Öğrencilere İyi Not Tutmayı Nasıl Öğretebiliriz?

Not tutmak zorunda kalmak, öğrencileri öğretmenin açıklamalarına dikkat etmeye zorlar. Bunu akılda tutarak, öğrencilere nasıl iyi not tutmayı öğreteceğinizi anlatmak istiyoruz.
Öğrencilere İyi Not Tutmayı Nasıl Öğretebiliriz?

Son Güncelleme: 05 Kasım, 2020

İyi bir akademik performansa sahip olmak için, öğrenmeniz gereken bilgileri inceleyen ve saklayan iyi bir hafızaya sahip olmak yeterli değildir. Sınıfta iyi bir tutum sergilemek ve derslerden en iyi şekilde yararlanmaya çalışmak da önemlidir. Bunu başarmanın bir yolu öğretmene dikkat etmek ve onlar konuşurken not almaktır. Ama öğrencilere iyi not tutmayı nasıl öğretebiliriz?

Aşağıdaki makalede, bir anne, baba veya öğretmen olarak çocukların veya gençlerin daha iyi öğrenciler olmasına yardımcı olabilmeniz için size bazı önerilerde bulunacağız.

“Öğrenciler, kendilerine karşı olumlu bir tavır alırlarsa, niteliklerini fark edebilirlerse ve öğrenci veya birey olarak performanslarına yol açacak durumları değiştirmek için harekete geçmeye karar verirlerse performanslarını iyileştirebilirler.

Anonim –

Sınıfta not tutmanın faydaları

Sınıfta, çoğu zaman öğretmenlerinin açıklamaları sırasında öğrencilerin dikkati dağılır. Bunun sebebi hem içsel (endişeler, yorgunluk, yorgunluk, sinirlilik vb.) hem de dışsal (gürültü, akranlar vb.) dikkatlerini dağıtabilecek birçok faktör olabilir.

Bunun olmasını önlemenin iyi bir yolu, öğrencilerin dikkatlerini not tutmaya odaklamalarıdır. Bunun nedeni, not tutmak, çocukların ve ergenlerin bir derste en önemli fikirleri aramaya odaklanmalarını ve aynı zamanda kendilerini aşağıdakilere adamalarını gerektiren ekstra bir çaba gerektirmesidir:

 • Öğretmenin söylediklerinin mantığını yakalamak.
 • Öğretmenin söylediklerini, sahip oldukları önceki bilgilerle karşılaştırmak.
 • Aldıkları bilgilerin yararlılığını araştırmak.

Aslında, öğrencilerin kendilerine yol gösterecek ve daha iyi anlamalarını sağlayacak bir ders kitabı olsa bile, sınıfta not tutmak yine de önemlidir. Bu bilgiyi daha sonra çalışma seanslarında kullanmasalar bile doğrudur.

Böylelikle sınıfta verilen açıklamayı daha iyi takip edebilmekte ve herhangi bir şüpheleri olması durumunda anında sorup öğretmenle birlikte çözebilmektedirler.

Sınıfta öğretmenin açıklamasına dikkat etmek, iyi bir akademik performans elde etmek ve eldeki bilgileri daha iyi anlamak için çok önemlidir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak not tutmanın aşağıdakiler için çok faydalı olduğunu söyleyebiliriz:

 • Öğrenilmesi gereken ana fikirleri anlamak.
 • Dikkatinizin dağılmaması ve zihninizi sınıfta yoğunlaştırmak.
 • Kılavuz okuma.
 • Bilgiyi yapılandırılmış bir şekilde düzenlemek.
 • Alıştırmalara cevapların yazılmasına yardımcı olmak.
 • Öğretmenden alınan bilgileri hatırlamak.

Öğrencilere iyi not tutmayı öğretin

Daha önce de söylediğimiz gibi, öğretmenin derslerinden tam anlamıyla yararlanabilmek için, uygun bir şekilde notlar tutmak gerekir. Ama öğrencilere iyi not tutmayı nasıl öğretebiliriz?

Elinde kalem olan öğrenci

Psikolog ve pedagog Rosa Serrate’in Ayúdate a estudiar: Las claves del éxito escolar (Kendinizi Çalışmaya Yardımcı Olun: Okul Başarısının Anahtarları) adlı kitabında, iyi not tutmak için şu talimatları izlemeniz gerekir:

 1. Öğretmenin açıklamasının temel fikirlerini not defterine veya bir kağıda yazın.
 2. Açıklamadan önemli ve ilginç kabul edilen şeylerin bir tür grafik, taslak, zihinsel haritası veya çizimini yapın.
 3. Bitirdiğinizde, kendi notlarınızı diğer arkadaşlarınızın notlarıyla karşılaştırın. Tüm bilgileri topladığınızı kontrol edin ve gerekirse tamamlayın.
 4. Öğretmen tam olarak net olmayan bir fikri tekrarladığında bilgileri tamamlamak için biraz boşluk bırakın.
 5. Notlarınızda kısaltmalar kullanın ve zamandan kazanmak ve daha hızlı yazmak için telgraf benzeri cümleleri kullanın.
 6. Öğretmenin söylediği her şeyi yazmayın. Bunun yerine, bilgiyi kendi kelimelerinizle ifade etmeye çalışın.
 7. İlgili notlar alırken bilgileri anlamaya ve konu üzerinde düşünmeye çalışın.

Çocuklara veya ergenlere yardımcı olacak bu ipuçlarının, bir anne veya baba olarak size yardımcı olacağını ve sınıftayken nasıl iyi not tutmayı öğreneceklerini umuyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Serrate, R. (2008). Ayúdale a estudiar. Las claves del éxito escolar. España: Ediciones del Laberinto.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.