Çocuklarda Sevgi Eksikliği ve 5 İşareti

4 Temmuz 2020
Çocuklar, sağlıklı bir biçimde büyümek için sevgiye ve ilgiye ihtiyaç duyarlar. Eğer bunları gerektiği gibi görmezlerse sevgi eksikliği adı verilen kavram ortaya çıkar. Bu yazımızda sizlere, bir şeylerin yanlış gittiğini gösteren bazı işaretleri sunuyoruz.

Her çocuğun büyümesi ve gelişmesi için sevgi ve ilgiye ihtiyacı vardır. Çocuklarda sevgi eksikliği, hayatlarının özellikle ilk yılında en yakınları olan anne ve babalarının onlara yeterince ilgi, koruma, yakınlık ve dikkat göstermediği durumlarda ortaya çıkar.

Bu sevgi noksanlığı bir dizi farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bunlara örnek olarak ihmal, kötü davranma ya da daha az travmatik olsa da aile içinde yaşanan çeşitli sorunlar gösterilebilir. Bu tür davranışsal problemler çocukları ihtiyaç duydukları sevgiden ve ilişkisel ilgiden mahrum bırakır.

Peki siz de çocuğunuzda sevgi eksikliği bulunabileceğini gösteren işaretlerin neler olduğunu öğrenmek ister misiniz? O halde yazımızı okumaya devam edin.

Çocuklarda Sevgi Eksikliği Nedir?

Bu durum, bebeklerin ya da çocukların en yakınında bulunan ve onlarla ilgilenmekten sorumlu olan kişilerin yeterince ilgi, yakınlık ve sevgi göstermemelerinden kaynaklanır. Bu durum, ihmal ya da kötü davranış gibi travmatik durumların sonucu olarak ortaya çıkar. Buna ek olarak, anne ve baba duygusal olarak uzak olduklarında ya da yanlarında hiç bulunmadıklarında ve çocuğa yeterince zaman ayırarak ilgi göstermediklerinde de benzer bir durumun yaşanma olasılığı yüksektir.

Bu olumsuz tablo çocuğun kendisinin sevilmediğini hissetmesine neden olur. Ailesi tarafından reddedildiğini ya da dikkate alınmadığını düşünür. Tüm bunlar çocuğun duygusal dünyası üzerinde son derece olumsuz etkiler bırakır. Çocuklar çok küçükken bu durumu tam olarak kavrayamazlar. Ancak yine de ihtiyaçları olan sevgi ve ilgiyi göremedikleri bir ortam içinde bulunduklarını hissederler.

Sevgi eksikliği yaşayan bir çocuk

Çocuklarda Sevgi Eksikliği Bulunduğunu Gösteren İşaretler

Agresiflik

Bir çocuk agresif tavırlar sergilemeye başladığında yapılması gereken en uygun şey ona ihtiyacı olan ilgiyi göstermektir. Aslında bundan da önemlisi çocuğu dinlemek gerekmektedir. Ona, söylediklerinin sizin için önemli olduğunu açık bir şekilde gösterin. Bu sayede o da endişelerini sizinle paylaşmak için gerekli cesareti ve güven duygusunu hissedecektir.

İtaatsizlik

Eğer bir çocuk anne ve babasının kendisiyle ilgilenmediği algısına kapılırsa, onların isteklerine itaatsizlik etmeye başlar ve olumsuz davranışlarla dikkat çekmeye çalışır. Çocuklarda itaatsizliğin bazı işaretlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öfke.
 • Düşünmeden hareket etme.
 • Ruh halinde ani değişiklikler.
 • Kontrol edilemez ağlamalar.
 • Agresiflik sorunları.
 • Korku.

Eğer bu sorunlar bir profesyonel yardımıyla tedavi edilmezse ve çocuk bunların üstesinden gelmeyi başaramazsa, bu durum bir boşluk ve güvensizlik duygusunun oluşmasına yol açar. Bu şekilde büyüyen bir çocuğun, bu tür olumsuz duygulardan etkilenmemesi mümkün değildir.

Çocuklar ailelerinden yeterince sevgi ve ilgi görmediklerinde terk edilme korkusu yaşamaya başlarlar. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda çocuğunuzun korkularını yenmesine yardımcı olmak için onu bir terapiste götürmeniz gerekir.

Güvensizlik

Çocuklar sevgi eksikliğinden kaynaklanan bir duygusal boşluk içine düştüklerinde kendilerini korumasız ve güvensiz hissederler. Bu durum onların diğer insanlarla ilişkilerini olumsuz yönde etkiler ve bu tür etkileşimlerden korkmalarına neden olur. Her zaman savunma pozisyonunda olurlar. Çevrelerinde bulunan herkese karşı duydukları sürekli güvensizlik, aslında işlerin pek de yolunda gitmediğinin göstergesidir.

Derslerde Başarısızlık

Sevgi eksikliğinin aynı zamanda akademik sonuçlarının da bulunduğu bir gerçektir. Bu bağlamda, çocukların okuldaki performanslarının olumsuz yönde etkilenmesi, çeşitli öğrenme zorluklarının ortaya çıkması ve ev ödevi yaparken motivasyon sorunu yaşamaları en belirgin göstergelerdir. Bu tür çocuklarda genellikle dil gelişimi normalden daha uzun bir süreç gerektirir. Sosyal yetenekleri de sınırlıdır. Çevrelerindeki insanların her türlü sevgi gösterisini reddederler.

Sevgi eksikliği yaşayan üzgün kız yerde oturuyor

Elektronik Cihazlara Karşı Aşırı İlgili Olma

Bazı anne ve babalar çocuklarının uslu ve sessiz durmaları için onlara tablet bilgisayar ve telefon gibi elektronik cihazlar verir ya da televizyon açarak zaman geçirmelerini sağlamaya çalışırlar. Bu hatalı davranış çocukların insanlarla etkileşim kurma ortamlarından uzaklaşmalarına ve zaman içinde bu tür cihazlara bağımlı hale gelmelerine neden olur.

Çocuklarda Sevgi Eksikliği ve Sonuçları

 • Herkese karşı duyulan güvensizlik.
 • Duygularını ifade etmede ve kontrol altına almada yaşanan sorunlar.
 • Dikkat problemleri.
 • Endişeli olma hali.
 • Tepki kontrolünde zorlanma, davranışsal değişimler ve agresif tepkiler.
 • Dil ve sosyal yetenek gelişiminin sınırlı olması.

Çocukluk döneminde sevgi eksikliğinin sonucu olarak yukarıda sıraladığımız semptomlar yetişkinlik döneminde de etkilerini sürdürebilir. Bu özelliklere sahip kişiler başkalarına bağımlı, zayıf sosyal yetenekleri bulunan ve benmerkezci bir kişiliğe sahip olurlar.

Sizlere sunduğumuz bu işaretlerin tamamı anne ve babalar için çocuklarında bazı şeylerin yanlış gittiğine ilişkin bir uyarı niteliği taşımaktadır. Bu nedenle bu işaretleri takip ederek gereken önlemleri alarak çocuğun sevgi eksikliği ile büyümemesi için elinizden geleni yapabilirsiniz.

Sevgi eksikliğinin kişisel gelişimi doğrudan etkileyen, kimlik bunalımı sorunlarına yol açan ve duygusal olgunluğu engelleyen bir faktör olduğunu unutmamak gerekir. Çünkü bugünkü çocuklar büyüyüp ileride birer yetişkin olduklarında, duydukları güvensizlik nedeniyle sağlıklı ve istikrarlı ilişkiler kurma konusunda pek çok sorun yaşayabilirler.