Çocuğunuzun eğitimi, hayat mücadelesinde onun kılıcıdır

Bir çocuğun eğitimi, onu hayatın zorluklarına karşı dirençli bir kişilik geliştirmesine imkan tanıyan değerlerle donatmaktır.
Çocuğunuzun eğitimi, hayat mücadelesinde onun kılıcıdır

Son Güncelleme: 03 Kasım, 2020

Şüphesiz ki, çocuğunuza, küçük yaşta verebileceğiniz eğitimden daha iyi bir silah veya araç veremezsiniz. Bu konuda yanılmaktan hiç korkmuyoruz, çocuğunuzun eğitimi, hayatla olan mücadelesinde bir kılıçtan farksız olacaktır. Bu nedenle, birçok kişi haklı olarak eğitimin çocukluk dönemindeki en iyi yatırım olduğunu düşünmektedir.

Oğlunuzun eğitimi, gelecek zamanlarda katılacağı balo gecesinde giyeceği en iyi elbise veya en entelektüel smokindir. Zaman geçtikçe sabırla ve inatla beklediğinizde ektiğiniz tohumların filizlendiğini, en tatlı meyvelerini verdiğini göreceksiniz.

Yapmanız gereken şey, çocuğunuzu iyi bir insan yapacak tohumlarla harmanlamaktır. Bu şekilde yetiştirilen bir çocuk, aynı zamanda hayatın ona dayattığı zorlukların ve aksaklıkların her birini cesaret ve olgunlukla karşılayabilecektir.

Çocuğunuza verdiğiniz eğitim, bir savunma zırhı ve saldırı kılıcı gibidir

Çocuğunuzun eğitimi, sadece yaşamının ilk yıllarında geliştirdiklerine inandığımız zekası ve okul notlarından ibaret değildir. Tam tersi, kişiliği ve hayata bakış açısıyla ilgilidir. Bu nedenle çocuğumuza kazandıracağımız değerler sürekli bahsi geçen okul hayatından daha önemlidir.

Sadece bu şekilde onun etrafını saran çevre ile en iyi şekilde yaşamasını ve içinde bulunduğu ortamda kendini iyi hissetmesini başarabiliriz. Bu nedenle, çocuğunuzu duygusal zekasını kullanmaya teşvik etmek de fazlasıyla önemlidir.

Dostluk, anlayış, hoşgörü, sabır, dayanışma ve saygı gibi değerler çocuğunuz için en iyi savunma aracıdır. Daha önce duymuş olabileceğiniz gibi: “en iyi savunma saldırıdır”.

düşünen bir çocuk

Ve tüm bu etkenler tek başına sağlıklı çocuk gelişimi için yeterli değildir. Aynı zamanda, bu değerler herhangi bir kriz veya anlaşmazlık durumuyla karşı karşıya kaldıklarında onlara iç sesini dinlemeyi öğretir. Bu durum bizi ne kadar üzse, canımızı acıtsa da, çocuklarımız bu dikenli yoldan tek başlarına geçmeliler. Bu zorlu yoldan başarıyla çıkmaları için onlara ihtiyaç duydukları kişisel değerleri sağlayarak elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

Çocuğunuza doğru ve etkin bir eğitim ortamı oluşturduğunuzda, çok yüksek ve geçilmez bir duvarın temellerini atmış olursunuz. Günlük hayatta alacağı her darbeden daha iyi bir zırha sahip olduğu için artık hiçbir şey bu küçük çocuğu deviremez.

Evinizin, kişisel gelişim, cesaret ve zorluklarla başa çıkmanın en iyi örneklerle gösterildiği bir ortam olduğundan emin olun . Hiçbir şey bir çocuğa büyürken en sevdiklerinden gözlemlediği davranışlar kadar ilham veremez.

Eğitimi için gerekli değerler

İyi ya da kötü çocuk yoktur, ancak yanlarındaki çocuğa en iyi şeyi vermeye kendilerini tam olarak adamayan ebeveynler, eğitimciler ve arkadaşlar vardır. Bu nedenle, çocuğunuza bazı değerleri aktarmak için ona en uygun eğitimi seçme aşamasında, onlara neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğretmeyi gözden kaçırmamalısınız.

Elbette, her zaman örnekleyerek yol göstermek mantıklıdır. Küçük çocuk, doğru ve örnek davranış kalıplarını gözlemleyerek, hangilerinin yeterli ve beklenen davranış modeli olduğunu bilecektir. Öyleyse, başkalarıyla ilişki kurma şeklinize, nasıl yardım istediğinize, paylaşımda bulunma ve başkalarını savunma şeklinize dikkat edin.

çiçek bahçesinde bir kız

Bununla beraber, ebeveynlerin kendi çocuklarına karşı sabrı ve tahammülü yoksa, bu şekilde çocuk yetiştirmenin sonuçları gerçekten korkunç olabilir. Açıkça, her ebeveynin kişisel değerleri çocuklarına aktarmada sahip olduğu sorumluluk gerçekten çok önemlidir. Peki, hangi değerleri çocuğumu eğitirken aktarmalıyım?

  • Dostluk
  • Başkalarına karşı hoşgörü ve saygı
  • İyilik, dayanışma ve işbirliği
  • Dürüstlük ve sadakat
  • Sorumluluk, organize olma ve tahammül
  • Cömertlik
  • Minnet duyma ve iyimserlik
  • Şefkat ve merhamet
  • Sabır, empati ve anlayış
  • Cesaret ve korkusuz olma

Çocuğunuzu eğitirken ona bu değerleri kazandırırsanız, hayatta karşılaşacağı zorluklar karşısında yenilmez bir savaşçı olacaktır. En asil değerlerle yetiştirilmiş, her türlü zorluğa karşı kendini savunan, sağlam bir zırhı ve kılıcı olan bir çocuk olacak. Küçüklükten itibaren tohumları ekilen bu değerler, hayat yolunda ona hep eşlik edecek.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.