Evinizi Çocuklar İçin Güvenli Hale Nasıl Getirebilirsiniz?

Çocuklar oldukça meraklı ve çok hareketlilerdir. Bu iki durum bir araya geldiğinde birçok kaza ya da yaralanmaya yol açabilir. Bu risk çocuklar hareketlenmeye başladıktan itibaren kendini gösterir. Peki durum böyleyken evi çocukların güvenle çevrelerini keşfedip gelişebilecekleri bir yer haline nasıl getirebiliriz?
Evinizi Çocuklar İçin Güvenli Hale Nasıl Getirebilirsiniz?

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Çocukların geçirdikleri kazaların çoğu evde gerçekleşiyor. Çocuklar en çok evde vakit geçirdikleri için bu anlamlı bir istatistik. Peki evinizi çocuklar için güvenli bir hale nasıl getirebilirsiniz? Çocukların evde kaza geçirmemeleri adına belirli önlemler almanız gerekir.

Önlemler: Risk Her Yerde

Dinamik ya da oldukça hareketli bir çocuğunuz varsa her yer risklidir fakat yine de evde diğerlerine kıyasla daha tehlikeli alanlar da bulunur.

Örneğin; mutfak ve banyolar daha nemli ve yağlı alanlardır. Bunun yanı sıra çocukları korumak adına merdivenler, balkonlar ve pencerelerle ilgili de önlemler almanız gerekir.

Çocuklar emeklemeye başladıkları anda tehlike başlar. Mutlu bir gelişim ve sağlıklı bir yaşam adına güvenlik önlemlerinin de artırılmaya başlanması gerekir. Evinizi çocuklar için güvenli bir yer haline dönüştürmek için tavsiyelerimize kulak verin.

Evinizi Çocuklar İçin Güvenli Bir Hale Nasıl Getirebilirsiniz?

Öncelikle, evinizi daha güvenli bir yer haline getirebilmeniz adına gözünüzün çocuğunuzun üstünde olması oldukça önemlidir. Evdeki kazaları önleyebilmek için çocuğun hareketlerini takip eden bir yetişkin olması şarttır.

Mutfak ve Banyoda Yalnızca Birileri Onlara Göz Kulak Olurken Bulunmalılar

Evin bu kısmında ocak, fırın, bıçaklar ve ağır nesneler bulunduğu için çocukların mutfakta oyun oynamamaları gerekir. Eğer bu mümkün değilse, yerlerin kaymadığından ve anti-bakteriyel olduğundan emin olmalısınız.

Tencereleri başıboş bırakmamalı ya da çocuğunuzun sıcak tencereye yaklaşmasına izin vermemelisiniz. Ayrıca, özellikle çocuğunuz etraftayken fişte ütü de bırakmamalısınız.

Çocuklar yetişkin birileri olmadan banyoya da girmemelidir. Tuvaletin kapağını daima kapalı tutmalı ve çocukları içine düşebilecekleri su dolu alanlardan uzak tutmalısınız. Çocukların çok küçük bir su içinde bile boğulabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Evde Onları Asla Yalnız Başlarına Bırakmayın

Çocuklar evde asla tek başlarına bırakılmamalıdır. Yetişkinler ne kadar kısa süreliğine çıkacak olurlarsa olsunlar, bu durum her zaman için tehlikelidir.

Bu gibi durumları planlamalı ve gerekirse onlara bakmaları için ailenizden ya da arkadaşlarınızdan yardım istemelisiniz. Eğer böyle bir seçeneğiniz yoksa çocuğunuzu da yanınızda götürün ya da planlarınızda değişiklik yapın.

Saç kurutma makinesi, ütü, ısıtıcı gibi elektronik eşyalar da çocukların erişeyemeyecekleri yerlerde olmalılar. Çocuklar çok meraklıdırlar ve yapacakları şeyin riskli olduğunu kestiremez ya da sonuçları hakkında genellikle bir fikir sahibi olamazlar. Tehlikeli nesnelerin yukarılarda ve çocukların erişemeyecekleri yerlerde tutulması oldukça önemlidir.

Çocuklar İçin Güvenli Bir Alan Yaratma: Kablolara ve Prizlere Dikkat Edin

Güvenlik açısından önem taşıyan bir diğer şey de kablolar ve prizlerdir. Çocuklar kablolara takılabilir, dokunabilir ve hatta bunları ağızlarına alabilirler. Ayrıca parmaklarını ya da diğer objeleri prizlere sokabilme riskleri olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

Ortalıktaki kabloların üstünü örtmek için özel kaplar satın alabilir ya da prizleri kapatmak için tıpalar edinebilirsiniz. Çocukların kablolara ve prizlere dokunmalarına hiçbir şekilde izin verilmemelidir.

Mumlar, keskin nesneler ve ilaçlar da her daim çocukların erişemeyecekleri yerlerde tutulmalıdır. Genellikle renkli ve parlak olan temizlik ürünleri de risk yaratan şeylerden bir diğeridir. Evdeki temizlik ürünlerine bir şekilde maruz kalmaktan ötürü hastaneye kaldırılan pek çok çocuk olmuştur.

Her Şeyi Ağızlarına Koyarlar

Çocuklar küçük nesneleri ağızlarına sokabilir ve yutabilirler.  Bundan ötürü, bunlar da oldukça büyük risk teşkil ederler.

Küçük çocuklar buldukları her şeyi ağızlarına atarlar. Bu sayede etraflarındaki dünyayı keşfetmeye çalışırlar. Fakat bunlar boğulma ve zehirlenme riskine yol açabilir.

“Çocuklar emeklemeye başladıkları anda tehlike başlar. Mutlu bir gelişim ve sağlıklı bir yaşam adına güvenlik önlemlerinin de artırılmaya başlanması gerekir.”

Evleri Çocuklar İçin Güvenli Bir Hale Getirmek: Güvenlik İçin Kapı ve Parmaklıklar

Merdivenlerin etrafına bebekler için kapı ve parmaklıklar taktırmak en önemli güvenlik önlemlerinden biridir. Bebekler emeklemeye başladıklarında yeni şeyler denemek için can atmaya başlarlar.

Merdivenler de keşfetmek istedikleri alanların başında gelir. Çocuğunuzu balkonlardan, kapılardan, kolaylıkla açılabilen pencerelerden ve merdivenlerden uzak tutmanız şarttır.

Masa ve sandalyelerin köşeleri gibi keskin mobilya köşeleri konusunda da önlem almanız gerekir. Bu mobilyalar genellikle boy olarak çocukların kafalarına denk geldiği için bunlara çarpabilir ve yaralanabilirler.

Çocuklar için güvenli oyuncaklar

Oyuncaklar Konusunda Dikkatli Olun

Evin her tarafına saçılmış oyuncaklar da kazalara neden olabilir. Çocuğunuzla birlikte onları toplamak kaza riskini azaltırken birlikte yapacağınız keyifli bir akviteyi de ortaya çıkarmış olur. Çocuğunuza böyle küçük görevler vermeniz onların güvenliğini sağlarken ufak yaşlarda sorumluluk almaya başlamalarına da olanak tanır.

Evlerde yaşanan çocuk kazalarının %60’ı 5 yaşın altındaki çocukların başında geliyor. Önlem almak meşakkatli bir iş olsa da, bunu yapmak zorundasınız.

Yukarıda söz ettiğimiz güvenlik önlemlerini alarak evinizi çocuğunuzun güvenli bir şekilde büyüyebileceği bir alana dönüştürebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarınızın Bilmesi Gereken Güvenlik Kuralları
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarınızın Bilmesi Gereken Güvenlik Kuralları

Çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren belirli güvenlik kuralları öğretmeniz önemlidir. Fiziksel ve duygusal güvenlikleri son derece önemlidir.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.