Evde Yazılı Anlatım Üzerine 4 Aktivite

Evde çocuklar için yazılı anlatım ile ilgili eğlenceli bir şekilde yapacağınız fikirler öğrenmek ister misiniz? O halde yazımızı okumaya devam edin!
Evde Yazılı Anlatım Üzerine 4 Aktivite

Son Güncelleme: 19 Ocak, 2021

Yazı yazmak, insanoğlunun öğrenmesi gereken en karmaşık yeteneklerden biridir. Bu bilişsel kabiliyet belirli oranda bir görsel ve motor koordinasyon gelişimi gerektirir. Aynı zamanda dikkat, planlama, bir dildeki gramer ve yazım kurallarının öğrenilmesi gibi çok sayıda faktörün de bir araya gelmesi gerekir. Bunun için erken yaşlardan itibaren çocukların hem okulda hem de evde yazılı anlatım konusunda çalışmaları çok önemli bir ihtiyaçtır.

Ufaklıkların yazı yazmayı öğrenmeleri gibi bazı temel eğitim konularının sadece okulların sorumluluğunda olmadığını aklımızda tutmalıyız. Bu bağlamda, çocukların bu tür eğitim unsurlarını doğru bir şekilde edinmeleri için evde yapılan aktiviteler de son derece önemlidir.

Peki bunu nasıl yapabiliriz? Aşağıda sizlere çocuklar için evde yazılı anlatım becerilerinin gelişimine yönelik faydalı öneriler sunuyoruz.

yazı yazan bir çocuk

Yazılı Anlatım İçin Evde Yapılabilecek 4 Aktivite

Evde yazılı anlatım çalışmalarını dinamik ve eğlenceli bir şekilde yapmak önemlidir. Bunları birer oyun haline getirmek çocukların aile ile birlikte eğlenceli bir zaman geçirme şekli olarak algılamaları açısından önemlidir. Yani çocukların bu tür aktiviteleri, yerine getirmeleri gereken bir zorunluluk olarak görmemelerini sağlamak gerekir.

Bunu başarmak için bu aktivitelerin keyifli ve çocukların yaratıcılık yeteneklerini ve hayal güçlerini güçlendirecek nitelikte olması önemlidir. Bu yüzden aşağıda sıraladığımız öneriler bu kriterleri karşılayacak niteliğe sahiptir.

“Yazı yazmak, kendi kendinize herhangi bir yardım almadan yapabileceğiniz en eğlenceli aktivitedir.”

-Terry Pratchett-

1. Yazılı Anlatım Çalışması İçin Bir Hikayenin Devamını Yazma Uygulaması

Çocuklar için hem okuma hem de yazma pratiği yapmak için güzel seçeneklerden biri, bir hikayenin devamını kendilerine göre düşünerek bir son yazmalarıdır.

Bunu yapmak için evdeki hikayelerden birini seçilebilirsiniz. Çocuk bu hikayeyi sadece yarısına kadar okur. Daha sonra devamını kendi yaratıcılığını kullanarak kendisi yazar ve hikayeyi kendine göre bir sona bağlar. Normal kitaplara ek olarak internette bu amaçla hazırlanmış olan çalışmaları da indirebilirsiniz.

2. Tarif Hazırlama

Evde yazılı anlatım çalışması için bir diğer güzel seçenek, bir tarif yazmak ve bu tarifi daha sonra ailece geliştirmektir. Bu sayede çocuklar, yemek hazırlarken takip edilmesi gereken adımları teker teker yazmak ve aynı zamanda yemek yapımında kullanılacak olan malzemeleri de hazırladıkları tarifin içinde belirtmek zorunda kalacaktır.

Bu aktivite ufaklıklar açısından son derece motive edicidir. Çünkü yaptıkları bu egzersizin pratik olarak uygulandığını gözlemleme şansı yakalarlar.

3. Kelimeleri ya da Resimleri Kullanarak Bir Hikaye Yazmak

Yazılı anlatım çalışması, gelişigüzel bir dizi sözcüğü sesli olarak söyleyip bunlardan bir hikaye yazma oyunu ile de yapılabilir. Bu oyun çocukların bir hikayenin giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini istedikleri gibi, açık ve net bir şekilde oluşturmalarını sağlar.

Bu aktiviteyi yapmanın bir diğer yolu ise hikaye anlatma zarı kullanmaktır. Bu zarın üzerinde farklı çizimler ve şekiller yer alır. Atılan zarda gelen şekillere göre farklı hikayeler yazılır.

çocuk ve annesi bilgisayar başında yazıyor

4. Bir Resimden Hikaye Yazma

Son olarak, evde yazılı anlatımı geliştirmek için önerilen diğer bir aktivite ise internetten bulunan ve pek çok detay içeren bir resme ya da evde bulunan bir tablo veya fotoğrafa bakarak tamamen orijinal bir hikaye yazmaktır.

Yazılı Anlatımın Önemi

Nasıl yazı yazacağını bilmek, günümüz toplumunda kişinin düşüncelerini ve fikirlerini doğru bir biçimde ifade edebilmesi için çok önemli bir gerekliliktir. Bu nedenle, çocukların bu yeteneklerini mümkün olduğunca erken yaşlarda geliştirmeleri gerekir. Böylelikle yıllar ilerledikçe bu özelliklerini daha da ilerleterek geliştirebilirler.

Çocuklarda bu öğrenim sürecini oluşturmak için ailelerin evde yazı yazma alışkanlığını teşvik etmeleri gerekir. Bunu yaparken sadece yukarıda değindiğimiz aktiviteler ve oyunlar yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda evde bulunan yetişkinlerin onlara birer örnek olmaları ve gün içinde birkaç dakikalarını yazarak geçirmeleri önemlidir.

Bu sayede çocuklar kendileri için örnek aldıkları kişilerin de bu yetenekleri üzerinde nasıl çalıştıklarını gözlemleme şansı bulacaklardır. Sonuçta Abraham Lincoln’ün de dediği gibi, “yazı dünyadaki en büyük buluştur.”

İlginizi çekebilir ...
Çocukların El Yazısını Geliştirmek İçin 5 Alıştırma
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocukların El Yazısını Geliştirmek İçin 5 Alıştırma

Yazımızda çocukların el yazısını geliştirmek için egzersizler ve aktiviteler bulacaksınız. Bunlar sadece etkili değil, aynı zamanda eğlenceliler de...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Montealegre, R. y Forero, L. A. (2006). Desarrollo de la lectoescritura: adquisición y dominio. Acta Colombiana de Psicología, 9 (1), 25-40.
  • Cassany, D. (1990). Enfoques didácticos para la enseñanza de la expresión escrita. Comunicación, lenguaje y educación2(6), 63-80.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.