Çocuğunuzun Mutlu Uyanması İçin Ne Yapabilirsiniz?

Çocuğunuzun Mutlu Uyanması İçin Ne Yapabilirsiniz?

Son Güncelleme: 12 Şubat, 2019

Bazı çocuklar güne başlamakta zorlanırlar. Sabahları çocuğunuzun mutlu uyanması ve belli bir rutini takip etmelerini sağlamak çok zor olabilir.

Çocuğunuz sabahları iyi uyanamıyorsa ne yapabilirsiniz? Küçük çocuğunuzun güne mutlu bir şekilde başlamasına yardımcı olmak için sabah rutinini yeniden düşünmeniz gerekir.

Dahası, çocuğunuzun aldığı uyku miktarını ayarlamanız gerekebilir.

Çocuğunuzun mutlu uyanması için ne yapabileceğinizi merak ediyor musunuz? Öyleyse rutinlerine bir göz atmanın zamanı gelmiş demektir.

Çocuğunuzun yaşına göre yeterince uyku aldığından emin olmak da önemlidir. Yeterince uyuyamayan bir çocuk acı çekebilir. Ve elbette, çocuk yorgun olduğunda, bu bütün aileyi etkiler.

Aynı şekilde, çocuğunuzun yatmadan önce yaşadığı zorlukları nasıl tanıyacağınızı da öğrenmeniz gerekir. Bu sorunları çözmek bütün aile için faydalıdır.

Bir çocuğun ihtiyaç duyduğu uyku miktarının bir çocuktan diğerine değişebileceğini unutmayın.

Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi, okul çağındaki çocukların (6-12 yaşları arasında) günde 9 ila 12 saat arası uyumasını önerir. Aynı zamanda, Akademi, gençlerin günde 8-10 saat uyumasını önerir.

Yeterince uyuyamamak sinirlilik, konsantrasyon zorluğu ve baş ağrısına yol açabilir. Dahası, hipertansiyon, obezite ve depresyona bile neden olabilir.

Çocuğunuzun mutlu uyanması için öneriler

Yeterince dinlenmek işin sırrıdır

çocuğunuzun mutlu uyanması için öneriler

Çocuğunuzu her gece aynı saatte yatağa yatırmak için çaba gösterin. Elbette, çocuklar için hafta sonları normalden daha geç yatmaları normaldir.

Ancak, çok geç yatmalarına izin vermemelisiniz. Tutarlı bir yatma zamanı rutini sürdürmek küçük çocuğunuzun ihtiyacı olan dinlenmeyi elde etmesine yardımcı olacaktır. Ve bu da, çocuğunuzun daha mutlu ve daha tazelenmiş şekilde uyanmasına yardımcı olacaktır.

Tatlı hassasiyet

Anneler olarak, hepimiz çocuklarımıza nasıl şefkatle davranacağımızı biliyoruz. Elbette küçük çocuğunuzu tatlı bir şekilde nasıl uyandıracağınızı siz de biliyorsunuz. Nazikçe konuşun ve gözlerini açtığında ona gülümseyin.

Acele etmeyin, yataktan kalkması için ona zaman verin. Bu 10 dakika kadar sürebilir. Bu arada, kahvaltı hazırlarken onu biraz müzik eşliğinde yalnız bırakabilir veya çocuğunuzla birlikte kalıp kalkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Giyeceklerini geceden hazırlayın

Çocuğunuzun ertesi gün giyeceği kıyafetini geceden hazırlayın. Bunu bir gece önce yapmak sabah size vakit kazandıracaktır.

Çocuğunuzun sırt çantasını ve kahvaltısını da mümkünse önceden hazırlayabilirsiniz.

Tüm bunlar, sabahları daha rahat olmanızı sağlayacaktır.

“Okul çağındaki çocuklar (6 ila 12 yaş arası) günde 9 ila 12 saat arası uyur… Gençler günde 8 ila 10 saat arası uyur. Yeterince uyuyamamak sinirlilik, konsantrasyon zorluğu ve baş ağrısına yol açabilir. Dahası, hipertansiyon, obezite ve depresyona bile neden olabilir. ”

Sağlıklı atıştırmalıkları elinizin altında bulundurun

Sağlıklı atıştırmalıkları mümkün olduğunca kilerinizde ve buzdolabınızda bulundurmaya çalışın. Örneğin, doğranmış veya dilimlenmiş meyveler, kızartılacak ekmek dilimleri, peynir, doğal meyve suyu ve soğuk su hazırlayabilirsiniz.

Bunların kullanıma hazır hale getirilmesi, geç kalmanız durumunda hızlı bir kahvaltı için kullanışlı olabilir.

Çocuğunuzun mutlu uyanması için onu bunaltmayın

Çocuğunuzun sabahları yataktan kalkmakta zorlanması durumunda, “Geç kaldın, acele et…” gibi ifadelerle strese girmesine neden olmayan.

Aksine, çocuğunuzu sakin bir şekilde uyandırmaya çalışın ve s abah rutinini stressiz ve sakin bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olun.

Çocuğunuzun uyku sorunları olup olmadığını tanımlamayı öğrenin

mavi gözlü kız çocuğu yatarken

Uyku Enstitüsüne göre, çocuğunuzun uykuya dalmakta zorlandığını gösteren işaretler var:

  • Küçük çocuğunuzun uykuya dalmasına yardımcı olmak için çok zaman harcıyorsunuz.
  • Çocuğunuz gece boyunca birkaç kez uyanıyor.
  • Uyku eksikliği çocuğunuzun davranışını ve ruh halini etkiliyor.
  • Siz ve eşiniz çocuğunuzun uyku sorunları nedeniyle uyuyamıyorsunuz.

Makalede ayrıca bebeklik sırasındaki en yaygın uyku problemlerinin tanımlandıktan ve tedavi edildikten sonra düzeltilebileceği de açıklanmaktadır.

Ayrıca sağduyu ve çocuk doktorunuzun desteğinin genellikle sorunu çözmeye yardımcı olabileceği belirtilmekte. Bazı durumlarda, aynı yaştaki diğer çocukların ebeveynleriyle konuşmak da yardımcı olabilir.

Çocuğunuza nazik davranmanın ve çok sabırlı olmanın yanı sıra, dinlenmesini de sağlamanız gerekir. Çocuğunuzun huysuzluğu, yeterince uyumamanın bir sonucu olabilir.

Araştırmalar, yeterince uyuyan çocukların daha sağlıklı olduğunu göstermiştir. Ayrıca davranış problemleri ve sinirliliğe daha az eğilimlidirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.