Çocukların Erişiminden Uzak Tutulması Gereken 9 Tehlikeli Eşya

Çocuklar doğaları gereği korkusuz oldukları için, tehlikeli durumlara düşebilirler. Bu yüzden, her zaman için onların erişiminden uzak tutmamız gereken bazı şeyler vardır.
Çocukların Erişiminden Uzak Tutulması Gereken 9 Tehlikeli Eşya

Son Güncelleme: 07 Temmuz, 2018

Hepimiz bir ürünün etiketinde şu uyarıyı görmüşüzdür: “Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayınız.” Ve bu doğru bir uyarıdır.

Evde her zaman çocuklardan uzak tutmamız gereken şeyler vardır. Bu tür ev eşyalarına ve risklerine karşı dikkatsiz davranmak trajik sonuçlar doğurabilir.

Daha fazla öğrenmek için okumaya devam edin.

Çocukların erişiminden uzak tutmanız gereken 9 tehlikeli ev eşyası

1. İlaçlar

İlaçlar söz konusu olduğunda yapılacak hataların küçük çocuklar için ölümcül sonuçları olabilir.

İyi doldurulmuş bir ecza dolabı her evin olmazsa olmazıdır ama ilaçlar her zaman için çocukların erişiminden uzak tutulmalıdır.

Hatta daha büyük çocuklar bile oyun oynarken kendilerini yaraladığında birkaç hap ya da bir kaşık şurup içmeye karar verebilir. İlaçlarınızı nerede sakladığınıza her zaman dikkat edin.

ilaç ve kız

2. Zehirli ürünler

Zehirli ürünler de yaygın, tehlikeli ev eşyalarından biridir. Eğer bir bahçeniz varsa ve yabani ot öldürücü, gübre ya da böcekler ve örümcekler için böcek öldürücü bulunduruyorsanız bunları kilitli bir yerde saklayın.

Bu tür ürünlere temas edilmesi ilaçlardan bile daha kötü olabilir. Birçok durumda, bunların yarattığı etkilerin tedavisi yoktur.

Benzer olarak, deterjan ve temizlik ürünlerine de çok dikkat edilmelidir. Bunlardan bazıları temizlik spreyleri, cila ve çamaşır suyudur.

Çocuğunuz için yapabileceğiniz en iyi şey bu tür ürünleri erişebileceği yerlere koymamak ve kilitleyerek saklamaktır. Bazı ebeveynler bu tür tehlikeli kimyasalları dolapların en üstünde saklamayı seçmektedir.

Öte yandan, bunu yapmanın bir riski vardır çünkü çocuklar hem meraklı hem de yaratıcı oldukları için yasak ürünlerin olduğu yerlere tırmanabilirler. Bu da, aradıkları şeyleri bulamasalar bile onları düşme riski altında bırakır.

3. Bıçaklar ve diğer keskin objeler

Bıçaklar ve diğer keskin objeler de çocukların erişebileceği yerlerden uzak tutulmalıdır. Çocukların kesici objelere erişebilmeleri çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Küçük çocuklar bir şey kesmeye çalışabilir ve kendilerini ciddi şekilde yaralayabilir.

Evde hatta aynı odada bile olsanız bu gibi durumlara karşı dikkatli olun. Her zaman için bıçak ve makasları çocukların erişemeyececeği yerlerde saklamak en iyisidir.

4. Yutulabilecek eşyalar

Çocukluğun belli aşamalarında çocuklar buldukları her şeyi ağızlarına sokmak isterler. Bu, onlar için yeni tatlar keşfetmenin bir yoludur.

Eğer küçük parçalı bir oyuncak ya da başka bir ev eşyasının bir kısmı gevşerse, çocuğun solunum yoluna kaçabilir. Düşünmek bile istemediğimiz sonuçlardan kaçınmak için küçük parçalı eşyalara karşı dikkatli olmamız çok önemlidir.

5. Prizler

Prizler de evde yaşanabilecek büyük tehlikelerin sebeplerindendir. Prizleri bir kapakla kapatın ve kabloları evde kolay ulaşılabilecek şekilde bırakmayın.

Çocuklar, küçük eşyaları açık prize sokmaya çalışabilir. Bu da elektrik çarpmasına sebep olabilir ve onları korkutur, hatta çok daha kötüsü de olabilir.

“İyi doldurulmuş bir ecza dolabı her evin olmazsa olmazıdır ama ilaçlar her zaman için çocukların erişiminden uzak tutulmalıdır.”

6. Tütün ürünleri

Tütün ürünleri çocuklar için son derece zararlıdır. Pasif içiciliğe maruz kalmak gelişimlerine doğrudan etki eder ve çok ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Sigara içen kişileri çocuklarınızdan uzak tutun. Eğer ailenizden birisi sigara içiyorsa, bunun için dışarı çıkmalıdır.

7. Cam

Camın kesici parçalara ayrılabileceği sürpriz değildir. Ama çocuklar camdan eşyalara karşı dikkatli davranmaları gerektiğini bilmiyor olabilirler.

Bir bardağın kırılması ve sonucunda birkaç dikiş gerektiren hoş olmayan bir kaza olması çok kolaydır.

8. Tamir aletleri

Çocukların oyuncaklarını atmayı ve vurmayı sevdiklerini fark ettiniz mi? Bir de ağır ve keskin bir aleti ele geçirirse neler olabileceğini hayal edin.

Düşünmesi hiç hoş olmayan bir şey. Bu yüzden, tamir alet çantanızı çocukların erişiminden uzak tutmalısınız.

prizle oynayan çocuk

9. Telefonlar

Çocukların erişiminden uzak tutulması gereken bu son eşya hem sizin hem de onların iyiliği içindir. Akıllı telefonunuzun tuvalete düştüğünü görmek ister misiniz? Eğer cevabınız hayırsa, onu çocukların alabileceği yerlerde bırakmayın.

Bu tarz bir kötü sürprizle karşılaşmamak için alınabilecek bir başka önlem de her zaman için banyo kapısını kapalı tutmaktır.

Ebeveynler olarak çocuğumuzun güvenliği ve iyiliği her zaman birinci önceliğimizdir. Başınızın ağrımaması ya da daha kötüsü olmaması için bu pratik önerileri dikkate alın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.