İyi Bir Okul Günü Öncesi Sabah Rutinleri

22 Kasım 2019
Güne her sabah yapmayı alışkanlık haline getirdiğiniz rutinlerle başlamak, okulda iyi bir gün geçirmek için oldukça faydalı bir yöntemdir.

Bu yazımızda, günümüzün güzel geçmesi için tüm aile olarak yapmamız gereken günlük kişisel rutinleri gözden geçiriyoruz. Çocukların okulda iyi bir gün geçirmeleri için sabah yapmaları gereken rutinler son derece önemlidir. Her güne başlarken yapılması gereken bu rutinler, günün geri kalan kısmının nasıl geçeceği konusunda belirleyici özelliğe sahiptir.

Bu sabah rutinleri, okul günlerine başlarken mutlaka uygulanması gereken alışkanlıklardır. Bu bağlamda, Ekim ayı özellikle kritik bir aydır. Çünkü bu ayla birlikte artık okul ve derslerin yoğunlaşması tam olarak başlar. Çocuklar okulda daha fazla vakit geçirmeye başlar ve bu nedenle de böyle günlerin iyi bir biçimde başlamasına ihtiyaç duyarlar.

Alarmlı Saat

Okula başlayan çocuklarımız için bir alarmlı saat alabiliriz. Çünkü onlara artık zamanında uyanıp kalkmaları konusunda sorumluluk vermek doğru ve faydalı bir davranış biçimi olacaktır.

Elbette bunu söylerken çocukları tamamen unutup zamanında kalkıp kalkmadıklarını takip etmemiz gerekmez demiyoruz. Büyük olasılıkla, sabahları çocuklarımızı kaldırmak için defalarca yanlarına gidip onları uyandırmamız gerekebilir. Aslında bu, en sık rastlanan durumlar arasında yer almaktadır.

Sabah uykudan uyanan çocuk

Özellikle çocuklarım alarmlı saat kullanmaya başladıkları ilk hafta çok dikkatli olmalı ve çocukların bu şekilde uyanmaya alışıp alışmadıklarını yakından izlemeliyiz. Saat çalsa bile kalktıklarından mutlaka emin olmalı ve ayrıca zamanında giyinip kahvaltı yapmalarını sağlamalıyız.

Çocuklar zaman geçtikçe alarmla uyanmaya ve kendi programlarını kendilerine göre ayarlamaya başladıklarında onlara biraz daha fazla uyumaları için izin verebiliriz. Ancak her durumda giyinmeleri, kahvaltı yapmaları, eşyalarını düzenlemeleri ve okula gitmek üzere tam olarak hazır olmaları için yeterli zamana sahip olduklarından emin olmamız gerekir.

Eğer okul servisi kullanıyorlarsa, servise bindikleri yere mutlaka zamanında gitmeleri gerekmektedir. Eğer çocukları okula kendimiz götürüyorsak, o durumda sabah rutinlerinde biraz daha esnek davranma şansımız olacaktır.

İyi Bir Okul Günü İçin Sabah Rutinleri Listesi

Küçük Çocuklar

Daha küçük yaşlardaki çocuklar için her sabah yapmaları gereken şeylere ilişkin görsel bir liste hazırlamak oldukça iyi bir fikirdir. Onlar için bu tür bir liste, yapmaları gereken görevleri gösteren bir tür oyun niteliğinde olacaktır. Görsellerin kullanılması çok önemlidir. Örnek olarak:

  • Giyinmek – pantolon, gömlek, çorap vb. kıyafetlerin resimlerini kullanın.
  • Kahvaltı – Yemek fotoğrafı kullanın.
  • Diş fırçalamaDiş fırçası ve diş macunu görselleri kullanın.
  • Yanına alacağı eşyalar – Bir sırt çantası ve yanında teneffüs zamanları için atıştırmalıkları taşıyacağı beslenme çantası resimleri kullanın.

Daha Büyük Yaşlardaki Çocuklar

Eğer çocuklarımız daha büyük yaşlardaysa görsellere ihtiyaçları olmayacaktır. Ancak yine de ellerinin altında bulunacak bir liste çok işlerine yarayacaktır. Bu tür bir liste evde birden fazla ve farklı yerlere konulabilir. Örneğin yatak odası, banyo ya da buzdolabı kapağı bu tür liste konulabilecek yerlere verebileceğimiz örnekler arasında yer almaktadır. Bu sayede, bir örnek vermek gerekirse, yapmaları gereken bir sonraki işin ne olduğuna bakmak için yatak odasına geri dönmek zorunda kalmazlar.

Anne ve kız beslenme çantası hazırlıyor

İyi Bir Okul Günü İçin Kahvaltının Önemi

Beslenme uzmanları ve doktorların tamamı, her sabah iyi bir biçimde kahvaltı yapmanın ne kadar önemli olduğu konusunda aynı fikirdedirler. Kahvaltı, herhangi bir besleyici madde alınmayan uzun bir gece periyotu ardından vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar. Ayrıca iyi ve zengin bir kahvaltı yapmak çocukların okulda derslerine konsantre olmaları açısından da oldukça faydalıdır.

Eğer çocuk herhangi bir gün tam bir kahvaltı yapmak istemiyorsa, gün içinde ihtiyaç duyacağı besin maddelerini almasını sağlayacak sağlıklı alternatifler bulmamız gerekir. Bu bağlamda, çocuğa severek tüketeceği bir kahvaltı sunmak için mümkün olduğunca yaratıcı davranmak gerekecektir.

Çocukların okulda iyi bir gün geçirmeleri için doğru ve etkili bir sabah rutini oluşturmak ve bu rutini sürekli bir biçimde devam ettirmek son derece önemlidir. Buna ek olarak, böyle bir düzeni sağladıktan sonra bir süre sonra bu rutinleri yerine getirmek herkes için hem eğlenceli bir aktivite hem de adeta bir ihtiyaç haline gelecektir. Elbette bunların hayatımızı kolaylaştıracağı gerçeğinin de altını çizmek gerekir.

Rutinler her zaman işe yararlar. Konumuz açısından bakıldığında rutinler, çocuğun düzenli bir biçimde günlük hayatını sürdürmesi ve ayrıca okula giderken gerektiği gibi hazırlanması konusunda endişeye kapılmamızın önüne geçecektir. Çocuklar, günlük olarak sürekli bir biçimde yerine getirecekleri bu rutinlere kolay bir biçimde ve sorun yaşamadan alışacak ve kısa bir süre sonra bunlar hayatlarının bir parçası haline gelecektir.

  • Fink Janet y Daryl Siedentop. (1989). The Development of Routines, Rules, and Expectations at the Start of the School Year. Journal of Teaching in physical Education.