Aile Olarak Geri Dönüşümü Öğrenmenin Faydaları

Çocuklarınıza bir şeyi öğretmenin en iyi yollarından biri örnek olmaktır. Bu nedenle, aile olarak geri dönüşüm yapmak iyi bir fikirdir. Böylece herkes eğlenirken ve sorumluluk ile bağlılığı öğrenirken çevreye yardım eder.
Aile Olarak Geri Dönüşümü Öğrenmenin Faydaları

Son Güncelleme: 19 Şubat, 2021

Her zaman bir aile olarak geri dönüşüm yapmalıyız ve birlikte yapabileceğimiz en güzel aktivitelerden biridir. Bunu nasıl gerçekleştireceğinizle ilgili her şeyi bu makalede anlatacağız.

Çocuklarımıza yararlı ve temel yaşam değerlerini öğretmekten daha iyi bir şey olamaz – asla unutamayacağınız dersler ve nesilden nesile aktarılan deneyimler.

Aile olarak geri dönüşüm yaptığımızda, her zaman herkes için bir görev vardır

Şu anda toplum çok fazla çöp üretmektedir. Ancak iyi haber, bu konuda bir şeyler yapabileceğimizdir. Atıkların geri dönüştürülmesi ve yeniden kullanılması, çevreye özen göstermemize ve ayrıca tasarruf etmemize olanak tanır.

Aile olarak geri dönüşüm, aynı zamanda bağları güçlendirmenin, daha yakın bağlar kurmanın ve eğlenerek vakit geçirmenin, interneti ve ekranları bir kenara bırakırken unutulmaz anlar yaratmanın mükemmel bir yoludur.

Geri dönüşümün öneminin farkına varmak ilk adımdır. Elbette bu ekolojik alışkanlıklar ailenin tüm üyeleri tarafından, özellikle de liderlik eden ve örnek olan yetişkinler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Yani, çocuklarınızın geri dönüşüm yapmasını istiyorsanız, önce siz başlamalısınız! Ve bu sadece atıkları ayırmak veya boş plastiklerden kap yapmakla ilgili değil. Bu, diğer günlük işlemlerin yanı sıra kullanılmadıkları zamanlarda ışıkları kapatmayı, suyu boşa harcamamayı, ısıtmayı açmak yerine kazak giymeyi içerir.

Bazı çiftler ebeveyn olmadan önce bu alışkanlıklara sahipken, diğerleri çocuk sahibi olduklarında bunların farkına varırlar. Çocukları aracılığıyla geri dönüşümü öğrenen ebeveynler bile var.

Nasıl başlarsanız başlayın, önemli olan en kısa zamanda başlamaktır. Aile olarak geri dönüşüm, bizi bizden daha büyük bir şeye ortak yapar – gezegeni kurtarıyoruz – ve aynı zamanda, bize çocuklarımızla çok sevdiğimiz bir bağ kurma zamanı verir.

Küçük çocuğunuzun size bir karton kutu vermesi ve geri dönüştürmenizi söylemesi, çok az yetişkinin sahip olabileceği bir gururdur.

Geri dönüşüm için materyal toplayan kız

Aile olarak nasıl geri dönüşüm yapılır

Bir günden diğerine aşırıya kaçma meselesi de değildir. Değişim kademeli olmalı, ancak bilinçli ve büyümeli.

Bu, basit bir eylemle başlayabileceğiniz ve bir alışkanlık haline geldiğinde ona katkıda bulunabileceğiniz anlamına gelir. Böylece, farkına varmadan, nesnelerin yeniden kullanımı sanatında uzman olacaksınız.

Aile olarak geri dönüştürmek için, aşağıda belirtilenler gibi bazı talimatları veya fikirleri takip edebilirsiniz:

1. Öğrenin

Çocuklarımıza bir şeyler öğretmek için önce neden bahsettiğimizi bilmeliyiz. Çöplerin nasıl işlendiği, yeniden kullanıldığı ve geri dönüştürüldüğü hakkında bazı makaleler okumanızı veya bazı belgeselleri izlemenizi öneririz.

Bu şekilde, küçüklerinize atıkları azaltmak için ayırmanın önemini açıklama zamanı geldiğinde daha fazla “otoriteye” sahip olacaksınız.

2. Öğretin

İkinci adım eğitmektir ve örnek teşkil etsek de, öğrendiklerinizi çocuklarınıza açıklamak için biraz zaman ayırmanız da yararlı olacaktır.

Daha anlaşılır olmak için sözlerinizi onların yaşına uyarlamanız ve örnekler sunmanız gerekecek. Ancak şüphesiz anlayacaklar ve çevre ekibine katılacaklar.

“Aile olarak geri dönüşüm, bağları güçlendirmenin, daha yakın bağlar kurmanın ve eğlenerek zaman geçirmenin mükemmel bir yoludur.”

3. Eğlenceli hale getirin

Bu, işi bir angarya haline getirmek ve evdeki herkesi geri dönüşüm yapmaya mecbur etmekle ilgili değil. Bu değerleri, oyunlarla veya eğlenceli aktivitelerle aşılayabilirsiniz.

Örneğin, malzemeye (kağıt, plastik, alüminyum, cam vb.) bağlı olarak farklı renkte kapları monte edin veya yerleştirin ve ne zaman çöp kutusuna bir nesne atmanız gerekirse, çocuklarınıza hangisinin doğru olduğunu sorabilirsiniz.

Atık kartonlardan gemi yapan anne kız

4. Oyuncaklar yaratın

Sanat, zanaat ve geri dönüşüm iç içedir. Çevreye özen gösterirken aynı zamanda eğlenirken de çocuklara oyuncak yapmak için her türlü şeyi kullanabiliriz.

Pek çok seçenek var ve her şey ne kadar yaratıcı olduğumuza bağlı. Ancak yağmurlu bir öğleden sonra, geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanmak ve bunları prenses kalelerine, uzay roketlerine, yarış pistlerine, mutfak gereçlerine vb. dönüştürmek için mükemmel bir bahane olabilir.

Aile olarak geri dönüşüm, tek başına yapmaktan çok daha eğlenceli ve zenginleştiricidir. Üstelik herkes için faydası vardır. Denemeye değer!

İlginizi çekebilir ...
Tüm Aile İçin Çevresel Eğitim Aktiviteleri
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Tüm Aile İçin Çevresel Eğitim Aktiviteleri

Çocuklar küçük yaşlardan itibaren çevrelerine sorumlu olduklarını bilerek yaşamayı öğrenmelidir.İşte ailecek yapabileceğiniz çevresel eğitim aktivi...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Morales, R. (2017). La enseñanza por medio del juego para un mejor aprendizaje. Praxis Pedagogica.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.