Sezaryen mi Normal Doğum mu Daha İyidir?

Bu soru özellikle hamileler ve yeni anne olacak kadınlar arasında en yaygın sorulardan biridir.
Sezaryen mi Normal Doğum mu Daha İyidir?

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2019

Bir kadın ilk kez doğum yapacağı zaman aklında birçok soru işaretinin olması çok normal bir durumdur. Bu sorulardan biri de doğumun nasıl olacağıdır. Bu konuyla ilgili olarak kadınların en çok merak ettikleri, sezaryen mi yoksa normal doğumun mu daha iyi olacağıdır.

Gelişen teknoloji insan sağlığı için çok çeşitli imkanlar sunmaktadır. Ayrıca bilimde yaşanan gelişmeler ve bu sayede bulunan ilaçlar, insanların daha kaliteli bir hayat geçirmelerine yardımcı olmaktadır.

Ancak son dönemde cerrahi prosedürler, doğum da dahil olmak üzere doğal süreçlerden kaçmak için bir yol olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Tıbbi Yardımın Rolü

Cerrahi müdahalelerin insanlara zor durumlarda yardımcı olmak amacıyla ortaya çıktığı gerçeği genellikle unutulmaktadır. Doğum konusunda ise sezaryen doğum;

  1. Hayat kurtarmak (hem anne hem de çocuk için),
  2. Deviasyon, sakatlık ve bunlarla bağlantılı durumlardan korunmak,
  3. Zor durumlarda sağlığa bir zarar gelmemesi,

maksatlarıyla bulunmuş bir yöntemdir.

Eğer kendisine ya da bebeğe yönelik bir sağlık riski bulunmuyorsa bir kadının normal doğumdan vazgeçmesi şart değildir. Sezaryen doğum, gerçek bir ihtiyaç durumu için  gereken bir prosedürdür.

hamile kadın ve kalp

Bu noktada, kendi içinde bulunduğumuz durumun biraz daha ötesini düşünmemiz gerekmektedir. Eğer insan ırkı tamamen sezaryen doğuma yönelecek olsa kademeli olarak vücut değişimlerine maruz kalacaktır.

Bu durumun en açık sonucu, evrimsel süreçten ciddi şekilde ayrılmaya yol açması ve doğum zamanında annenin neredeyse tamamen aciz bir durumda kalmasına neden olmasıdır.

Bilgi Anahtardır

Kadınların hamile olduklarını öğrenmelerinden sonra, hamilelik boyunca karşılaşacakları süreç konusunda çok iyi seviyede bilgi sahibi olmaya çalışmaları gerekmektedir. Bu sadece zihni rahatlık için değil, aynı zamanda tutarlı davranışlar sergilemek ve sağlığınız konusunda sorumluluk almak açısından da önemlidir.

Sezaryen doğumun iyi olup olmayacağına karar verirken her zaman farklı doktorlara başvurabilirsiniz. Bu durum, 3’ten daha fazla doktora başvurmanız gerekir anlamına gelmez, ancak güvendiğiniz jinekoloğun görüşüne ilave olarak ikinci bir görüşü dinlemenin faydası olacaktır.

İspanya Jinekoloji ve Gebelik Toplumu (SEGO) üyelerine göre, bir kadın ne kadar iyi seviyede bilgi sahibi olursa karar verme süreci de o denli daha kolay olacaktır. Diğer taraftan, sahip olacağınız bilgi korkuları unutmanız konusunda yardımcı olacağından, hem hamilelik hem de doğumda daha sakin bir süreç geçirmenizi sağlayacaktır.

Normal Doğum

Normal doğumu tercih eden kadınlar, doğum esnasında neler olup bittiğinin daha fazla farkında olurlar ve bebeklerinin dünyaya gelişi ile ilgili eksiksiz bir tecrübe yaşarlar. Yani aslında çocuğunuzu görebilir ve o anda kucağınıza alabilirsiniz.

Ancak seçimler kişiseldir. Herkes kendisi ve bebeği için en doğru olduğunu düşündüğü yöntemi tercih eder. Önemli olan doktorların, aile bireylerinin ve güvenilen insanların görüşlerinin dikkate alınmasıdır. Öte yandan kadınlar, sürecin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için verdikleri kararlar konusunda desteklenmelidir.

Sezaryen Bir Seçenektir

Burada amaç sezaryen doğumu kötülemek değildir. Tam tersi bunun bir bakış açısı olduğunu ifade etmektir. Bir başka deyişle sezaryen doğumu, ilk tercih olarak değil, bir alternatif olarak görmeniz gerekir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sezaryen oranını, annelik ve perinatal (gebeliğin yirminci haftasından doğuma kadar geçen fetüs hayatı) kalitesi için bir gösterge olarak kabul etmektedir. 1985 yılında yayımlanan önerilerinde, kalite kriteri olarak %15’lik sezaryen oranı gösterilmiştir. Bu oran da, hayati tehlikeye neden olan komplikasyonlara sahip olması beklenen kadınlar baz alınarak ortaya çıkarılmıştır.

doktor muayenesinde gebe kadın

Sezaryen doğuma taleplerin artmasına neden olan çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi, ortalama hamilelik yaşındaki artıştır.

Yani, 30 yaş ve üzeri kadınlarda hamilelik oranları arttıkça, doğum riskleri de artmakta ve bu durum sezaryen doğum sayılarının yükselmesine neden olmaktadır.

Sezaryen doğum artışında yaş etkenine ek olarak daha birçok geçerli neden bulunmaktadır. Aslında tümü her anne adayının özel durumuna bağlıdır. Fakat her hamile kadının ihtiyaçlarının diğerinden farklı olacağı da akıldan çıkarılmamalıdır. Bu nedenle, son kararın çok dikkatli ve bilinçli bir biçimde verilmesi gereklidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.