Mutlu Annelerin 9 Alışkanlığı

Aile ve iş hayatı bizi yıpratabilir. Bu, anneler için de geçerlidir. Bununla birlikte, anneliğin getirdiği yükümlülüklerin duygusal sağlığımızı etkilememesi için bazı alışkanlıklar edinebiliriz.
Mutlu Annelerin 9 Alışkanlığı

Son Güncelleme: 30 Ağustos, 2020

Bu yazımızda, mutlu annelerin alışkanlıklarından bahsedeceğiz. Bunları siz de rutininize ekleyebilirsiniz.

Anne olmak, hayattaki en zor ancak en tatmin edici görevlerden biridir. Anneliğin getirdiği bunaltıcı sorumluluklar, kişinin yorgun ve kontrolsüz hissetmesi için yeterlidir.

Anne olarak, sürekli hareket halindesiniz ve ailenizle ilgileniyorsunuz. Bu durum sizin ruh halinize zarar verebilir. Başkalarına iyi bakabilmek için önce kendinize iyi bakmalısınız. Sizi motive eden, canlandıran ve stresinizi azaltan şeylere zaman ayırın.

Mutlu annelerin alışkanlıkları

1. Yardım isterler

Mutlu anneler, ailelerinden ve arkadaşlarından yardım istemekten korkmazlar. Yakınlarınızın yardım eli uzatmalarına izin verin. Böylece biraz dinlenebilirsiniz.

Güvendiğiniz bir arkadaşınızdan veya akrabanızdan birkaç saatliğine çocuklarınıza bakmasını isteyebilir ve bu sürede kendinizle zaman geçirebilirsiniz. 

2. Dışarıda zaman geçirirler

Açık hava, güneş ve doğanın sesleri rahatlığı da beraberinde getirir.  Her gün açık havada biraz yürümek, kesinlikle modunuzu iyileştirir. Çocuklarınızı parka götürebilir veya tek başınıza yürüyüşe çıkabilirsiniz. İki durumda da kendinizi iyi hissedeceksiniz.

3. Dışarıda keyifli plan yaparlar

Hayat çamaşır yıkamaktan, yemek pişirmekten, temizlik yapmaktan ve aileyle ilgilenmekten ibaret değildir. Çocuklarınızla keyifli zaman geçirin ve hobilerinize onları da dahil edin. Evden uzakta bir tatil de, birkaç günlüğüne bile olsa iyi bir fikirdir.

“Bir annenin çocuğuna olan sevgisi hiçbir şeye benzemez. Bu sevginin hiçbir kuralı ve acıması yoktur. Önüne çıkan her şeyi acımasızca ezer ve geçer.”

-Agatha Christie-

4. Partnerleriyle ilişkilerini geliştirir ve güçlendirirler

Biriyle birlikte yaşarken, paylaştığınız küçük şeyleri unutmak kolaydır. Bununla birlikte, günlük rutininiz yoğunlaştıkça, hayatınızı geçirmeye karar verdiğiniz kişi için de bir miktar zaman ayırmalısınız. Partnerinizle yalnız vakit geçirmek için zaman ayırın ve o an sadece onunla ilgilenin.

mutlu anne olmak

5. İyi uyurlar

Mutlu annelerin bir diğer alışkanlığı ise yeterli miktarda uyumalarıdır. Vücudunuz, her şeye yetişmeye çalıştığı bir günden sonra dinlenmeye ihtiyaç duyar. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra, iyi bir uyku rutini gün içerisinde harcadığınız enerjiyi geri kazanmanıza yardımcı olur.

6. Vücutlarına önem verirler

Bunu sağlığınız için yapın. Özgüveninizi iyileştirmek ve aynadaki görüntünüzden daha memnun olmak için yapın. Sebebiniz her ne olursa olsun, egzersiz yapmamanın bahanesi yoktur.

Evde yapabileceğiniz pek çok kısa egzersiz rutini vardır. Egzersiz, endorfin hormonu salgılamanıza yardımcı olur ve iyi hissetmenizi sağlar.

7. Arkadaşlarına ayak uydururlar

Okuldan arkadaşlarınızla ve diğer annelerle iletişimde kalın. Sağlıklı arkadaşlıklar duygularınız için bir çıkış yoludur ve stres ve anksiyete karşısında en güçlü dostunuzdur. Eski ve yeni arkadaşlıklarınızı sürdürmek için zaman ayırın ve sevdiklerinizle etkileşim içinde kalın.

8. Sık sık gülümserler

Her gün bir şekilde eğlenmek, hayatınızdan mutlu olmak ve gülümsemek için zaman ayırın. Günlük rutinler içerisinde eğlenmek ve keyifli zaman geçirmek için çocuklarınıza, partnerinize ve kendinize zaman yaratın.

Çocuklarınız mutluluğu ve sevgisi yüzünden okunan bir anneye sahip oldukları için minnettar olacaktır.

meditasyon yapan kadın

9. Şefkat görürler ve gösterirler

Sevdiğiniz ve sizi seven kişiden gelen bir öpücük veya sarılmadan daha rahatlatıcı hiçbir şey yoktur. Her gün zaman geçirdiğiniz kişilere şefkat göstermenin ve onlardan şefkat görmenin gücünü küçümsemeyin.

Çocuklarınızı ne kadar önemsediğinizi gösterin ve sevginizi fiziksel olarak ifade edin. Artık mutlu annelerin alışkanlıklarını bildiğinize göre, bunları uygulayarak sonuçların keyfini çıkarabilirsiniz.

Her gün daha sağlıklı ve duygusal açıdan daha mutlu olmak için yeni bir şanstır ve bu küçük ipuçları size yardımcı olur.

Daha mutlu bir yaşam sürmek için size yardımcı olabilecek başka şeyler düşünün. Bununla birlikte, anne olmak ne kadar zor bir deneyim olsa da, beraberinde inanılmaz bir tatmin hissi getirir.

İlginizi çekebilir ...
Annelik Stresi: Belirtileri ve Çözümleri
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Annelik Stresi: Belirtileri ve Çözümleri

Söz konusu annelik stresi olduğunda bununla mücadele etmeye yarayan farklı yöntemler vardır. Bu yazımızda sakinleşmenize yardımcı olacak yöntemleri...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.