Yavrum, Gülleri Sevmen İçin Dikenlere Katlanmalısın

Hiçbir gül dikensiz olmaz. Aslında bu çiçeklerin bu kadar güzel ve çekici olması dikenlerinden kaynaklanır. Yavrum, sen de hayatta pek çok dikenle karşılaşacaksın. Ancak unutma ki, dikenler batmadan gülleri sevmen ve onları koklaman mümkün değil.
Yavrum, Gülleri Sevmen İçin Dikenlere Katlanmalısın

Son Güncelleme: 02 Şubat, 2021

Yavrum, seni yetiştirirken elimden gelenin en iyisini sana sunmaya çalışacağım. Bu temel eğitim hayatının yönünü belirlemen için en önemli yardımcılarından biri olacak. Sana söz veriyorum ki, dikenlerle nasıl başa çıkman gerektiğini sana her gün öğreteceğim. Eminim ki bu, gülleri sevmen ve onların keyfini çıkarman için tek yol…

Evet aşkım, ne kadar acı olsa da hayatta üzüntü olmadan sevincin de olmadığı bir gerçek. Dikeni olmayan gül olmadığı gibi acısız bir aşk da yoktur. İstisnasız her tomurcuğun kökünü dikenler sarmıştır. Sadece acıdan kaçınman ya da yaşadığın acıların üstesinden gelmen önemlidir bu hayatta…

Benim küçük güneşim… Bilmeni isterim ki şu dünyada hiç kimse önce eline diken batmadan gülleri toplayamaz. Öyle de olsa, yavrucuğum, bu çiçek inanılmaz derecede güzeldir. Ancak dikenler canımızı acıtmaya devam eder. Çünkü onlar da bu kusursuz güzelliğin bir parçasıdırlar.

Güzel yavrum, sana doya doya yaşamayı öğreteceğim. Kaybetme korkusu yaşamadan fakat kazanmak için bitip tükenmek bilmeyen bir tutkuyla yaşamak… Her şeyi dene, hayallerin için savaşmaktan vazgeçme. Karşına çıkan şansları kullan. Hayat işte bunlardan ibaret. Hayalini kurduğun her şeyi yapmaya çalış, en derin arzularını gerçekleştirmek için çabala.

Öğrettiğim Her Şey Senin İyiliğin İçin

çiçekler ve kız

Yavrum, hayatın bana pek çok acıyla öğrettiği her şeyi sana öğretmek istiyorum. Tek amacım hayatını olabilecek en güzel şekilde geçirmeni sağlamak. Şundan emin olabilirsin ki, yaşadığın her anı en mutlu şekilde yaşaman alabileceğin hediyelerin en güzeli.

Kader yoluna türlü türlü engeller çıkarsa da hayatın çok güzel olduğunu anlamalısın. Eskilerin de dediği gibi “hayatta her şey günlük güneşlik değildir.” Aslında günlerinin önemli bir kısmı gri ya da siyah olacak. Önemli olan renkli gözlüklerini takıp her günün sana ne tür güzellikler sunduğunu görmektir.

O yüzden günlerini her zaman renklendir, pozitif olmak için çabala ve negatif şeylerden uzak dur. Yani her olumsuzlukta senin açından olumlu bir taraf bulmanın yollarını öğrenmeni istiyorum. Her düştüğünde kendine bir şeyler kat, her yanlışından yeni bir şeyler öğren. İşte bu seni her geçen gün daha büyük, daha akıllı ve tecrübeli bir insan haline getirecek.

Ve evet, karşına zorluklar ve bazen adaletsizlikler de çıksa hayat yine de çok güzel. Güller sonsuz sayıda dikenleri olduğu için hala çok güzeller. Hem hayatın, hem insanların ve hem de bu güzel çiçeklerin her zaman sevgiye ihtiyaçları olduğunu aklından çıkarma.

Hiç hoşuna gitmeyen şeylerle başa çıkabilmeyi öğrenmek için öncelikle sevmeyi öğren. Hatalı olduğunu düşündüğün şeyleri kabullenmek için sevmeyi öğren. Yaşamak için gereken sabra sahip olmak ve hayatın getirdiği acılara dayanmak için sevmeyi öğren. Dikenleri sevmeyi öğren… Yoksa bir gülün eşsiz kokusunu ve tazeliğini asla hissedemezsin.

Tek İsteğim Kalbinde Sevgi Biriktirmen ve Gülleri Sevmen

anne ve bebekleri

Hayatımın anlamı… Büyük bir coşkuyla isterim ki, bu yazı ile ölümsüzleşen bu kelimeler kalbinin en değerli köşesinde bir yer edinsin. Bazen hayatta elindekileri binlerce kez dağıtıp tekrar baştan başlaman gerekebileceğini de anlarsın. Yaralar sen onları sarıp iyileştirmeyi bildiğin sürece pek de önemli değildir.

En güzel ve çekici çiçekler sana batıp canını acıttığı için onlardan korkma. Denemekten asla vazgeçme. Çünkü er ya da geç yaşadıklarının her şeye değdiğini göreceksin. Ellerindeki yaraları iyileştir, ayağa kalk ve ileriye doğru adım atmaya devam et.

Daha önce de söylediğim gibi güllerin bu kadar güzel görünmelerinin asıl sebebi dikenlerden başka bir şey değil. Yani bir gün mutlaka yaşayacağımız aydınlık ve neşeli günlere bizi götüren bu üzüntüler ve hayal kırıklıkları olacak.

Ancak bu tökezlemeler sayesinde sana mutluluğu getirecek olan her şeyden keyif almayı başarabilirsin. Unutma çocuğum… Çaba gösterip fedakarlıklarda bulunmadan hedeflerine uzanman mümkün değil. Zafer hiç bıkıp usanmadan denemeye devam edenlerindir.

Kaç kez incinsen de asla pes etme. Hayallerin için azimle ve kararlılıkla savaşmaya devam et, aşkım. İdeallerine bağlı kal. Hayal kur ve büyük düşün. Dikenlerin verdiği acıya katlanacak kadar güçlü olduğunu düşünüyorsan, gülleri sevmen için hiçbir engel yok demektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.