Ev İşleri ve Yardımlaşmanın Önemi

Kimi anneler ev işlerinde çocuklara sorumluluk vermenin önemli olmadığını düşünebilirler. Ancak bu tür sorumlulukların çocukların olumlu alışkanlıklar edinmesine ve bu sayede kişisel gelişimlerine olumlu yönde etki ettiği bir gerçektir.
Ev İşleri ve Yardımlaşmanın Önemi

Son Güncelleme: 24 Ağustos, 2020

Anneler! Ailenizi her şeyden korumak en severek yaptığınız işlerden biri olduğu için sürekli olarak evinizle uğraştığınızı biliyoruz. Ancak çocuklarınızın da ev işleri konusunda size yardımcı olması gerektiğini bilmelisiniz. Bu sadece sizin yükünüzü azaltmak için değil aynı zamanda onların iyi alışkanlıklar edinmeleri için de önemlidir.

Aile olarak evde işbirliği yapmak son derece önemlidir. Çünkü iyi alışkanlıklar ve değerler çok küçük yaşlardan itibaren öğrenilir. Siz de çocuklarınızın sorumluluk sahibi ve yardımsever birer insan olmalarını istiyorsanız, onlara küçük yaşlarda görevler vermeye başlayın.

Elbette çocuklara, çamaşır yıkamak, ütü yapmak ve yemek pişirmek gibi normalde bir yetişkin tarafından yapılan görevleri veremezsiniz. Çünkü bu işleri yaparken bir kazaya yol açmalarını istemezsiniz. O nedenle çocuklara evdeki daha basit işleri vererek becerilerini geliştirme fırsatı verebilirsiniz.

Ev işlerine çocukları da katabilmek için onlara bir takım olarak hareket etmenin ve evde işbirliği yapmanın önemini açıklayarak başlayabilirsiniz. Bu sayede kendilerini ailenin önemli bir üyesi olarak hissedecekler ve alınan her karara katkı sağlamaya istekli olacaklardır.

Ev işlerinin bir takım olarak görüldüğünü gözlemleyen çocuklar kendileri de bir şeyler yapmak için motive olacaklardır. Ayrıca bu durum sonucunda dünyanın kendi çevrelerinde dönmediklerini anlayacaklar, herkesin eşit olduğunu ve bu nedenle de eşit bir biçimde yardımcı olmaları gerektiğini kavrayacaklardır.

Çocukların Ev İşlerine Yardımcı Olmaları Kişiler Gelişimlerine Olumlu Katkı Sağlar

Ev işleri

Belki de bazı anneler ev işlerinde çocuklara sorumluluk vermenin pek de önemli olmadığını düşünüyor olabilirler. Ancak bu annelerin dikkate almadıkları şey, bu tür sorumlulukların çocukların olumlu alışkanlıklar edinmesine ve bu sayede kişisel gelişimlerine katkıda bulunmasına düşündüklerinin çok da ötesinde katkıda bulunuyor olmasıdır.

İşte çocukların ev işlerine yardımcı olduklarında edindikleri becerilerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Sosyal adaptasyon. Çocuklarınıza küçük yaşlarda ev işlerinde yardımcı olmayı öğretmeniz ilerleyen yaşlarda daha kolay bir biçimde topluma katılmaları konusunda fayda sağlar.

Bağımsızlık. Belirli işleri öğrenerek ve bunların özellikle kendilerine verildiğini anlayarak çocuklar daha olgun bir kişiliğe sahip olur ve daha otonom şekilde hareket edebilirler.

Özgüven. Ev işlerine yardımcı olmak, evdeki herkesin kendisini daha iyi hissetmesine yol açar. Bu sayede anne ve baba ile çocuklar arasındaki ilişki çok daha pozitif ve sevgi dolu olacaktır.

Ufaklıkları Evde Size Yardımcı Olmaları İçin Nasıl Motive Edebilirsiniz?

Ailenin geri kalanının ev işleri konusunda anneye yardımcı olması sağlıklı ve dengeli bir birlikte yaşam için önemlidir. Ancak bazı durumlarda çocukları buna motive ve teşvik ederek onlara bu tür işleri öğretmek için neler yapılması gerektiği tam olarak bilinmeyebilir. İşte bunun için sizlere çok değerli bazı ipuçları veriyoruz. Bunlar sayesinde sizin çocuklarınız da sorumlu ve düzenli bir çocuk olabilirler:

  • En basit işlerden başlayın. Çocuğun kendi bakımı ve düzeni gibi en temel ve gerekli işlerden başlayabilirsiniz. Yani ona, kendi yatağını yapma, odasını düzenleme (giyeceklerini ve oyuncaklarını toplama) ve bunlara benzer görevleri verebilirsiniz.
  • Olumlu bir biçimde destekleyin. Bir çocuğun gerçekten çaba göstererek kendisine verilen işleri iyi yaptığında anne ve babası tarafından ödüllendirilmesi kadar motive edici bir şey yoktur.
  • Kapasitesinin ve becerilerinin ötesinde bir şeyi yapması için onu zorlamayın. Çocukların mantık ve beceri kapasitesi yetişkinlerle aynı değildir. Bu nedenle de onlara kabiliyetleri dışında görevler vermek doğru olmayacaktır. Bu tür durumlarda en ideal çözüm, verilen sorumlulukları daha kolay bir yöntemle yapmalarını sağlayacak alternatif yollar göstermektir.

Çocuklarınıza Ev İşleri Konusunda Yardım Etmenin Önemini Öğretin

Ev işleri temizlik

Sosyal klişelerin öğrenildiği ilk yer evdir. Kız çocukları daha çok ev işlerine yönlendirilirken erkek çocuklara ise daha farklı işler verilir. Bu son derece yanlış ve basmakalıp inanışların önüne geçebilmek için çocuklara öncelikle eşitlik kavramının güçlü bir biçimde öğretilmesi gerekir.

Dikkate almanız gereken diğer bir faktör de ev işlerinin sürekli tekrarlanan işler olması nedeniyle bir süre sonra sıkıcı bir hal aldıkları gerçeğidir. Bu tür işleri daha eğlenceli bir hale getirmek için, örnek olarak çocuklar temizlik yaparken müzik açmak ve birlikte dans etmek iyi bir fikir olabilir.

Bunun dışında çocuklar bir yandan ev işlerine yardım ederken diğer yandan da oyun oynayabilirler. Örneğin oyuncakları en hızlı bir şekilde ilk kim toplayacak oyunu son derece eğlenceli olabilir. Benzer şekilde tabağındaki yemekleri en son bitiren tüm ailenin bulaşıklarını yıkar oyunu da keyifli bir oyun olabilir.

Olumlu ögelerle donatılmış iyi bir motivasyon ve çocuğunuza vereceğiniz destek, onun evde size yardım etmesine ve her gün daha iyisini yapmak için istekli olmasına katkı sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Çocukların Ev İşlerinde Yardımcı Olmasını Nasıl Sağlarız?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocukların Ev İşlerinde Yardımcı Olmasını Nasıl Sağlarız?

Çocukların ev işleri konusunda anne ve babalarına yardımcı olmaları, her ailenin günlük olarak uğraşmak zorunda kaldığı sorunlardan biridir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Landwerlin, G. M. (1997). El papel de los niños en la redefinición del trabajo doméstico en la nueva familia urbana española. Revista Internacional de Sociología, 39-56.
  • Rodriguez, M.C., Peña, J.V., Inda, M. (2011). La participación de los niños y niñas en las labores domésticas: análisis discursivo de las opiniones parentales. XII Congreso Internacional de Teoría de la Educación, Barcelona, España.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.