Çocuğunuzun Öksürüğünü Gidermek için 7 İpucu

Çocuğunuzun Öksürüğünü Gidermek için 7 İpucu

Son Güncelleme: 12 Ocak, 2019

Bir annenin en büyük düşmanları, şüphesiz, grip, soğuk algınlığı ya da çocuklarının acı çekmesine neden olabilecek her türlü hastalıktır. Bir anneyi mevsimsel hastalıklarla ilgili en çok endişelendiren şeylerden biri ise çocuğunun öksürüğünü nasıl gidereceğidir.

Hepimizin iyi bildiği gibi, yapmanız gereken ilk şey çocuğunuzun doktoruna danışmaktır. Doktor, çocuğunuzu muayene edip durumuna ilişkin teşhisi koyduktan sonra uygun bir tedavi planı belirleyecektir.

Bunun yanında, hasta olduğunda çocuğunuzun hayat standartını iyileştirmek için kullanabileceğiniz bir dizi etkili ve kullanışlı tedaviler bulunmaktadır. Çoğu durumda, virüs veya bakteriyel enfeksiyonlar söz konusuysa iyileşme süreci biraz zaman alır. Ancak, bu süreçte çocuğunuzun öksürüğünü gidermenin ve doğru bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmanın yolları vardır.

Çocuğunuzun öksürüğünü gidermek: Başı dertte olan annelere ipuçları

Elbette hiçbir anne çocuğu hastalandığında onun acı çektiğini görmeye dayanamaz. Doktorunuza danıştıktan sonra çocuğunuzun daha iyi olması için önerilerini harfiyen yerine getiriyorsunuzdur. Aynı şekilde süreci hızlandırmak ve kolay hale getirmek için alabileceğiniz bir dizi önlemi sizinle paylaşmak istiyoruz.

Ağlayan çocuk

Yazımızın devamında en sevdiklerinize yardımcı olmak için evde kolayca bulabileceğiniz tedavilerin listesini sıralayacağız. Çocuğunuzun öksürüğünü gidermek sandığınızdan daha kolay. Okumaya devam edin!

  • Annelerin tercih ettiği geleneksel ev ilaçlarından ilki soğanla başlıyoruz. Kim soğanı yarıya kesip soğuk algınlığı sırasında geceleri çocuğunun baş ucuna koymadı ki? İster inanın ya da inanmayın, soğan solunum borusunu doğal yollarla açar. Bu yöntem sayesinde çocuğunuz daha kolay nefes alacaktır. Çocuğunuzun solunum yollarını açmanın bir diğer yolu da suya batırıp buharını soluyabileceğiniz okaliptüs yaprağıdır.
  • Bir kış mucizesi: ballı ve limonlu zencefil çayı. Boğaz ağrıları için ballı ve limonlu zencefil çayından daha iyi bir çözüm yoktur. Bu doğal ve etkili yöntem ile sonuç almamanız neredeyse imkansızdır.Limonun antioksidan ve antibakteriyel özellikleri ile balın antiseptik özellikleri göz önüne bulundurulduğunda bu durum hiç de şaşırtıcı değildir. Zencefil ise çocuğunuzun solunum yollarını temizler, vücut ısısını düzenler ve mükemmel bir balgam söktürücüdür.
  • Sihirli malzeme: Propolis. Özellikle balgam söz konusuysa öksürüğü gidermek için propolisten daha iyi bir şey yoktur. Propolis bakteri, virüs ve mantarlarla savaşmak için güçlü bir doğal kaynaktır. Propolis içeren çaylar, öksürük damlaları ya da şurupları bulabilirsiniz.
  • Eskiden günümüze buhar yöntemi. Bu klasik teknikten daha iyisi yoktur. Eskinin tehlikeli buhar kapları yerini sıcak ve rahat bir duşa bıraktı. Bu yöntem basit soğuk algınlığı ya da grip durumlarında doktorlar tarafından sıkça önerilmektedir. Çocuğunuzun başını buhar kabına eğerek havlu ile kapatmak ciddi kazalara sebep olabileceğinden artık kullanılmamaktadır. Doktorlar aynı zamanda nebülizör kullanımına da şüpheli yaklaşmaktadır ve sadece antibiyotikleri çocuğun hava kanallarına yönlendirmede kullanılmasını önermektedirler.

Masaj: Çocuğunuzu şımartırken öksürüğünden kurtulun

Hasta çocuk

Masaj, birlikte zaman geçirirken çocuğunuzun öksürüğünden kurtulmak için sakinleştirici maddeler uygulamak için mükemmel bir fırsattır. Çocuğunuzla ilgilenirken, onunla oyun oynama, ona sarılma ve onu sevgi ve şefkatle doldurma fırsatından yararlanın.

Temel olarak, bu amaç için kullanılabilecek ve aşağıda açıklanan üç tip masaj vardır:

  • Bir mentollü merhem kullanılarak yapılan ayak masajı. Şüphesiz, bu taktiği daha önce duymuştunuz. Bu masaj, yatmadan önce çocuğunuzun ayağına mentollü bir merhem sürtmekten ibarettir. Bu yöntem, çocuğunuzun solunum yollarını açacak ve rahat nefes almasını sağlayacaktır.
  • Sırt masajı. İlk olarak çocuğunuzu yüzüstü yere yatırın. Daha sonra, belden omuzlara kadar spinal kolonunu ovarak çocuğunuzun sırtını ısıtın. Ardından, çocuğunuzun kaburgalarına parmak uçlarınızla hafifçe vurun, her zaman yukarı doğru hareket edin ve akciğerlerin hemen altından başlayın. Boğazını temizlemesine yardımcı olmak için çocuğunuzun 2 veya 3 dakika kadar oturmasını sağlayın.
  • Sırt masajının ardından buhar banyosu. Çocuğunuzun öksürükten kurtulmasına yardımcı olmak için son ipucu da, çocuğunuza buhar banyosu yaptırmak ve ardından elinizi bardak şekline getirerek sırtına hafifçe vurmaktır.

Peki siz neler yapıyorsunuz? Çocuğunuzu iyileştirmek için başvurduğunuz yöntemler nelerdir? Bu yöntemleri daha önceden biliyor muydunuz? Öksürükten kurtulmak için başka bildiğiniz yöntemler var mı? Tüm bunları bizimle paylaşmayı unutmayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fischer J, Dethlefesen U. Efficacy of cineole in patients suffering from a cute bronchitis: a placebo-controlled double-blind trial. Cough. Noviembre 2013. 9 (1): 25.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.