Çocuk Kıyafetleri Nasıl Seçilmelidir?

Çocuk Kıyafetleri Nasıl Seçilmelidir?

Son Güncelleme: 05 Nisan, 2019

Çocuk kıyafetleri seçmek bazen karmaşık bir göreve dönüşebilir. Bu özellikle ilk defa anne baba olan ebeveynler için geçerlidir. Bir yandan çocuklarımızın rahat hissetmesini ve yerde özgürce yuvarlanarak kirlenmelerini isteriz. Fakat aynı zamanda temiz ve tertipli hallerini de severiz.

Ergenlik dönemi de dahil olmak üzere, ayakkabı ve giysilerin işlevini yalnızca dış görüntüyü korumaya dayandırmamalıyız. Bu, çocuklarımızın iyi görünmesini sağlamak için çaba sarf edemeyeceğimiz ya da pasaklılıklarına göz yumacağımız anlamına gelmiyor. Ancak çocuklarımıza ne giyeceğine dair söz hakkı vermemiz gerekir.

Ebeveyn olarak, iş çocuklara geldiğinde rahatlığı ve işlevselliği ön planda tutmamız gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Çocuklarınızın eğlenemeyeceği ve çocuk olamayacağı anlamına geliyorsa kusursuz bir görüntü yaratmanın hiçbir manası yoktur.

Bu anlamda birçoğumuz küçük çocuklarımızdan önce kendi kibirlerimizi dinlemekten  dolayı suçluyuz.

Çocuk kıyafetleri nasıl seçilir?

Ergonomik işlev

Ergonomik işleve sahip çocuk kıyafetleri, çocuklara özgürce hareket etme kabiliyeti sağlamaya odaklanır. Çocuklarınızın kıyafetini kolayca giyebilmesi, esnek ve lastik bağlantı elemanlarına sahip olması önemlidir. Ufaklığa zarar verebilecek sıkı oturan kemerlerden uzak durmalısınız.

Aşağıda, küçük çocuk kıyafetleri de dahil olmak üzere herkesin gardırobu için birkaç “altın kural” verilmiştir:

  • Her şeyden önce rahatlık. Çocuğunuza olmayan ya da onu rahatsız eden her giysiden kurtulun. Eğer çok küçükse bir başkasına verin. Eğer çok büyükse çocuğunuzun giyecek kadar büyümesini bekleyin.
  • Hava almayan kumaşlardan kaçının. Sahte deri, tül ya da diğer sentetik kumaşlar çocuğunuzun cildinin nefes almasına engel olur.
  • Özel günler için olan kıyafetler ile günlük kıyafetler arasında bir denge kurun. Bu her ikisi içinde kombin yapmanızı kolaylaştırır. Ayrıca çocuğunuz kendi başına giyinebilecek yaşa geldiğinde onun için daha kolay olacaktır.
sahilde şapkalı ve gözlüklü çocuk
  • İş ayakkabılara geldiğinde ayakkabının çocuğunuzun ayağına tam olması aşırı derecede önemlidir. Neden mi? Uygun ayakkabı çocuğunuzun ayaklarının biçimini doğru tutmasına ve bu nedenle küçük çocuğunuzun düzgün yürümesine yardımcı olur.
  • Seçtiğiniz kıyafetlerin, bulunduğunuz coğrafyaya uygun olduğundan emin olun! Çocuk kıyafetleri için bu çok önemlidir. 4 mevsimin de gerçekleştiği bir bölgede yaşıyorsak çocuğumuzun tüm yıl boyunca yazlık giysiler giyemeyeceğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Eğer çok sıcak ve nemli bir bölgede yaşıyorsanız o zaman çocuğunuzu giydirirken bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.
  • Aksesuarlarda aşırıya kaçmayın. Yalnızca rahatsız edici değil aynı zamanda kolayca kırılabilir ve hatta tehlikeli bile olabilir. Çocuğunuza aksesuar seçerken dikkatli ve sağduyulu olmanız oldukça önemlidir.

Çocuk kıyafetleri: “Doğru” renkler

Sosyal gelenekler bir yana ne erkek ne de kız çocukları için “doğru” renk yoktur. Ebeveynler, çocuklarını istedikleri renkte giydirmekte özgürdür. Çünkü bir çocuğun cinsiyetini giydiği renkler belirlemez, renklerin cinsiyeti yoktur.

Oğlunuz pembe rengi, kızınız ise mavi rengi sevebilir. Ya da moru, yeşili, sarıyı sevebilirler ve bu bir sorun değil! Giysiler, çocuklarınızı toplumun dayattığı normlardan bağımsız eğitmenin iyi bir yoludur.

Konu kıyafet renkleri seçmeye geldiğinde, anahtar yaratıcı olmak ve sınırlar dayatmamaktır. Farklı renkleri kombine etmenin birçok yolu vardır. Ortaya çıkacak sonuç, çocuklarınızın kıyafetini seçerken renklerle ve kombinlerle oynamayı ne kadar iyi bildiğinize bağlıdır.

Ek olarak renk terapisinin faydalarını unutmayalım. Ufaklıklarınızı belli başlı bazı renklerle giydirmeniz yaratıcılığını arttırabilir, modunu yükseltebilir ve onları daha aktif yapabilir.

Mevsimlik kıyafetler ve ayakkabılar

Çocuklar, mevsime uygun kıyafetler ve ayakkabılar giymelidir. Eğer hava sıcaksa çocuğunuza asla kalın kıyafetler ya da boğucu ayakkabılar giydirmemelisiniz. Aynı şekilde eğer hava çok soğuksa çocuğunuza ince kumaşlı şeyler ya da kısa elbiseler giydirmemelisiniz.

Hava şartlarına göre giyinmek sadece rahatlık değil aynı zamanda sağlık meselesidir. Hava şartlarına uygun olmayan kıyafetler çocuğunuzun üşütmesine ya da ateşinin çıkmasına neden olabilir. Tabi bunlara ek olarak, çocuğunuzun kötü bir ruh hali takınmasına da sebep olabilir.

Soğuk günlerde, burnu kapalı ayakkabılar giydiğinden emin olun. Sıcak güneşli günlerde ise sandalet, parmak arası terlik ya da kumaş tenis ayakkabılar giydirin.

çocuk kıyafetleri

Çocuklarımızın sağlığını ve mutluluğunu öne koymak önemlidir, çizmek istediğimiz imaj değil. Çocuğunuzun giyeceği kıyafetleri seçerken kendi zevkimizi ve beğenilerimizi onlara yansıtmamalıyız. Tam tersine kıyafetlerin onların kişiliklerini yansıtmasına izin vermeliyiz.

Bebekler için kıyafet seçmek

Konu bebeklere gelince kurallar çok daha nettir. Bebeğinize kıyafet seçerken dikkat etmeniz gereken çeşitli faktörler ve detaylar vardır.

Bebekler 12 aylıktan daha küçükken büyük kayış ya da bağları olan giysilerden uzak durmak çok önemlidir. Çünkü diğer nesnelere takılıp tökezleyebilirler.

Çıtçıtlı ya da cırtcırtlı giysiler kolay açılıp kapanmalı ve bebeğin hassas tenini kıstırmamalı ya da tenine sürtünmemelidir. Ayrıca tüm çıtçıt ve benzer parçaların boğulma tehlikesini önlemek amacıyla giysiye güvenli bir şekilde bağlandığından emin olun. En iyisi düğmeli ve fermuarlı giysilerden uzak durmaktır.

Küçük bebekler yalnızca çorap ya da patik giymelidir. Yenidoğanınıza minik ayakkabılar giydirmek belki cezbedici gelebilir. Ancak bunun gerekli olmadığını unutmayın. Ufaklığın ayağına ne giydirirseniz giydirin esnek ve tam olmalıdır. Tulum ve yürüteçlere gelince; kazaları önlemek için çorap ya da lastik tutuculu yumuşak tabanlı ayakkabıları seçebilirsiniz.

Kazak ve ceketler çocuğunuzun içinde rahat edebilmesi için bol olmalıdır. Küçük çocuklarınızın kafasından geçmek zorunda olan giysilerden, mücadele etmeden rahatça boynundan geçirip çıkarabileceğiniz genişlikte olmadıkları sürece uzak durun. Bir giysi parçası yüzünde çok uzun süre kalırsa bebekler panikleyebilir.

Çocuğum kıyafetlerini kendi başına çıkarabilir mi?

Cevap evet. Ancak iki etkene bağlıdır: yaş ve kişilik. Çocuklar sebebini belirttiğinde ve renkleri, kumaşları ve kendi zevklerini ayırt edebildiklerinde kendi giysilerini seçmeye başlayabilirler.

Çocuklarınız için kıyafet seçimi söz konusu olduğunda, her zaman kendileri hakkında söyleyeceklerini dinlemelisiniz.

Eğer bir anlaşmazlık olursa tartışmaya girmekten kaçının. Bazı kıyafet ve ayakkabıların neden uygun olmadıklarını açıklamak daha iyi olacaktır. Bu şekilde çocuğunuzun mantığını kullanmasına ve ölçütler geliştirmesine yardımcı olacaksınız. Elbette katı tavırlardan kaçının ve uygun olduğunda esneklik sağlayın.

Çocuklarınıza zevklerini ifade etme ve kıyafetlerini seçme fırsatı tanımanız, çocuğunuzun bağımsızlığını arttırır. Aynı zamanda kişiliklerinin oluşumuna da katkıda bulunur.

Eğer çocuğunuza bir şeyler söyleme seçeneği vermezseniz yaratıcılığını sınırlar ve özgüvenine zarar verirsiniz. Çocuğunuzun görüşünü dikkate aldığınızda sorumluluk duygusu yaratır ve saygı gösterirsiniz.

Çocuklar sonsuz bir fikir kaynağına sahiptir. Yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini küçük yaşlarda geliştirmelerine izin verirsek gelecekte tartışmaktan korkmazlar.

Ebeveynler olarak ailemiz için her zaman en iyisini istiyoruz ve onları dalga geçilmekten korumak istiyoruz. Bununla beraber çocuklarımızı dinlemek ufkumuzu açabilir ve önyargılarımızın çoğunu giderebilir.

Unutmayın bir giysinin nerede ve ne zaman uygun olduğuna dair temel kurallar olsa da eğlence ve yaratıcılığa izin vermeliyiz.

İlginizi çekebilir ...
Bebek Giysileri Yıkamak İçin 7 ipucu
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bebek Giysileri Yıkamak İçin 7 ipucu

Bazı çocuklar belirli deterjanlara karşı alerji gösterebilir. Aşağıda, bebek giysilerini yıkarken aklınızda bulundurmanız gereken yedi ipucu bulaca...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.