Küstah Çocuklar ile Nasıl Başa Çıkılır?

Küstah çocukların, bazen ebeveynlerini rahatsız edebilecek tavırları vardır. Bu yazıda, çocuklarda küstahlığı nasıl durduracağımızı göreceğiz.
Küstah Çocuklar ile Nasıl Başa Çıkılır?

Son Güncelleme: 30 Ekim, 2020

Her zaman haklı olduklarını düşündükleri için başkalarının konuşmasına izin vermeyen çocuklar vardır. Dahası, dinlemiyorlar, kınamaları kabul etmiyorlar ve yetişkinlere veya çocuklara karşı saygısızlıkları gündem konusu. Bu küçükler ebeveynler için gerçek bir meydan okumadır. Bu nedenle, küstah çocukları durdurmanın bazı yollarını görelim.

Bazı çocuklar bu tutumları o kadar zekice gösterir ki, küstahlığı görmek zordur. Bu nedenle eğitimlerini her zaman iyi yönlendiremiyoruz. Bu tutumların zamanla geçmesine izin veririz ancak çocuklarımız başkaları için “sinir bozucu çocuk” haline gelebilir.

Bu nedenle, bu davranışları belirlemek ve onlara bir son vermek önemlidir. Bu şekilde, küstah çocuklar istenmeyen duruma düşmezler. Nasıl? Okumaya devam edin.

Küstah çocuklar: Neden?

Küstah çocuklar, tutumlarını veya davranışlarını doğru zamanda düzeltmedikleri için değişmezler. Gençken, onların zekice ve esprili yanıtlarını komik bulabilir ve konuşma tarzlarından gurur duyabiliriz. Ancak asıl önemli olan bu davranışları tespit etmek ve topluma ve aileye katkıda bulunan olumlu eylemlere doğru yönlendirmektir.

Çocuğuna sessiz ol işareti yapan baba

Örneğin bir baba, dört yaşındaki oğluna doğru yapmadığı bir şeyi anlatıyor. Ancak çocuk bir hata yaptığını kabul etmek yerine, babasının yaptığı bir hataya işaret ederek karşılık veriyor.

İlk başta, çocuğun zekası yüzünden bu baba için komik olabilir. Bununla birlikte, baba bunu düzeltemezse, küçük olanın empati eksikliği ve kendi hatalarını kabul etme eksikliği gelişecektir. Dahası, sonunda toplumun reddettiği, uygunsuz ve küstah bir çocuk olacak.

Çocuklar, ebeveynleri onları azarlamadan önce davranışlarında ve tutumlarında ne kadar ileri gidebileceklerini test eder. Böylece, sınırları keşfederler ve sabrı, tepkileri ve ebeveynlerin bu beklenmedik davranışlarıyla başa çıkmanın yollarını test ederler.

Çocuklarınızın küstah davranmasını önlemek için ipuçları

Çoğu zaman, ebeveynler kötü davranışlar karşısında hızlı davranmazlar. Bu durum bizi iki şey yapmaya yönlendirebilir. Bir yandan, günler önce olduğu için gitmesine izin verebiliriz. Veya saatler veya günler geçmiş olsa bile, çocuklarla bunun doğru olmadığını açıklamak için empatik bir şekilde konuşabiliriz.

Önemli olan çocuklarımızla birlikte öğrenmek ve en iyi hareket etme yolunu aramaktır. Küçüklerle, her gün ebeveynlerimizin karşılaştığı yeni zorluklar var. Bu nedenle, bu küstah tavırlardan nasıl kaçınılacağına dair bazı tavsiyelere bakacağız.

Her zaman yetişkinlere saygı duy

Çocuklar, yetişkinlere saygı gösterecek şekilde eğitilmelidir. Sözleri ve eylemleriyle yetişkinlere saygı duymaları gerektiğini anlamaları gerekir.

Küstah çocukları dizginlemek için söylediklerinizde ve yaptığınız şeyde tutarlı olun

Bir şeyi söyleyip başka bir şey yapan birini görürseniz, ne düşünürsünüz? Söylediğiniz ve yaptığınız şeyle uyumsuz olmamalısınız. Aksi takdirde güvenilirliğinizi ve saygınızı kaybedersiniz. Tutarlı olursanız çocuklar sizin liderliğinizi takip edecektir; çünkü ebeveynlerinin yaptıklarından öğrenirler.

Sizin için ne kadar önemli olduklarını onlara göstermek için her zaman fikirlerini dikkate alın

Mümkün olduğunca çocuklarınızın fikirlerini sorun. Bu şekilde, düşündüklerinin sizin için çok önemli olduğunu görebilirler. Bu şekilde, fikirlerini verebilecekleri zamanlar olduğunu ve veremeyecekleri zamanların olduğunu anlayacaklar. Çocuklarınızın ne zaman sessiz kalacaklarını ve ne zaman fikirlerini ifade edeceklerini bilmeleri çok önemlidir.

Görgü kurallarını teşvik edin

Deneyimlerine veya zevklerine bağlı olarak her bir kişinin aynı durumla farklı şekilde karşı karşıya olduğu açıktır. Ancak değerlerinizi temsil eden ve bunu çocuklarınıza aşılayan bir davranış kalıbınızın olması çok önemlidir.

Örneğin, sıranızı beklemek, sizi ilgilendirmeyen bir konuşma sırasında ne zaman sessiz olmanız gerektiğini bilmek, size ait olmayan şeylere saygı duymak, birisi sizinle konuşurken dikkatlice dinlemek gibi davranışlar …

Küstah çocukları durdurmak için hileler

Çocuğunuzdan istenmeyen bir yanıt alarak kendinizi rahatsız edici bir durumda bulursanız kullanabileceğiniz bazı dikkat dağıtıcı hileler vardır. Ancak bunları her zaman kullanmayın, çünkü çocuğunuz sonunda onları öğrenecek ve işlevini kaybedecektir. Şu püf noktalarından bazılarına bakalım:

rock müzik dinleyen çocuk
  1. Sürprizleri kullanın. Bir çocuk yanlış davranırsa, onlara bir şaka yapın veya hareketlerinden uzaklaştırmak için onları gıdıklayın.
  2. Konuyu beklenmedik bir şekilde değiştirin. Oynuyorsanız, oyunu veya etkinliği değiştirin. Veya konuşuyorsanız konuyu değiştirin.
  3. Beklenmedik bir gürültü veya hareket yapın. Bir anda dikkatlerini dağıtırsanız, zihinleri dağılır ve onları daha olumlu davranışlara yönlendirebilirsiniz.
  4. Sınırlı seçenekler önerin. Çocuğunuz olamayacak bir şey istediğinde, ona sizin için doğru görünen diğer iki seçenek arasında bir seçim yapabilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuz amacına ulaştığını düşünecektir.

Küstah çocukları durdurmanın önemi

Küstah çocuklar, zekaları nedeniyle ilk başta komik olabilirler. Ancak ebeveynler neler olup bittiğini anlamazlarsa, bu küçükler toplumun reddettiği tipik küstah ve hoş olmayan çocuklar haline gelebilir. Bu ipuçları ve püf noktaları, rahatsız durumlarda çok faydalı olabilir.

Çocukları empati ile eğitmek ve tutumlarını, onları küstahlıktan farklı bir yola götürecek olumlu eylemlere yönlendirmek önemlidir. Unutmayın: Çocuklarımızın eğitimi üzerine çalışmak onların gelişimini güçlendirir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Audrey, R. (1999). ¡No seas impertinente!: Un programa en cuatro fases para poner fin al mal comportamiento de sus hijos. Siglo XXI.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.