Mutlu Ebeveynler, Mutlu Çocuklar: Anneliğin Temel Kuralı

Çocuklarınıza verebileceğiniz en iyi hediyelerden bir tanesi mutlu ebeveynler ile büyümeleridir. Bunun nedenini öğrenmek için okumaya devam edin.
Mutlu Ebeveynler, Mutlu Çocuklar: Anneliğin Temel Kuralı

Son Güncelleme: 01 Aralık, 2020

Hangi ebeveyn çocuklarının iyiliğini ve mutluluğunu sağlamak için gerekenleri vermez? Her sabah, uyandığımız andan itibaren onlar için neyin en iyi olacağını düşünüyoruz. Ve küçüklerimiz uğruna kendimizi feda ediyoruz. En iyi ebeveynlik tekniklerini, teorilerini ve trendlerini öğrenmek için saatlerimizi harcıyoruz. Ve sonra da, zamanımızın başka bir büyük kısmını elimizden gelenin en iyisini yapmadığımız için endişelenip suçlu hissederek harcıyoruz. Peki ya cevap aslında çok daha basit olsaydı? Ya çocuklarımızın aslında ihtiyaçları olan şey mutlu ebeveynler ise?

Son nesil ebeveynler, talepler ile dolu bir ebeveynlik türünü deneyimlemiştir ve hala deneyimlemektedir. Neyse ki, aldığımız yetişme tarzının öneminin giderek daha fazla farkında hale geliyoruz. Bunun bir sonucu olarak da, çocuklarımızı sevgi ve sorumluluk ile büyütmek için daha fazla çaba sarf ediyoruz.

Ancak ne yazık ki, bizi en büyük hatayı yapmaya götüren şey tam da bu baskı: Çocuk yetiştirme deneyiminden keyif almamak.

bebeğine ve oğluna sarılan anne

Mutlu Ebeveynler Olmak Ne Demektir?

Çocuklarımız için yapabileceğimiz en iyi şeyin mutlu ebeveynler olmak olduğunu söylemek, ihmalkar ya da bencil olmamız gerektiği anlamına gelmez. Hayatlarına ebeveynlikten önce olduğu gibi devam etmeye çalışan, fiziksel ya da duygusal anlamda çocuklarının yaşamında eksik olan insanlar, belki mutlu olabilirler… Ama ebeveyn gibi davranmamaktadırlar.

Aynı zamanda, çocuklarının iyiliğini düşünmek için büyük zahmetlere giren ve kendi ihtiyaçlarını feda eden ebeveynler de gerçekten ebeveyn oluyorlar… Ancak kesinlikle mutlu değiller.

Bu nedenle anahtar, ebeveyn olmaktan mutlu olan ebeveynler olmaktır. Bu, kendimizin yanı sıra çocuklarımıza da bakmak demektir. Çocuklarımıza bakmanın hayatlarımızı mahvetmediğini anlamak demektir. Kendimizi körü körüne çocuklarımızın bakımına vererek kendimiz için de hayatı mahvetmemeliyiz. Mutlu ebeveynler olmak, ebeveyn olarak kendimizi tatmin olmuş ve kendimizi gerçekleştirmiş hissedebileceğimiz bir denge bulmak demektir.

Mutlu Ebeveynler, Mutlu Çocuklar: Neden?

Zamanımızı uyku alışkanlıkları, sağlıklı beslenme ya da alternatif pedagojiler hakkındaki teorileri öğrenmeye harcayabiliriz. Bilgili olmak, şüphesiz ki, çocuklarımızı daha bilinçli bir şekilde yetiştirmemizi sağlayacak bir olgunluk ve sorumluluğun işaretidir. Ancak tüm bunların ötesinde, mutlu bir yuvanın temel kuralı kahkaha ve sevgi dolu olmasıdır.

Zihinsel durumumuzun çocuklarımızın refahını etkilemesinin pek çok yolu vardır. Günün sonunda kendimizi tatminsiz, üzgün ve hayatımız ile ilgili hüsrana uğramış hissediyorsak, kılavuzları takip etmenin bir anlamı yok. Çocuklarımıza verebileceğimiz en iyi hediye mutlu ebeveynlerdir ve bunun nedenleri de budur.

Modelleme

Çocuklar, ebeveynlerinin hayata karşı tutumlarından, inançlarından ve eğilimlerinden öğrenirler. Mutlu, memnun ve pozitif ebeveynler ile büyümek çocuklara değerli bir miras verecektir. Mutlu ebeveynler hayata olumlu bir bakış açısının temellerini atarlar; çocukların her şeyin iyi yanlarını algılayabilmelerine, eğlenebilmelerine ve her anın tadını çıkarabilmelerine olanak tanırlar.

Bunun aksine öfke, stres, üzüntü ve tatminsizlik dolu ebeveyn rol modellerine sahip olmak, çocukları aynı duyguları yaşamaya sevk edecektir.

Orada Olmak

Aynı zamanda, çocuklarımız için ne kadar orada olduğumuzu kendi zihin durumumuzun belirlediğine dair de herhangi bir şüphe yoktur. Dolu, tatmin olmuş ve mutlu hissedersek, onlara yorgun, bunalmış ve üzgün hissettiğimizde olduğundan daha fazla ilgi, özen ve kaliteli zaman verebiliriz.

Çocukları ile oynayan bir aile.

Suçluluk

Son olarak, kendimizi ebeveynliğe vermek için yaşamlarımızı, ihtiyaçlarımızı, arzularımızı ve özlemlerimizi bir kenara bırakırsak, er ya da geç hüsrana uğrayacağımızı hatırlamak önemlidir. Doğrudan ya da dolaylı olarak, bu hayal kırıklığını da çocuklarımıza yükleyeceğiz. Öyle ya da böyle; onlar için her şeyden vazgeçtiğimiz, bir yük oldukları ve tüm bu fedakarlık için bize borçlu oldukları fikrini onlara aktaracağız.

Çocuklarınıza Bakmak İçin Kendinize İyi Bakın

Kısacası, kendi mutluluğunuzun çocuklarınızın mutluluğuyla doğrudan ilgili olduğunu unutmayın. Hayatınızın diğer alanlarında bir insan olarak büyüme ve gelişme hakkına sahip olduğunuzu unutmayın. Ve kariyerinizde ilerlemeyi, arkadaşlarınızla zaman geçirmeyi ve kendinize ait anların tadını çıkarmayı da hak ediyorsunuz.

Bu bencil bir hareket olmaktan çok uzaktır, bir sevgi eylemidir – ve bu sadece kendini sevmek ile ilgili değildir. Aynı zamanda memnun, orada olan ve suçluluk hissetmeyen bir ebeveyn vereceğiniz çocuklarınıza karşı da bir sevgi eylemidir. Bu, mutluluğun modeli olacak bir ebeveyndir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.