Organize Bir Anne Olmak İçin Size Yardımcı Olacak 5 Tavsiye

Organize bir anne olmak, stresi de azaltacağı için ruh haliniz üzerinde olumlu etkide bulunur. Bu sayede, bir konuda karar vermeniz gerektiğinde daha özgür ve rahat hissedersiniz.
Organize Bir Anne Olmak İçin Size Yardımcı Olacak 5 Tavsiye

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2019

Organize bir anne olmak, stresli durumların ortaya çıkmasını önlemenize ve evde pozitif bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olur. Aşağıda bahsedeceğimiz tavsiyeler organize bir anne olmanız için çok faydalı olacaktır. Anne olan kadınlar, genellikle zamanın bir anda akıp gittiği hissine kapılırlar.

Bazen 24 saat, çalışmak, yemek yapmak, alışveriş, vb. gibi kişisel bütün işler için yeterli gelmeyebilir. Her zaman bir şeylere yetişememe hissiyle başa çıkmak adına aşağıda daha organize bir anne olmak için size sunduğumuz tavsiyeleri şimdi uygulamaya başlayın.

Annelik sorumlulukları

Annelik, kişisel gelişiminiz için çok hayati bir durumdur. Bu, yeni alışkanlıklar edinmenizi gerektiren hem harika hem de bir o kadar yorucu bir deneyimdir. Anne olunca edindiğiniz çok sayıda sorumluluk, önceliklerinizi doğru ayarlamanızı ve en çok dikkat gerektiren işleri önceden belirlemenizi gerektirir.

Organize bir anne olmak, stresi de azaltacağı için ruh haliniz üzerinde olumlu etkide bulunur. Bu sayede, bir konuda karar vermeniz gerektiğinde daha özgür ve rahat hissedersiniz.

Bu sayede asıl önemli olan şeye odaklanmanız da kolaylaşacaktır: aileniz. Eğer zamanınızı doğru şekilde yönetebilirseniz, hayatınıza bakış açınız da daha olumlu hale gelir.

Tüm işlerinizi etkili bir şekilde yönetmeyi öğrenmeniz çok önemlidir. Ancak organize olarak her gün yüklendiğiniz pek çok sorumluluğun oluşturduğu baskıyı azaltabilirsiniz. 

organize bir anne olmak

Organize bir anne olmak

Anne olunca, her gün hem işle ilgili hem de kişisel zorluklar yaşarsınız. Çok büyük bir zihinsel yük ve çok az zamanınız olur. Bu faktörlerle başa çıkmak için organizasyon ve planlama gibi belli stratejiler kullanmanız gerekir.

İşte organize bir anne olmak için size yardımcı olacak 5 tavsiye:

Önceliklerinizin bir listesini yapın

Anne olmak, iş yükünüzü katlayacaktır. Daha etkili şekilde hareket edebilmek için önceliklerinizin bir listesini yapmanız çok önemlidir. Her zaman için öncelikleri doğru belirlemek kolay olmasa da tercihlerinize göre ilerlemek, amacınıza ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Bu tavsiye, kendinizi iyi hissetmeniz açısından da faydalı olacaktır. Eğer ihtiyaçlarınızı belirlemeyi ve onları gidermeyi başarabilirseniz, bir şeylerle ilgili karar vermekle ilgili çok fazla zaman harcamanız gerekmez.

Sizi en çok strese sokan aktiviteleri belirleyin

Stresli durumlarda kontrolü kaybetmemek, annelik deneyiminin büyük bir parçasıdır. İçsel durumunuzu iyi yönetmek bu gibi durumları da kontrol edebilmenizi sağlar. Ayrıca, istenmeyen durumların ortaya çıkma sıklığını da azaltır.

Bir sonraki gün için hazırlanın

Size ertesi sabah yardım edebilecek küçük detayları bir gece önceden hazırlamaya çalışın. Örneğin, çocuğunuzun ertesi gün giyeceği kıyafeti seçip hazırlayabilirsiniz.

Sabahki rutininizden birkaç dakika tasarruf etmek, güne daha rahat, kontrollü ve olumlu bir şekilde başlamanızı sağlayacaktır. Bu değişiklik ayrıca zamanınızı daha etkili kullanmanıza ve organize bir anne olma amacınıza daha kolay ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Sorumluluklarınızın bir kısmını diğer insanlara aktarın

Sorumlulukları diğer aile üyeleriyle paylaşmak çok önemlidir. Eğer eşiniz varsa, ev işlerinde ondan yardım alarak iş ve ev arasında sorunlar yaşama olasılığınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca, bu sayede stres seviyeniz de çok azalır.

Söz konusu ailenin en küçük üyesi olunca da kaç yaşında olduğuna bağlı olarak bazı sorumlulukları onunla da paylaşabilirsiniz. Bu, onların bilişsel gelişimine de katkıda bulunacaktır.

temizlik yapan anne kız

Aksaklıklardan kaçının

Durumları kontrol altında tutmak sizi daha rahat ve sakin hissettirir. Bu yüzden, olası aksaklıkları belirleyerek onlardan kaçınmaya çalışmak duygusal dengeniz için de iyi olacaktır. Çünkü ortaya çıkabilecek aksaklıklar, bir domino etkisi ile hem sizi hem de çevrenizdeki insanları etkileyebilir.

İşlerinizi ve zamanınızı doğru yönetmek ve yeni alışkanlıklar edinmek, durumları kontrol altında tutmanızı ve uzun vadede günlük stres seviyenizi azaltmanızı sağlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.