Çocuklar İçin Tüplü Dalışın Faydaları

Tüplü dalış çocuklar için gün geçtikçe daha da popüler bir aktivite haline gelmektedir. Tüplü dalışın sağladığı faydaları ve nereden başlamanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.
Çocuklar İçin Tüplü Dalışın Faydaları

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2019

Çocuklar için tüplü dalış giderek daha da popülerleşmektedir. Bu aslında hiç de şaşırtıcı değil çünkü tüplü dalış pek çok kişilik özelliğini ve beceriyi geliştiren bir aktivitedir. Ayrıca, çocuklar bu aktiviteden çok keyif alırlar.

Su altı dünyası her çocuk için çok ilgi çekicidir. Deniz ve kumu sevmeyen neredeyse hiçbir çocuk yoktur. Deniz altında yatan dünyayı keşfetmek onlar için gerçek bir macera gibidir.

Tüplü dalışın sağladığı bir diğer avantaj ise çocukların genel kültürünü geliştirmesi ve onlarda bir ilgi oluşturmasıdır. Çocuklar tüplü dalış sayesinde denizaltındaki hayatı ve zenginlikleri öğrenirler. Bu da onlarda çevreye karşı bir sorumluluk bilinci oluşturur.

Başlamak için en iyi yaş

Bu soru uzmanlar arasında pek çok fikir ayrılığına ve tartışmalara yol açmıştır. Tüplü dalış çocuklar için güvenli bir aktivitedir ancak bir takım riskleri de bulunmaktadır.

Yalnızca çocukların değil yetişkinlerin de dalarken almaları gereken bir takım önlemler vardır. Bu sebeple de belli bir yaştan küçük çocukların tüplü dalışa katılmaları pek uygun değildir.

suya dalan kız

Tüplü dalışa katılacak bir çocuğun bir takım riskleri değerlendirebilecek olgunlukta ve farkındalıkta olması gerekir. Buna ek olarak, irade ve kendini kontrol etme becerilerinin de  gelişmiş olması önemlidir.

Su altında yaşanabilecek bir takım olaylar çocukların telaşlanmasına sebep olabilir. Bu da onların, hayatlarını tehlikeye atabilecek bir takım hatalar yapmalarına yol açabilir.

Tüplü dalışa başlamak için en uygun yaşlar 8 – 12 yaş aralığıdır. Fakat bu genel bir kural değildir. Bu biraz da çocuğun kişilik özelliklerine bağlıdır. Bazı çocuklar daha erken olgunlaşırken bazılarınınki daha uzun sürebilir.

Dünya genelinde, 10 yaşından itibaren tüplü dalışın yapılmasına izin verilmektedir. İspanya gibi bazı ülkelerde daha katı sınırlandırmalar bulunmaktadır.

İspanya’da dalışlar yaşa göre düzenlenir ve her şehrin kuralları farklıdır. Tatil için İspanya’ya gidiyorsanız ve tüplü dalış yapmayı düşünüyorsanız bunu aklınızda bulundurun.

Çocuklar için tüplü dalışın faydaları

Çocuklar için tüplü dalışın sağladığı pek çok fayda bulunmaktadır. Çocukların fiziksel, ruhsal, zihinsel ve sosyal gelişimleri üzerine pek çok pozitif etki sağlamaktadır. Tüplü dalışın çocuklar için sağladığı faydalardan bazıları şunlardır:

 • Tüplü dalış kasları çalıştırır ve çocukların motor becerilerinin gelişmesini sağlar.
 • Akciğer kapasitesini, kalp ve dolaşım sistemi fonksiyonlarını geliştirir.
 • Çocukların olgunlaşmalarını sağlar.
 • Özgüvenlerini geliştirir ve başarma duygusu hissetmelerini sağlar.
 • Sorumluluk bilinci oluşturur. 
 • Hayal gücünü ve yaratıcılığı uyarır.
 • Takım çalışması, dayanışma ve arkadaşlıkla alakalı değerlerin gelişmesini sağlar.

Tüplü dalışın sağladığı faydalardan biri de çocukların stresle başa çıkmalarına  yardımcı olmasıdır. Çocukların yük ve sorumlulukları yetişkinlerinki kadar fazla ve büyük olmasa da onlar da stres altında hissedebilirler. Tüplü dalış gibi aktiviteler sayesinde anksiyeteyi pozitif bir duyguya yönlendirebilirler.

Göz önünde bulundurulması gereken noktalar

Tüplü dalışın bir takım riskleri vardır. Bunlar kontrol edilebilir olsalar da hafife alınmaması gereken ihtimallerdir. Oluşabilecek tehlikeli durumların ve risklerin bazıları şunlardır:

 • Dalış eğitmenleri nitelikli ve sertifikalı profesyonellerden seçilmelidir. Yalnızca tüplü dalış aktivitesi için değil aynı zamanda çocuklarla çalışabilme konusunda da becerili olmalılar.
 • 8 yaş altındaki çocukların akciğerleri yeterince gelişmemiş olduğundan ötürü bu yaştaki ve daha küçük çocukların tüplü dalış yapmaları tavsiye edilmez.
 • 12 yaşından küçük çocuklar kulak ağrısı yaşayabilirler. Eğitmenler kulak eşitlemenin tekniklerini çocuklara öğretmeliler.
 • Çocuğun yaşı ne kadar küçükse hipotermi geçirme riski de o kadar fazladır.
 • Tüplü dalışa başlayacak çocuk en az 150 cm boyunda ve 45 kilo ağırlığında olmalıdır.
su kaplumbağası
 • Tüplü dalışa başlamadan önceçocukların iyi derecede yüzme biliyor olmaları gerekir. Buna ek olarak, tüp kullanımı ile ilgili bilgi sahibi olmalılar.
 • Eğitimin ilk kısmı havuzda verilmektedir. Eğitimin devamı açık denizde yapılır.
 • 25 dakikadan fazla süren dalışlar yapmak pek tavsiye edilmez.
 • Çocuklar birbirleri ile dalış partneri olamazlar. Her çocuğun tecrübeli bir yetişkin ile dalması gerekir.
 • Çocuklara çıkardıkları hava baloncuklarından daha hızlı bir şekilde yüzeye çıkmamaları gerektiği öğretilmelidir.
 • Dalıştan sonra 500 metreden fazla yüksekliğe çıkmak tehlikeli ve yasaktır. Bu kural dalışın bitiminden sonraki 12 saat boyunca geçerlidir.

Çocukların dalış için uygun anatomiye sahip olmaları gerekir. Kendi başlarına tekneye tırmanabilmeli ve kendi ekipmanlarını taşıyıp göz kulak olabilmeliler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.