Bazı Çocuklar İçin Değişim Neden Daha Zordur?

Bazen çocuklar değişiklikleri kabul etmekte zorlanırlar. Nedenini anlarsanız, onlara yardım edebilirsiniz.
Bazı Çocuklar İçin Değişim Neden Daha Zordur?

Son Güncelleme: 23 Ocak, 2021

Değişimle başa çıkmak yetişkinler için her zaman kolay değildir, bu nedenle çocuklar için ne kadar zor olabileceğini bir düşünün. Ancak, işler değiştiğinde insanların yeni koşullara uyum sağlamanın bir yolunu bulduğu doğrudur. Peki değişim neden bazı çocuklar için diğerlerinden daha zordur?

En iyimser yetişkinler bile değişimi zor buluyor. Bu herkes için streslidir. Ve bizi etkileyen stres ve duyguların üstesinden gelmeyi öğrenmek, değişimle başa çıkmak ve ilerlemek için çok önemlidir.

Yine de değişim hayatımızın bir parçasıdır. Bu nedenle, çocukların bu değişime başarıyla uyum sağlamalarına yardımcı olmamız gerekir. Ancak bazı çocuklar zor anlar yaşarlar. Ebeveynler olarak bunun neden olduğunu anlamak önemlidir. Bu şekilde, değişimle daha iyi başa çıkmalarına yardımcı olmak daha kolay olacaktır.

Mutsuz çocuk

Çocuğun karakteri

Çocuklar kendi karakterler i yle doğarlar. Bu genetik bir şeydir ve doğum öncesi gelişim sırasında olur. Ve ebeveynler, yeni doğan bebeklerini tanımlayan kişiliği fark ettiklerinde bunu öğrenirler. Daha sonra, erken çocukluğun gelişimi sırasında, kendi deneyimleri ve ebeveynlerinin karakterleri kişiliklerini etkiler.

Sakin çocuklarla karşılaştırıldığında, daha olumsuz bakan, korku sahibi ve yavaş olanlar değişimle daha çok mücadele etme eğilimindedir. Bu nedenle ebeveynler, değişimin olumlu yönlerine odaklanarak ve onları motive ederek bu tür çocuklara yardımcı olabilir. Ayrıca çocukların, gerçekçi düşünceler ile kaygı tarafından yönlendirilenler arasındaki farkı öğrenmelerine yardımcı olunmalıdır.

Değişim sırasında bağlanma ve güven sorunları

Bazı çocukların birçok nedenden dolayı güven ve bağlanma sorunları vardır. Bu çocuklar için değişim, oldukça travmatik olabilir. Bu tür bir zorlukla başa çıkmaları gerekirse, değişimle başa çıkmayı öğrenmelerine yardımcı olmak önemlidir.

Onları gelecek şeye hazırlayın. Kendinizi çocuklarınıza bağlı tutun ve onları duygularını ifade etmeleri için motive edin. Ayrıca, değişime karşı olumlu kalmalarına yardımcı olun. Sonuç olarak, ne olacağını bilirlerse ve duygularını ifade ederlerse, durumu daha kolay aşabilirler.

Çoğu durumda, korku veya endişe, değişime hazırlanmamıza izin vermez. Bununla birlikte, bunun hakkında konuşmak ve farklı senaryolar hayal etmek çocuklarınızın değişimin üstesinden gelmesine yardımcı olabilir. Sonuçlar farklı olsa da, zihinleri gelecek şeye hazır olacak ve yeni koşullar karşısında daha sakin hissedecekler.

Değişim sırasında davranış bozuklukları

Özellikle bazı çocuklar için değişimi zorlaştıran birçok davranış bozukluğu vardır. Örneğin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların bir yapı oluşturması gerekir. Ve önceden belirlenmiş yapılarında bir şey değişirse, muhtemelen ona uyum sağlamakta zorlanacaklardır.

Aynı şey, öfke kontrol bozukluğu olan çocuklar için de geçerlidir. Bu, anksiyete bozukluğu olan, depresyona girebilen veya felaket düşüncesinden muzdarip olabilen çok hassas çocuklar durumunda da ortaya çıkabilir.

Davranış bozukluğu olan çocuklar hakkında konuştuğumuzda, kullanacağımız yaklaşım türünü dikkate almalıyız. Çocukların neyi bekleyeceklerini ve neden değişikliklerin olduğunu bilmeleri gerekir.

Çocuğunu teselli eden anne

Örneğin, yeni bir eve taşınırsanız ve neden yaptığınızı açıklarsanız çocuklarınız değişikliği daha iyi kabul edeceklerdir. Ayrıca çocukların değişim kavramına uyum sağlamak için zamana ihtiyaçları vardır. Her zaman mümkün olmasa da, hassas bir çocuğa, neler olacağını düşünmesi ve duygularını ifade etmesi için zaman vermek iyi bir fikir olabilir.

Bir aile hayatında bir değişiklik yaşadığında, bunun hakkında çocuklarla konuşmak her zaman iyi bir fikirdir. Bu, onların duygularını ifade etmelerine, gerçekçi endişelere odaklanmalarına ve gerçekçi olmayan korkuları ortadan kaldırmalarına yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak, çocuklar ne bekleyeceklerini bilirlerse değişikliklere daha iyi uyum sağlarlar. Çocuklarınızın olumlu olana odaklanmasına ve onlar için olabildiğince eğlenceli bir değişiklik yapmasına yardımcı olun. Yardımınızla ve bunun onlar için neden zor olduğunu anladığınızda, onları herkes için daha kolay bir sürece yönlendirebileceksiniz.

İlginizi çekebilir ...
Saat Değişimi Çocukları Nasıl Etkiler?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Saat Değişimi Çocukları Nasıl Etkiler?

Saat değişimi, fark etmesek bile bizi etkileyebilir. Çocuklar da bundan etkilenir. Çocuklarda sorun dinlenme sorunu ve uyku döngülerinin kesintisid...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.