Çocuğunuza İradenin Gücünü Öğretmenin Önemi

Çocuğunuza İradenin Gücünü Öğretmenin Önemi

Son Güncelleme: 25 Mart, 2019

İradenin gücünü çocuklara küçük yaşlarda öğretmek çok önemlidir. İrade, motivasyon ve disiplinle ilişkilidir.

İrade sayesinde kişiler dürtülerini kontrol edebilir ve doğru kararlar alabilir. Genellikle iradenin doğuştan geldiği düşünülse de, bu doğru değildir.

Yaygın inanışın aksine, irade çocuklukta öğrenilen bir değerdir. Bu yüzden, anne babalar çocuklarına iyi örnek olmalıdır. Onların sorularını cevaplamalı ve çözüm üretmede farklı yollar göstermelidir.

Karar alma süreci, her zaman kişinin istekleriyle örtüşmez. Doğruyu yanlıştan ayırma becerisi, çocuklara öğretilmesi gereken en zor şeylerden birisidir. Zordur ancak imkansız değildir!

Çocuklara irade sahibi olmak nasıl öğretilir?

İrade sahibi olmak, yanlış şeylere “hayır” diyebilmekten ibaret değildir. Kolay olmasa da sorumlulukları yerine getirebilmeyi de gerektirir. Aşağıda çocuğunuza irade sahibi olmayı öğretmenize yardımcı olan ipuçlarını bulabilirsiniz:

1. Örnek olun. Örneğin bir şey satın almak istiyorsunuz ancak o anda başka öncelikleriniz var. Böyle bir durumda isteklerinize yenik düşmeyerek çocuğunuza örnek olabilirsiniz.

◦ Aynı şekilde, belirli bir beslenme düzenini takip etmek de iyi bir örnektir.

2. İstikrarlı davranın. Çocuğunuz için örnek teşkil ettiğinizi unutmayın ve siz bir konuda kararlı bir duruş sergilerseniz, çocuğunuz da sizin izinizden gidecektir.

3. Disiplinli olmaya çalışın. İradenin gücü disiplinden gelir. Her gün aynı görevleri yerine getirmek, çocuklarda sorumluluk bilincini geliştirebilir.

◦ Hareketli bir çocuğu disiplinli olmaya alıştırmak bazen zor olabilir ancak imkansız değildir.

annesinin üzerine yatmış kız

4. Çocuğun temposuna ayak uydurmak önemlidir. Bazı çocuklar daha çabuk söz dinler ancak irade gücünün bir gecede öğrenilmeyeceğini unutmayın.

5. Ona verdiğiniz görevleri düzenli olarak yapmasını isteyin. Örneğin uyandıktan sonra yatağını toplamasını veya yemekten sonra masayı toplamaya yardım etmesini isteyebilirsiniz. Sıkılmasını önlemek istiyorsanız bu görevleri her gün değiştirebilirsiniz.

◦ Bir süre sonra, çocuğunuz bu görevlerin yerine getirilmesi gerektiğini anlayacaktır ve bu noktada da iradesi gelişmeye başlayacaktır.

Gençlerde irade

Gençlik yıllarında iradeli olabilmek çok önemlidir. Uygun olmayan teklifleri reddetmeye ve çevre baskısının kurbanı olmaktan kurtulmaya yarar. İrade ayrıca sorumluluk bilincini de geliştirir.

Genç yaşlarda, çocuklar asi davranabilir. Ayrıca, karakterleri ve ilgi alanları konusunda da tutarsız davranabilirler. Bu tutarsızlık onları öfkeye meyilli hale getirir. Pek çok genç, tam olarak ne sevdiğine karar veremez ve iyi ile kötüyü birbirinden ayırmakta zorlanır.

İrade, uzun vadede fayda sağlayan bir değerdir. Pek çok genç, hemen onaylanmak istiyor bu nedenle de iradeli davranamıyor.

İradeyi güçlendirmek

Çocuklar için en büyük eğitim yeri evdir. Bu nedenle anne babalar çok dikkatli davranmalı ve tutarlı olmalıdır. İradeyi evde her alanda gözlemleyebiliriz.

Bazı kuralları esnetmek gerektiğinde, bu durum iki ebeveynin de ortak verdiği bir karar olmalıdır. Gençler anne ve babalarının aynı tarafta olduğunu görmeye ihtiyaç duyar.

siyah bere takmış oğlunu öpen anne

İstikrar ve azim. O gün için planlanan tüm eylemleri gerçekleştirmek bazen zor olabilir. Gençler genellikle “istedikleri” ve “yapmaları gereken” arasında ikileme düşer.

Onlara bir seçenek sunulduğunda ise, sorumluluklarını yerine getirmeyebilirler. Çocuklarınıza eylemlerinde tutarlı olmaları gerektiğini öğretmelisiniz.

Söz konusu gençler olduğunda, sağlıklı bir iletişim kurmak ve bunu sürdürmek de oldukça önemlidir. Eğer arada bir güven bağı oluşturmak istiyorsanız çocuğunuzu dinleyin.

Anne babalar, çocukların kendilerini rahatça ifade edebileceği bir ortam hazırlamalıdır. Çocukları dinlemek, doğrularını takdir etmek ve yanlışları için önerilerde bulunmak önemlidir.

Eleştirmeden iletişim kurun. Çocuklar için anne babalar kural koyan bir figür olsa da, çocuklarınızın da fikirlerini dinleyin. Kendi kriterlerini oluşturabilmeleri için fikirlerinin önemsendiğini bilmeye ihtiyaç duyarlar.

Çocuklara fikir sunma özgürlüğü verin ve fikirlerini birlikte değerlendirin. Bu sayede özgüvenlerini desteklemiş olursunuz. Bir şans vermeden fikirlerini reddetmeyin.

Çok katı olmayın. Yasaklar reddetmeyi körükler. Yanlışın ne olduğunu güzel bir dille açıklamak her zaman daha iyidir.

Sonuç olarak, irade sahibi olmanın pek çok faydası vardır ve bu nedenle erken yaşlarda çocuğa iradenin önemini aşılamak gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • López, M. F. (2016). Cómo entrenar la fuerza de voluntad: Así funciona el músculo mental. B DE BOOKS.
  • Lindworsky, J., & Menchaca, J. A. (1923). El poder de la voluntad: educada según la psicología experimental moderna. El mensajero del corazón de Jesús.
  • Muñoz, G. Fuerza de voluntad: la mayor fuerza humana y estrategias para aumentarla. https://gmfitnesssystems.com/fuerza-de-voluntad/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.