Bebekle Birlikte Yapılan Ziyaretler

27 Mayıs 2020
Yeterince hazırlık yapmadan bebeğinizle dışarı çıkmak ya da bir ziyarete gitmek son derece stresli olabilir. Kendinizi bu yükün altına sokmamak için aşağıda sizler için bir araya getirdiğimiz ipuçlarını kaçırmayın.

Bazı bebekler yeni yerler görmekten hoşlanır. Bazıları ise bildikleri alanın dışına çıkmayı pek sevmezler. Bir arkadaşınızı ya da ailenizden birini ziyaret için gittiğinizde, eğer bebeğiniz halen çevreyi tanıma aşamasındaysa onun sürekli olarak yerlerde emeklemesi ve gördüğü her şeyi incelemesi fikri hoşunuza gitmez. O nedenle, kendinizi fazla strese sokmadan bebeğinizle başka bir yere ziyarete nasıl gitmeniz gerektiği konusunda bazı anahtar bilgilere sahip olmanız önemlidir.

Bebeğinizle Ziyarete Gidin

Büyük olasılıkla ziyaretine gittiğiniz kişi bebeğin evin içinde her şeyi merak edip araştırmasına aldırış etmeyecektir. Ne de olsa bir bebek gittiği her yerde gördüğü her şeyi keşfetmeye çalışır. Bir anne ve baba olarak gözünüzün sürekli olarak bebeğinizin üstünde olması gerekir. Çünkü onun bir şeyleri kırıp dökmesini ya da kendisine zarar verecek tehlikeli bir şeyle uğraşmasını istemezsiniz.

Gittiğiniz ev bebek için uygun bir ev olmayabilir. Bu nedenle, onun için tehlike yaratabilecek yerlerin olacağını unutmamak gerekir. Bunlara örnek olarak merdivenler, elektrik prizleri, kimyasal malzemeler ya da sivri masa ve sehpa kenarları gösterilebilir. İşte bu tür durumlara yönelik sizin için oldukça kullanışlı bazı bilgiler vereceğiz. Bu sayede hem bebeğinizle birlikte ziyarete gittiğinizde yapmanız gerekenleri bilecek, hem de gereğinden fazla strese girmenize gerek kalmayacaktır.

Baba ve oğul

Yanınızda Oyuncak Götürün

Yapacağınız en iyi şey bebeğin dikkatini toplamak için bir çanta dolusu oyuncağı yanınıza almak olacaktır. Yeni birkaç oyuncak alabilir ya da oyuncak kutusundan sevdiği oyuncakları yanınızda götürebilirsiniz. Başkalarını rahatsız edebilecek ses çıkaran oyuncakları yanınıza almamaya özen gösterin. Bebeğinizin ilgisini uzun süre çekecek oyuncaklar öncelikli tercihiniz olmalıdır.

Bebeğin İhtiyaç Duyabileceği Malzemeleri Yanınıza Alın

Ufaklığı arabada yolculuk ederken ya da gittiğiniz yerde oyalayacak eşyaları düşünün ve bunları yanınıza alın. Bu bir battaniye ya da bebeğin çok sevdiği pelüş bir oyuncak olabilir. Bebeğiniz bu gezintiden çok keyif alacaktır. Çünkü sevdiği ve yanında bulunmasını istediği eşyayla birlikte kendini hem konforlu hem de güvende hissedecektir.

Ziyaret Ettiğiniz Yerde Güvenlik Konularında Dikkatli Olun

Yukarıda da değindiğimiz gibi sürekli hareket etmek isteyen bir bebekle ziyarete gitmek oldukça zor bir durumdur. Özellikle onun için tehlikeli olabilecek eşyaların bulunduğu bir evde çok dikkatli olmak gerekir. Eğer gittiğiniz evde hiç durmadan bebeğinizin peşinden dolaşmak istemiyorsanız, priz kapakları ve merdiven girişlerini kapatacak katlanır bebek kapıları gibi güvenlik gereçlerini yanınızda götürmenizi tavsiye ediyoruz.

Ziyarete gittiğinizde öncelikle evi inceleyin ve kırılacak türdeki eşyaların, kimyasal ürünlerin, ilaçların ya da diğer hassas malzemelerin bebeğin ulaşabileceği yerlerden kaldırılmasını rica edin. Unutmayın ki, tüm önlemleri alıp bebek için tehlikeli olabilecek konuları çözmüş olsanız bile, ziyaretiniz boyunca ufaklığı gözünüzden uzak tutmamanız gerekir.

Ziyaret Süresince Bebeğinizin Yiyecekleri

Eğer bebeğiniz katı gıdaya başladıysa yanınızda onun sevdiği yiyeceklerden bir miktar bulundurun. Ziyaretiniz süresince bebeğe yeteceğini düşündüğünüz miktarda yiyecek almayı ihmal etmeyin. Eğer bebeğiniz halen emiyorsa ve acıktıysa, gittiğiniz yerde bebek acıktığında onu mutlaka emzirin.

Biberondan süt içen bir bebek

Bu bağlamda, diğer insanlara karşı hassas ve düşünceli davranmanız gerektiğini göz ardı etmeyin. Elbette bu durum saklanmanız gerektiği olarak yorumlanmamalıdır. Sadece etrafınızda bulunan insanların kendilerini rahatsız hissetmemeleri için gerekli özeni göstererek buna uygun şekilde bebeğinizi emzirmeniz doğru bir davranış şekli olacaktır.

Bebeğin Altını Değiştirmek İçin Gerekli Eşyaları Unutmayın

Bu sayede altını değiştirdiğiniz yeri kirletmediğinizden emin olursunuz. Eğer böyle bir eşya yoksa ya da evde unuttuysanız, ev sahibinden bir havlu ya da aynı işlevi görecek başka bir malzeme isteyin. Ziyarete gittiğiniz yerde ayrıca arkadaşınız ya da akrabanızdan bebeğin altını nerede değiştirmenin daha uygun olacağını sorup öğrenin. Kirli bezleri atmak için bir poşet isteyin ve bunları yanınıza alarak evden çıktıktan sonra kendiniz çöpe atın.

Ziyaret Süresince Bebeğinizin Uykusu Gelince

Eğer ufaklık biraz kestirmek isterse, yanınıza portatif bir beşik almak en uygun seçenek olacaktır. Özellikle ziyarete gittiğiniz yerde tüm gün kalacaksanız böyle bir eşya daha faydalıdır. Başka bir seçenek ise bebeğinizi kucağınızda uyutmanızdır. Her ne olursa olsun bebeğinizi uyurken asla yalnız bırakmamaya özen gösterin.

Diğer bir harika uyku çözümü ise araba koltuğunu yanınıza alarak bebeğin kemerini bağlayarak güvenli bir biçimde uyumasını sağlamak olabilir. Aslında temel amacınız bebeğin ihtiyaçlarına en uygun olan çözümleri üreterek içinde bulunduğunuz ortamda onun mümkün olduğunca rahat etmesini sağlamak olmalıdır.