Vaftiz Anne-Babanın Çocuğunuzun Yaşamındaki Önemli Rolü

Vaftiz Anne-Babanın Çocuğunuzun Yaşamındaki Önemli Rolü

Son Güncelleme: 29 Nisan, 2018

Bizim ve çocuklarımızın hayatları üzerinde kalıcı izler bırakan bazı insanlar vardır. Dedeler, nineler, teyzeler, amcalar ve kuzenler doğal olarak çocuklarımızın hayatında yer alırlar, ancak ailemize katmayı bizim seçtiğimiz başka insanlar da vardır. Bu yazıda vaftiz anne-babaların ve bu figürlerin çocuklarımızın hayatındaki önemi hakkında konuşacağız.

Anne-babalar olarak, her zaman çocuklarımızın yanında olmak ve ihtiyaç duydukları her şeye sahip olduklarından emin olmak isteriz. Duygusal olarak iyi olup olmadıklarından endişe duyarız. Etrafında bulunan insanlara ve diğer şeylere de dikkat ederiz.

En büyük arzumuz, çocuklarımız nerede olursa olsun, iyi insanlar ile birlikte olmalarıdır. Bu arzudan, aile bağlarının güçlendirilmesinin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

Normalde ailemizin bir bireyi olmamasına rağmen sanki ailemizden birisiymiş gibi olan insanlar vardır. Çocuklarımızın hayatlarında öylesine özel bir rol üstlenirler ki çocuklarımız üzerinde sorumluluk sahibidirler. Bu figürler, dede, nine, teyze ve amca kadar önemlidir. Şimdi, çocuklarımızın vaftiz anne-babaları ile ilgili konuşacağız.

Bazı ebeveynlerin çocuklarının vaftizi için seçtiği (geleneklere bağlı olarak) iki insandan bahsediyoruz. Genellikle iki vaftiz anne-baba seçeriz: bir erkek ve bir kadın. Bu iki insanın evli bir çift olması veya romantik bir ilişkileri olması gerekmez, ancak her ikisi de, tıpkı diğer aile üyeleri gibi donanımlı olmalı ve çocuğumuza ilgi göstermeye istekli olmalılar.

Bir çocuğun hayatında vaftiz anne-babasının rolü nedir?

vaftiz edilen çocuk

Olaya dindar bir bakış açısıyla yaklaşırsak; vaftiz anne-babalar, vaftiz çocuklarının Hristiyan kurallara göre yetiştirilmesini garanti altına almakla yükümlüdürler. Bu, çocuk vaftiz olduğu anda devreye giren bir taahhüttür.

Bir çocuğun hayatında vaftiz anne-babanın rolü, tıpkı atalarımızın ve kilisenin geçmişte bize öğrettiği gibi, çocuğu inanç yoluna yönlendirmektir.

Ancak şu da bir gerçek ki, vaftiz anne-baba olmak dini eğitim vermekle sınırlı olmamalıdır. Çoğu durumda, vaftiz anne-babalar neredeyse ikincil ebeveyn gibi davranmaları; gelecekte bir ergen ve daha sonra da yetişkin olacak küçük çocuğumuz için bir destek olmaları için seçilirler.

Vaftiz anne-baba olarak seçilmek büyük bir onur ve aynı zamanda büyük bir sorumluluktur.

Normalde, ebeveynler çocuğunun vaftiz anne-babasını dostluk, mütekabiliyet veya sosyal baskıların bir sonucu olarak seçerler. Bazı durumlarda, bunlar geçerli nedenlerdir.  Ancak, çocuklarınızın vaftiz anne-babasını seçme zamanınız geldiğinde, seçtiğiniz insanlar gerçekten çocuklarınız için istediklerinizi sağlayabilir mi diye kendinize sormalısınız.

Vaftiz anne-babalar, gerçekten güvendiğimiz insanlar olmalı ve çocuğunuzun hayatının bir parçası olacağına hayat boyu taahhüt etmeye gerçekten hazır ve istekli kimseler olmalıdır.

Bazen en ideal seçim, zaten ailenizin bir parçası olan birisini ya da arkadaşlığınızın zamana dayanacağından emin olduğunuz bir dostunuzu seçmektir.

İdeal bir vaftiz anne-babanın özellikleri

dinlemek istemeyen çocuk

Ebeveynlerime, vaftiz anne-babamı (hayatımda halâ önemli bir rol oynayan iki insan) niçin seçtiklerini sorduğumda annem ve babam, ikisinin de gerçekten takdir edilesi insanlar oldukları için seçtiklerini söylediler. Vaftiz anne-babalarda bulunması gereken bazı özellikler şunlardır:

  • Hiç şüphesiz, çocukları sevmeli. Çocuğunuzun hayatı boyunca çocuk olarak kalmayacağı bir gerçek, ancak empati, tanınma ve aile bağları, oğlunuz veya kızınız daha sadece bir çocukken oluşmaya başlayacak.
  • Seçtiğiniz kişinin sadık olduğundan emin olun. Eğer kişi; hem her şeyin yolunda olduğu hem de işlerin zorlaştığı zamanlarda sadık olduğunu zaten kanıtlamışsa, bilirsiniz ki çocuğunuz söz konusu olduğunda da öyle olacaktır.
  • Çocuğunuzu vaftiz etme zamanı gelince kilise, vaftiz anne-babaların belirli gereksinimleri karşılamalarını isteyecektir. Bu adımı önceden atmış olmayı planlıyorsanız, bu gereksinimlerin ne olduğunu öğrenin ve gelecekteki vaftiz anne-babanın bunları yerine getirdiğinden emin olun.
  • Ortak hedefler ve görüş. Her ne kadar zorunlu ya da belirleyici olmasa da, küçük çocuğunuzun vaftiz anne-babasının da çocuğunuza vereceğiniz değerleri paylaşması önemlidir.

Çocuğunuzun vaftiz anne-babasını seçmek zor gelirse; kendiniz yanlarında bulunamadığınız durumlarda, çocuğunuzun iyiliği ve bütünlüğüne önem vereceğinden emin olduğunuz insanlar arasından seçim yapmanız gerektiğini unutmayın.

Çocuğunuza iyi birer vaftiz anne-babaya sahip olma fırsatı vermek, küçük çocuğunuzun yakınındaki insanlara gereken değeri vermesine yardımcı olacaktır. Ayrıca çocuğunuz, sizin yokluğunuzda bağlanabileceği güvenilir iki insanı seçtiğinizi de bilecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.