniz.

Oğlum neden sınıf arkadaşlarıyla arkadaş olmak istemiyor?

Bazı çocuklar düşüncelerini dile getirme konusunda gergin olabilir, bu yüzden duygularını ve ihtiyaçlarını olduğundan az gösterebilirler. Diğer çocukların istek ve düşüncelerine uyum sağlamayı tercih ederler. Bu çocuklar güvensizliklerini çabucak fark ederler.

Diğer bir neden, saygı görmediklerini veya özgüvenlerinin düşük olduğunu hissetmeleridir. Bu, kendilerini görme biçimlerini büyük ölçüde etkiler.

Bazı öğrenme ve dikkat problemleri çocuğun akranlarıyla etkileşim kurmak istememesine katkıda bulunabilir. Ayrıca, dil bozuklukları onun doğru kelimeleri bulmasını ve doğru ifade etmesini engelleyebilir.

Öte yandan, bu, doğru dinlemesine izin vermeyen bazı işitme zorluklarından da kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle, çocuk geri çekilir ve diğer çocuklarla sosyalleşmez.

Bu çocuklarımı nasıl etkiler?

Akranlarıyla arkadaş olamamanın bazı çocuklar ve gençler üzerinde olumsuz etkileri vardır. Öz saygılarını azaltabilir, kendilerine güvenlerini kaybedebilir ve yeni faaliyetlere katılmaktan kaçınabilirler.

Ayrıca üzülebilirler çünkü hiç kimsenin durumlarını değiştirmelerine yardım edemeyeceğini düşünürler. Ayrıca, kendi duygularını kontrol edemediklerini de düşünürler.

yalnız kız

Alandaki profesyonellerden yardım isteyin

Yardım almak için, internet sitelerinde veya kitaplarda pratik öneriler sunan uzmanlara gidebilirsiniz. Burada çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirmesi, güçlendirmesi ve daha esnek olması için gerekli bilgileri alacaksınız.

Okul öğretmenleri çok yardımcı olabilir. Bu, özellikle onlarla bu durum hakkında açıkça konuşursanız geçerlidir. “Oğlum arkadaş edinmek istemiyor” gibi bir şey diyebilirsiniz ve sonrasında “Bu konuda nasıl birlikte çalışabiliriz? ” diye ekleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, bunun üzerinde çalışmaya başlayacaklardır. Örneğin, çocuğun gruplar halinde çalışmaya başlamasını ve iyi deneyimler yaşamasını sağlayın. Ayrıca, arkadaş edinmek amacıyla onları yeni gruplara koyabilirler.

Bu yazıdaki önerilerle çocuğunuz onun için daha az travmatik bir şekilde sosyalleşmeye başlayacaktır. “Oğlum sınıf arkadaşlarıyla arkadaş olmak istemiyor” ifadesi artık sizi tanımlamayacak.

İlginizi çekebilir ...
Çocuğum Sınıf Arkadaşlarını Isırırsa Ne Yapmalıyım?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuğum Sınıf Arkadaşlarını Isırırsa Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuz sınıf arkadaşlarını ısırırsa diye endişeleniyor musunuz? İnanması zor olabilir, ama genel olarak çocuklar başkalarını ısırmaya yatkındır.