Ebeveyn Otoritesini Sevgiyle Kullanmanın 11 Yolu

Ebeveynlerin, çocuklarına rehberlik ederken ve onları eğitirken otorite kullanmaları önemlidir. Ancak, çocuklara bu süreçte daima sevgiyle yaklaşılmalıdır. Çocukların mutlu olmak için kurallara uymaları gerekir.
Ebeveyn Otoritesini Sevgiyle Kullanmanın 11 Yolu

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Tıpkı gemilerin kaptanlarına ihtiyacı olduğu gibi, çocuklar da ebeveynlerinin onlara sevgiyle rehberlik etmesine ihtiyaç duyar. Ancak, dümeni kimin kontrol ettiği asla unutmamalıdırlar. Ebeveyn otoritesini sevgiyle kullanmak da bu yüzden önemlidir. Aksi takdirde çocuklar durumu kontrol etmeye çalışır ve bu karmaşık olabilir.

Daha önce de değindiğimiz gibi ebeveynler çocuklarına, belirli kurallara sevgiyle uymayı öğretmelidir. Sonuç olarak, çocuklarına tam bir eğitim sağlayacaklardır. Hepimiz, çocuklarımızı yetiştirme şeklimiz konusunda endişelendiğimiz için bunu yapmanın en iyi yolunun sevgi olduğunu aklımızda tutmalıyız.

Sevgiyle ebeveyn otoritesi – çocuklarınızı eğitmenin en iyi yolu

Bazen ebeveynlerin, çocuklarının eğitiminde kontrolü kaybettiklerini fark etmesi biraz zaman alır. Ve yolunuza devam etmek zor görünebilir, ancak imkansız değildir. Bunu yapmanın en iyi yolu, ebeveyn otoritesini sevgiyle kullanmaktır. Ayrıca sabırlı olmak ve bunu yapmaya istekli olmak çok önemlidir. Aslında bu, çocuklarınızı doğru bir şekilde eğitmenin asıl anahtarı olabilir.

Kızı ile konuşan anne

Çocuklar uyulacak herhangi bir sınır veya kural olmadan büyürse, güvensiz hissedecekler ve özsaygıları düşük olacak. Ayrıca bu, onların uygunsuz hareket etmelerine, kendilerine ve başkalarına zarar vermelerine neden olabilir. Aksine, çocuklarımızı sıkı ama nazikçe eğitirsek, kendi yeteneklerini, zayıflıklarını ve güçlü yanlarını belirleyecek kadar özgüvenli hale geleceklerdir.

Otoriteyi sevgiyle kullanmak için kendimize güvenmemiz ve bir eylem planı oluşturmamız gerekir. Bu nedenle, bunu yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları vereceğiz. Sakın kaçırmayın!

Ebeveyn otoritesini sevgiyle kullanmak için ipuçları

Ebeveyn otoritesini sevgiyle kullanırsak, mutlu çocuklar yetiştiririz. Ve henüz yapmıyorsanız endişelenmeyin! Yarın başlayabilirsiniz. Önemli olan onları doğru eğitmek için çaba sarf etmektir. Şimdi size bazı ipuçları vereceğiz.

Kendinize güvenin

Kendinize güvenmek ve çocuklarınızla sağlam ve güvenle konuşmak, onları eğitme şeklinizi geliştirecektir. Bunu yapmaya karar verirseniz, kararlı olmanız ve tereddüt etmemeniz gerekir. Ayrıca, ne zaman bir sorunla karşılaşsanız, çözüm bulmaya çalışın.

Henüz başlamadıysanız, bir eylem planı oluşturun

Çocuklarınızda değiştirmek istediğiniz yönler nelerdir? Onlarda değiştirmek istediğiniz davranışlar üzerinde çalışmak için farklı alternatifler ve seçenekler bulmaya çalışmak gerçekten yararlı olabilir.

Sevgiyle otorite uygulamak için aile aktiviteleri düşünün

Çocuklarınızla bağlantı kuracak aktiviteler de bulabilirsiniz. Sizi birlikte mutlu edecek eğlenceli şeyler yapın. Çocukları, ebeveynleriyle eğlenmek çok mutlu eder.

Gerçekte değiştiklerini gördüğünüzde biraz gevşeyin

Çocuklarınızı tebrik etmeniz ve onlara güvendiğinizi bilmelerini sağlamanız çok önemlidir.

Sevgiyle otorite uygulamak için orman kanunlarına uymayın

Onlar üzerindeki gücünüzü kanıtlamanız gerekmez. Bunun yerine, hepinizin kazandığını hissetmesi için anlaşmalara varmaya ve müzakere etmeye çalışmalısınız.

Ne zaman sınırlar koyarsanız, bunu neden yaptığınızı açıklayın

Her zaman belirlediğiniz sınırların olumlu tarafını görmelerini sağlayın.

Ne zaman bir karar verirseniz, onu değiştirmeyin

Çocuklarınız yanlış davranırsa ve eylemlerinin sonuçları hakkında bir karar verirseniz, ne kadar ısrar ederlerse etsinler fikrinizi değiştirmeyin.

Sevgiyle ebeveyn otoritesini kullanmak için daha fazla ipucu

Çocuklarına sevgiyle yaklaşan anne baba

Daima otorite kullanın

Hayatınızın en kötü gününü geçirmiş olsanız bile, çocuklarınız üzerinde ebeveyn otoritesini kullanmayı bırakamazsınız.

Otorite ve hoşgörü arasında denge bulun

Her ailenin dengesini bulması gerekir. Bunun için çaba göstermelisiniz.

Verdiğiniz sözleri mutlaka tutun

Çocuklarınıza bir söz verirseniz, sözünüzü tutun. Çünkü, eğer bunu yapmazsanız, çocuklarınız adil olmadığınızı hissedecek ve onlarla olan ilişkiniz için olumlu olmayacaktır.

Onlara nasihat vermeyin; aktif iletişim çok daha iyidir

Çocuklar, ebeveynleri onlara bir nasihat verdiğinde genellikle bundan hoşlanmazlar. Bu nedenle, onlarla konuşmaya ve bakış açınızı anlamalarını sağlamaya çalışmalısınız.

“Kalbi eğitmeden zihni eğitmek eğitim değildir.”

– Aristoteles –

Şimdi, ebeveyn otoritesini sevgiyle uygulamanın o kadar da zor olmadığını biliyorsunuz. Aslında, bu ipuçlarını takip ederseniz, oldukça kolay bulacaksınız.

Hepimiz çocuklarımızın iyi davranmasını ve mutlu olmasını isteriz. Kararlı ama nazik, sabırlı ve sevgi dolu olursak çocuklarımızı büyütme konusunda pek sorunumuz kalmayacaktır.

Son olarak, durumu kontrol altına almak için asla çok geç olmadığını unutmayın. Öyleyse, bir konuda başarısız olduğunuzu düşünüyorsanız, yönünüzü değiştirin ve bir eylem planı oluşturun. Bunu yapabilirsiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ballenato, G. (2007). Educar sin gritar: padres e hijos: ¿Convivencia o supervivencia? La esfera de los libros.
  • Martín, I. E., & Caldera, M. I. F. (2013). La familia como herramienta para educar desde la autoridad y no desde el autoritarismo. La capacidad de elegir. International Journal of Developmental and Educational Psychology, 1(1), 151-156.
  • Izquierdo, C. (2007). La autoridad hoy, un reto para los padres. Izquierdo, Ciriaco. 1a. Editorial San Pablo.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.