Çocuğunuzla Birlikte Yemek Yapmak İçin 6 Neden

Çocuğunuzla birlikte yemek yapmak için birçok neden vardır. Bu aktivite, sabırlı olmayı ve işbirliği yapmayı öğrettiği gibi, olumlu aile ilişkilerini de geliştirir.
Çocuğunuzla Birlikte Yemek Yapmak İçin 6 Neden

Son Güncelleme: 16 Nisan, 2019

Normalde ebeveynler yemek yaparken çocuklar genelde ortalıktan kaybolurlar. Ayrıca ebeveynler de çocuklarının yaralanmamaları için onları mutfaktan uzak tutmak isteyebilir. Bununla birlikte, çocuğunuzla yemek yapmanın pozitif bir şey olduğuna dair en az altı neden vardır.

Mutfakta size eşlik edecek birinin olması her zaman iyidir. Çocuğunuzla birlikte yemek yapmak, onun belli sebze ya da daha önceden yemeyi reddettiği diğer yemeklere ilgisini geliştirir. Bu yüzden, çocuğunuzu mutfakta size katılmaya davet edin, pişman olmayacaksınız!

Çocuğunuzla birlikte yemek yapmak için 6 neden

Çocukların takım çalışması duygusunu geliştirir

Birçok aile, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeklerini belirli saatlerde hazırlar. Eğer aile iyi organize olursa ve günlük rutinlerini takip ederse, çocuklar da her gün belli bir görevi belli bir saatte yerine getirerek sorumluluk sahibi olmayı daha iyi öğrenirler.

Tabii ki, ilk başlarda çocuğunuzun, görevleri tek başına yerine getirmesi ya da kendi kendine yemek hazırlaması mümkün olmayacaktır. Öte yandan, bir ebeveyn olarak onda belli alışkanlıkların yerleşmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz büyüdükçe takım çalışmasının değerini daha iyi anlayacaktır.

Çocuğunuzun yaşına göre kolay görevleri yerine getirmesi onun özgüvenini de geliştirecek ve kendine saygısını artıracaktır.

kahvaltı

Organizasyonun ne kadar değerli olduğunu öğrenirler

Çocuklarla yemek yapmak bir takım çalışmasıdır. Eğer bu aktiviteyi ailenizin tümüne yaymak isterseniz, ailenizin günlük menüsünü belirlemek için onlarla iyi iletişim kurmalı ve bir takım halinde çalışmalısınız.

Çocuklar küçükken, menüye karar verme rolü ebeveynlere aittir. Bununla birlikte, belli durumlarda çocuğunuza ne yemek istediğini de sorabilirsiniz.

Çocuklarla birlikte yemek yapmak iyi organize olmayı, sabırlı olmayı ve saygıyı gerektirir. Tüm bu bileşenler, yemek yapma aktivitesini herkes için eğlenceli hale getirmek için çok önemlidir.

Birlikte yemek hazırlarken yetişkinlerin daha büyük görevleri üstlenmesi daha iyidir. Çocuklar, bir şeylerin nasıl düzenleneceğini öğrenmek ve sofrayı hazırlamakla başlayabilirler.

Çocuklarınızla birlikte yemek yapmak sağlıklı bir aile atmosferi oluşturur

Sofrada yemek paylaşmak, aileyi bir araya getirir. Hatta eskilerin, “birlikte yemek yiyen aileler hep birlikte kalır” diye bir sözü de vardır. Bu ayrıca yemek yapmaya da uyarlanabilecek bir sözdür.

Her zaman programınız denk gelmese de çocuklarınızla birlikte yemek yapmak için hafta sonlarını ya da tatilleri değerlendirebilirsiniz.

Sebze ve meyve gibi pişmemiş gıdaları tüketmek çocuklar için idealdir.”

Yemek yapmak sabırlı olmayı öğretir

Çoğu çocuk istediği şeylerin anında gerçekleşmesini ister. Neredeyse yaptıkları tüm aktiviteler anlık isteklere bağlıdır ve bu da çok normaldir. Hepimiz çocukken böyleydik. Çocuklar genellikle, çevrelerindeki dünyanın da onların öğrenme hızında tepki vermesini ister.

Çocukların sabırsız olması, açken öfke krizi geçirmelerine de sebep olabilir. Çocuğunuzun mutfakta size yardım etmesini sağlamak, onun yemeklerin mucizevi şekilde birden hazırlanmadığını anlamasını sağlar. Yemek yapmak, zaman ve emek ister. Bu yüzden, çocuğunuz da bazı aktivitelerin sabırlı olmayı gerektirdiğini öğrenecektir.

Yemek yapmak çocuğunuzun hayal gücünü geliştirir

Yemek yapmak sayesinde çocuklar, farklı gıdaların birçok olasılık ve fırsatla dolu olduğunu da fark ederler.

anne kız yemek yapıyor

Farklı yemek türleriyle çocukların hayal gücü kolayca geliştirilebilir. Yemeği hazırlarken, sunarken ve farklı yemekleri birbirine karıştırırken bu becerileri gelişir. Birlikte ikiniz de gastronomi dünyasının ne kadar zengin olduğunu fark edeceksiniz.

Yemekleri birbirinden ayırt etmeyi öğrenirler

Sebze ve meyveler, vitamin ve lif açısından çok zengindir. Bunların çoğu, çocukların vücut gelişimine çok farklı olumlu etkilerde bulunmaktadır. Çocukların, yedikleri farklı yemeklerden aldıkları besinlerin farkında olmaları çok önemlidir.

Çocukların, işlenmiş gıdalar yerine pişmemiş çeşitli meyve ve sebzeler yemesi daha iyidir. İşlenmiş gıdalar her ne kadar çekici olursa olsun, her zaman vücut için sağlıklı seçenekler değildir.

Çocuğunuzla birlikte yemek yaparken, her gıdanın vücuda ne gibi faydaları olduğunu ona anlatmak için zaman ayırın. Onun, işlenmiş gıdalar yerine ev yapımı yemekler yemenin önemini anlamasına yardımcı olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.