Çocuklara Harçlık Vermek: Artıları ve Eksileri

Çocuklarınız, haftalık harçlık alma talebinde bulunmaya başlamış olabilir. Eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız, aileniz için en doğru olana karar vermek için artıları ve eksileri göz önünde bulundurun.
Çocuklara Harçlık Vermek: Artıları ve Eksileri

Son Güncelleme: 16 Şubat, 2020

Sorumluluk bilinci, çocuklara öğretilmesi gereken en önemli değerlerden bir tanesidir. Bunun bir yolu, harçlık vererek çocuklara paralarını nasıl yöneteceklerini açıklamaktır. Yaptıkları bir görev için onları ödüllendirebilir veya para biriktirmek için teşvik edebilirsiniz.

Bu, hassas bir konudur. Bazı anne babalar çocuklara haftalık harçlık vermekten yanayken, bazıları değildir. Bunun için, ailenin ekonomik durumunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Çocuğa harçlık vermeye hangi yaşta başlanmalıdır?

Normal olarak çocuklar, toplama çıkarma gibi basit matematik işlemlerini 5 ve 7 yaş arasında yapmaya başlar. Ayrıca, bu dönemde parayı tanırlar ve değerini öğrenirler.

Böylece, para ve paranın nasıl kazanıldığı hakkında da bilgi sahibi olurlar. Kendi kendilerine çikolata ve şeker almaya da başlayabilirler ve matematik konusunda yardım almadan bir şeyler satın alabilirler.

Çocuklara harçlığını günlere ayırmayı öğretin

Çocuklara biraz özgürlük vermek gerekir. Bununla birlikte, çocuk ne kadar küçükse, harcamaları konusunda dikkatli olmayı öğretmek o kadar önemlidir. Şu an çocuğuna harçlık veren aileler, çocuklarının harçlıklarını ilk günden şeker ve çikolataya harcadığını fark etmiş olabilir.

Tam bu noktada, çocuğunuza parasını nasıl biriktireceğini öğretmeye başlayabilirsiniz. Haftalık harçlığını günlere nasıl böleceğini anlatabilirsiniz. Örneğin, eğer çocuğunuz oyuncak almak istiyorsa ona harçlıklarını biriktirmeyi öğretebilirsiniz.

Çocuklarla uyum içerisinde olmak ve bu durumun üstesinden nasıl geleceklerini gözlemlemek çok önemlidir. Hata yapmamaları için onlara yol göstermelisiniz.

çocuklarda para yönetimi

Çocuklara harçlık vermenin avantajları

1.Biriktirmeyi öğrenirler

Harçlık vermenin önemli bir avantajı, çocukların bu sayede para biriktirmeyi öğrenmesidir. Paralarının bir kısmını kenara koymayı ve yavaş yavaş biriktirmeyi deneyimlerler.

Nasıl para biriktirileceğini ve proaktif olunacağını bilmek, çocukların mutlaka öğrenmesi gereken bir şeydir. Bu durum, özellikle de oyuncak veya başka bir şey almak istediklerinde geçerlidir.

paranın değerini bilmek

2. Bir şeylerin değerini bilmeyi öğrenirler

İkinci avantaj ise çocukların sorumluluk bilinci geliştirmesi ve sahip olduklarının değerini bilmesidir. Ayrıca, paranın bir çalışma sonucu kazanıldığını da anlarlar.

Uzun vadede, bu durum çocukların yetişkin bireyler haline geldiklerinde sorumlu çalışanlar olmalarına olanak tanır. Ayrıca, istediklerini almak için ihtiyaç duydukları para miktarı hakkında mantık yürütme konusunda da deneyim kazanırlar.

3. Ödev ve gündelik işler yapma konusunda teşvik

Harçlık, çocuğa ödevini ve evdeki görevlerini yapma konusunda bir teşvik haline gelebilir. Çocuklara verdiğiniz görevlerin yaşlarına uygun olması gerektiğini unutmayın.

“Çocuklara biraz özgürlük vermek gerekir. Bununla birlikte, çocuk ne kadar küçükse, harcamaları konusunda dikkatli olmayı öğretmek o kadar önemlidir.”

Çocuklara harçlık vermenin dezavantajları

1. Çocukları açgözlü yapabilir

Öte yandan, çocuklar açgözlü olmaya başlayabilir ve hep daha fazlasını isteyebilir. İyi notlar almanın ve kendisine verilen görevleri yerine getirmenin, para almak için iyi bir yol olduğunu düşünebilir.

2. Kolay elde edilmiş para hissi

Haftalık harçlık vermek, çocukların para kazanmanın kolay olduğunu düşünmesine yol açabilir. Ayrıca, ellerinin altında her zaman para olacağını düşünebilirler.

Bunun sonucunda ise, anne babalarının onlara para vermesi gerektiğine inanabilirler. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bunlar ailenin maddi durumuna bağlıdır.

Çocuğunuza ne kadar harçlık vereceğinizi bilmek önemlidir.Bunun en iyi yolu, yaş arttıkça harçlık miktarını da artırmak olacaktır.Çocuklara başa çıkabileceklerinden fazla parayı vermemeye çalışın.

Çocuklara harçlık vermeye başlamak, önemli bir olaydır. Genellikle, her çocuk olgunluk belirtileri gösterir ancak çocuğun harçlık almak için gerekli sorumluluk bilincinde olup olmadığına karar vermek aileye bağlıdır.

Unutmayın, harçlık konusu son derece hassastır. Bunun çocuğunuza faydalı olabilmesi için bu konuyu nasıl ele alacağınızı çok iyi bilmelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.