Dayanıklılık Eğitimi ve Çocuklar İçin Faydaları

Düzgün yaptıkları sürece, dayanıklılık eğitimi çocuklar için güvenlidir. Ayrıca kas hacminin artmasına da yol açmaz.
Dayanıklılık Eğitimi ve Çocuklar İçin Faydaları

Son Güncelleme: 31 Ocak, 2021

Uzun yıllar boyunca, güç ve dayanıklılığı artırmak için çocukları eğitmek tartışmalı bir konu olmuştur. Ancak, artık çocuklar için dayanıklılık antrenmanının etkilerinin olumlu olduğunu biliyoruz, çünkü güçlerini ve kas dirençlerini artırıyorlar. Ayrıca koordinasyonu ve motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olur.

Bununla birlikte, bu eğitimi çocuklar için faydalı kılmak amacıyla farklı önlemler almak önemlidir. Bu, esas olarak her çocuğun yaşına uyarlanmış belirli bir eğitim türünü içerir.

Dayanıklılık eğitiminin çocuklar için faydaları

Dayanıklılık eğitimi, egzersiz makineleri ve direnç bantlarını veya kendi ağırlıklarını kullanarak kas ve kuvvet gelişimini destekler. Çocuklar, dayanıklılık eğitimi alabilir ve gelişimleri için fayda sağlayabilir.

Eğitmen eşliğinde egzersiz yapan çocuklar

Yetişkinlerin gücünün değişmesine izin veren mekanizmalar, çocuklar için de aynıdır. Ancak çocukların gücü arttığında kasları büyümez.

Ayrıca, dayanıklılık eğitimi, çocuklarda aşağıdakiler gibi sinirsel mekanizmaları geliştirebilir:

  • Koordinasyon ve motor beceriler.
  • Motor ünitelerinin aktivasyonu.
  • Diğer sinirsel adaptasyonlar.

Öte yandan, kuvvet antrenmanı çocukların fiziksel durumlarını iyileştirmelerine, spor performanslarını iyileştirmelerine, kalori yakmalarına ve güçlü kemikler oluşturmalarına yardımcı olabilir. Kuvvet antrenmanı, ayrıca çocukların her türlü sporda performanslarını geliştirmelerine yardımcı olur. Sonuç olarak, vücut kompozisyonunu, gücü ve aerobik ile anaerobik kapasiteyi geliştirebilir.

Peki güvenli mi?

Çocuklar için kuvvet antrenmanının, yetişkinlerin antrenmanının hafifletilmiş bir versiyonu olmadığını unutmamak çok önemlidir. Çocukların dayanıklılık eğitimi almaları için, yeterli teknikleri ve eğitim ekipmanlarının doğru kullanımını öğrenmeleri gerekir. Dahası, çocuklarla çalışma konusunda uzmanlaşmış eğitmenler tarafından izlenmeleri gerekir.

Bu bilgileri akılda tutarak, kuvvet antrenmanı çocuklar için güvenlidir. Ayrıca, doğru bir şekilde yapıldığında kemik gelişiminde herhangi bir hasar olmaz. Bununla birlikte, kuvvet antrenmanına başlamadan önce çocuklar çocuk doktorlarını ziyaret etmelidir.

Tekniği doğru öğrenmenin en iyi yolu, fazladan ağırlık kullanmamaktır. Tekniğe hakim olduklarında, ekstra ağırlık veya direnç kullanabilirler. Çocukların yetişkinlerin egzersiz makinelerini kullanmaması gerektiğini unutmayın.

Dahası, çocukların dayanıklılık antrenmanları her zaman izlenmelidir. Antrenman sırasında çocuklar her incindiğinde bunun, hiç kimse gözetlemediği için dikkatsizce davrandıklarında meydana geldiğini belirtmek önemlidir.

Çocuklar ne zaman dayanıklılık eğitimine başlamalı?

Çocuklar, denge ve duruşlarını kontrol ettiklerinde ve talimatları uygulamaya hazır olduklarında dayanıklılık eğitimine başlayabilirler. Bu, genellikle 7 veya 8 yaşında olduklarında mümkündür. Yine de, her çocuğun olgunluk düzeyine bağlı olacaktır.

Egzersiz yapan çocuklar

10 yaşına gelmeden önce güçlenmelerine rağmen, bu tür eğitimlere gerçekten ilgi duyanlar 10 ila 15 yaş arası çocuklardır.

Çocukların dayanıklılık eğitiminin ağırlık kaldırma veya vücut geliştirme ile ilgisi olmadığını belirtmek de önemlidir. Aslında uyguladıkları egzersizler yaşlarına ve becerilerine göre uyarlanmıştır. Bu nedenle, kişisel bir eğitmene güvenmek çok önemlidir.

Dayanıklılık eğitimi söz konusu olduğunda …

Birçok ebeveyn, bu tür bir eğitimin çocuklarının yaşamlarında büyük bir değişikliği temsil ettiğini belirtmektedir. Ve sadece fiziksel performanslarına değil, aynı zamanda kendilerine olan güvenlerine, konsantrasyonlarına ve mutluluklarına da atıfta bulunurlar.

Bu tür bir eğitimin güzel, güvenli ve sağlıklı bir ortamda gücü, koordinasyonu ve fiziksel performansı geliştirmeyi amaçladığını unutmayın.

Son olarak, dayanıklılık eğitimi yalnızca yaşlarına uygun, ilerleyici olduğunda ve bir eğitmen tarafından izlenirse güvenli ve faydalıdır.

İlginizi çekebilir ...
Çocuğunuzla Spor Yapmak İçin 5 Fikir
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuğunuzla Spor Yapmak İçin 5 Fikir

Çocuklarınızla fiziksel aktivite, spor yapmak, birlikte kaliteli zaman geçirmenin yanı sıra erken yaşlarda sağlıklı alışkanlıklar aşılamanın bir yo...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Faigenbaum, A. y McFarland, J. (2016). ENTRENAMIENTO DE RESISTENCIA PARA NIÑOS. Diario de salud y estado físico de Acsm , 20 (5), 16-22. doi: 10.1249 / ajuste.0000000000000236
  • Fortalecimiento muscular para niños. (2020). Disponible en: https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/tween-and-teen-health/in-depth/strength-training/art-20047758
  • Myers, A., Beam, N., & Fakhoury, J. (2017). Resistance training for children and adolescents. Translational Pediatrics6(3), 137-143. doi: 10.21037/tp.2017.04.01
  • Strength Training by Children and Adolescents. (2008). PEDIATRICS121(4), 835-840. doi: 10.1542/peds.2007-3790
  • Sugimoto, D., Stracciolini, A., Dawkins, C., Meehan, W., & Micheli, L. (2017). Implications for Training in Youth. Strength And Conditioning Journal39(2), 77-81. doi: 10.1519/ssc.0000000000000289

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.