Çocukların Ne Kadar Şeker Tüketmesi Uygundur?

16 Mayıs 2020
Çocuklara şeker açısından zengin gıdalar yedirmek onların enerji kazanmalarını ve gün boyu iyi bir ruh haline sahip olmalarını sağlar. Fakat aşırı şeker tüketimi de kısa ve uzun vadede sağlık sorunlarına yol açabilir.

Çocuklarının beslenmesi konusunda ebeveynlerin kafasında birden fazla soru olabilir. Bu soruların başında da “Çocukların ne kadar şeker tüketmesi uygundur?” sorusu geliyor. Bugünkü yazımızda bu konuya odaklanacağız.

Çocuğunuzun beslenme düzenine doğal şekerler dahil ederseniz, bu şekerler gün boyu gerekli enerjiye sahip olmalarını sağlar. Fakat bu noktada aşırı şeker tüketiminin de çocukların sağlığına zararlı olduğunu belirtmemiz gerekir.

Meyvelerde bulunan doğal şeker meşrubatlarda bulunan şekerle aynı değildir. Meşrubatlarda bulunan şekere ilave şeker adı verilir. Çocuklar yeme güdülerini kontrol edemedikleri için anne babaların çocuklarının beslenme düzenine dikkat etmesi gerekir.

Çocukların Günlük Yemeklerinde Şeker

Glukoz basit karbonhidratlardandır ve genellikle günlük olarak tükettiğimiz sükrozun içinde bulunur. Sindirimin ardından glukoz kan dolaşımında kalır ve enerji üretilmesi adına karaciğere iletilir.

Glukozun fazlası da depo edilir ve yağa dönüştürülür. Bundan dolayı çocuğunuzun ne kadar şeker tüketmesinin uygun olduğunu ve ne kadar şeker tükettiğini takip etmeniz son derece önemlidir. Çocuklar için önerilen günlük şeker tüketimi yalnızca 17 gramdır.

Çocukların genç yaşta sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesini sağlarsanız yetişkinliklerinde de besin değerleri ve kalori açısında dengeli beslenmeye devam edeceklerdir. Benzer şekilde, sağlıklı öğünler tüketmeleri büyümeleri ve sağlıklı bir gelişim göstermeleri için şarttır.

Bundan dolayı, sebze ve meyvelerden alınan sağlıklı şekerleri tüketmeleri faydalı olacaktır. İşlenmiş gıdalar, tatlılar ve meşrubatlardan mümkün olduğunca kaçınılması gerekir.

Yediği pamuk şekerle aynı tonda pembe ve mavi elbise giyen kadın

Çocuğunuzun Ne Kadar Tüketmesi Gerektiğini Bilmek

Genellikle çocuğunuzu marketten aldığınız yiyeceklerle memnun etmek istersiniz. Ebeveynler genelde çocuklarının ne kadar şeker tüketmesi gerektiğini bilmedikleri için onların kontrolleri dışında bu yiyecekleri tüketmelerine izin verirler.

Bu gıdalarda doymuş yağ ve şeker seviyesi oldukça fazladır. Çocuklar bunlara bayılsa da, sağlıkları için epey zararlıdır.

Çocuklar için günlük önerilen şeker miktarı sebze ve meyvelerden kolaylıkla alınabilir. Farklı meyveleri birlikte tüketmelerini sağlamak ve hafta boyunca farklı farklı seçenekler sunmak harika bir tercih olacaktır. Böylelikle farklı tatlara alışabilir ve kendi damak tatlarını geliştirebilirler.

Çocukların ilave şeker içeren gıdaları hiç tüketmemesini sağlamak pek de mümkün değildir. Bunlar da çocuklar bir şeyler yaparken onlara enerji sağlar.

Çoğu insanın evinde çok fazla şeker içeren ve çocukların oldukça ilgisini çeken yiyecekler bulunur. Bunların porsiyonları kontrol edildiği sürece çocuklara az miktarda verilebilir.

Bu bahsettiğimiz gıdalar arasında yoğurt, kurabiye, (günde en fazla 3 adet olacak şekilde), soda ya da meşrubat ve mamaları sayabiliriz.

“Çocuğunuzun ne kadar şeker tükettiğini takip etmeniz son derece önemlidir. Çocuklar için önerilen günlük şeker tüketimi yalnızca 17 gramdır.”

Çocukların Aşırı Şeker Tüketmesi Sonucu Ortaya Çıkabilecek Durumlar

Aşırı şeker çocukların vücutlarında olumsuz etkiler doğurabilir. Bundan dolayı çocuğunuzun ne kadar şeker tükettiğini bilmek son derece önemli olacaktır.

Küçük yaştan itibaren çocuklarınıza az şekerli ve az tuzlu gıdalar yedirmek onların doğal besinlerin değerini bilmelerini sağlayacaktır. Çocuğunuz çok fazla şeker tüketirse her gün enerji üretmek adına kullandığından daha fazla kalori alacaktır.

Geceleri şeker tükettiklerinde büyük ihtimalle uyumakta zorluk çekeceklerdir. Bunun sonucunda da ertesi gün isteksiz uyanacaklar ve daha çok uyumak isteyeceklerdir.

Tüm bunlar da gelişim süreçlerini sekteye uğratır. Ayrıca vücutlarında yağ birikmesine ve dolayısıyla kilo almalarına neden olur.

Çocukların şeker tüketmesi

Öte yandan, kandaki şekerin emilimi için pankreas olması gerekenden fazla insülin üretir. Bu da hipoglisemi ya da çocukluk obezitesine yol açabilir.

Bunun yanı sıra, çocuklar kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon ya da obezite gibi rahatsızlıklardan da muzdarip olabilirler. Şeker tüketimi arttıkça bu rahatsızlıkların ortaya çıkma riski de artar.

Benzer şekilde, aşırı kilolu çocukların insüline karşı direnci daha fazladır ve bu da tip 2 diyabete neden olabilecek durumlardan biridir. Çocuklar çok fazla kilo alırlarsa yağ depolama hücrelerinin sayısı da artar ve bu sayının gelecekte azalması mümkün değildir.

Sonuç olarak, burada önemli olan vitamin, mineral, protein ve doğal şeker içeren bir beslenme düzenine uymalarıdır. Bu sayede çocuklar zarar görmeden sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdürebilirler.

  • Macdonald IA., A review of recent evidence relating to sugars, insulin resistance and diabates. Eur J Nutr, 2016. 55(2): 17-23.
  • Freeman CR., Zehra A., Ramírez V., Wiers CE., Volkow ND., Wang GJ., Impact of sugar on the body, brain and behavior. Front Biosci, 2018. 23: 2255-2266.