Doğal Beslenme Hareketi ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Doğal beslenme hareketi ile ilgili bir şey duydunuz mu bilmiyoruz ama bugünkü yazımızın size çok faydalı olacağına eminiz. Bilmeniz gereken her şey bu yazıda!
Doğal Beslenme Hareketi ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Son yıllarda “real food movement” yani “doğal beslenme hareketi” kavramı özellikle sosyal medya başta olmak üzere dünya çapında çok yaygınlaştı. Gün geçtikçe daha fazla kişi bu diyeti uygulamayı seçti ve adından da belli olabileceği gibi doğal beslenme hareketine dahil oldu. 

Bu diyeti uygulayanlar kendilerine “realfooders” da diyebiliyor. Peki ya bu yeni trend tam olarak ne?

Doğal beslenme hareketi nedir?

Doğal beslenme hareketinin yaratıcılarından biri olan Carlos Rios’a göre, doğal beslenme ultra işlenmiş gıdalar yerine işlenmemiş ve doğal gıdaların tercih edildiği bir yaşam tarzını seçmektir.

İlk bakışta bu hareket, bir daha süpermarkete girmenize izin vermeyecekmiş gibi görünebilir. Tabii ki, süpermarketlerde pek çok işlenmiş gıda vardır fakat doğal beslenme hareketi pek çok istisnayı da içeren bir yaşam tarzıdır.

pesto sosu

Bu kategorideki gıdalar, endüstriyel ya da küçük ölçekli olarak belli oranda bir işlemden geçmiştir. Bununla beraber, bu gıdaların sağlık özellikleri düşünüldüğünde bu işlemler zararsız hatta faydalı bile sayılabilir.

Ayrıca, bu gıdaların işlemden geçirilme amacı, onları daha uzun süre boyunca güvenli bir şekilde saklayabilmek ve yenmesini kolaylaştırmaktır. Bu işlemler mekanik, fiziksel ya da kimyasal olabilir.

 • Sızma zeytinyağı.
 • Ultra pastörize süt.
 • Fermente edilmiş süt ürünleri (yoğurt ya da kefir).
 • Konserve baklagiller.
 • Konserve deniz ürünleri.
 • Tam tahıllı makarna.
 • Tam tahıllı ekmek.
 • Dondurulmuş sebzeler.

Neden doğal beslenme hareketini seçmelisiniz?

Sizi doğal beslenme hareketini seçmeye iten sebepler çok fazla ve çeşitli olabilir. İnsanları bu seçimi yapmaya iten üç ana sebepten biri sağlık sorunlarıdır.

Son yıllarda, dünya çapında obezite oranlarının korkutucu derecede arttığını görüyoruz. Bu, hem çocuklar hem de yetişkinler için geçerlidir. Ayrıca, tip 2 diyabet, yüksek kolesterol, vs. gibi obeziteye bağlı hastalıklar da git gide artmaktadır.

Özellikle ultra işlenmiş gıda tüketmek gibi kötü alışkanlıklar sürdükçe bu durum da daha kötüye gitmektedir. Bununla savaşmak için sağlıklı bir yaşam tarzı edinmek ve doğru beslenme alışkanlıkları kazanmak gibi değişiklikler yapmak şarttır.

Bu alışkanlıkları kazanmak için doğal ve sağlıklı beslenme pratiklerini de hayatınıza dahil etmeniz gerekir. Örneğin, meyveler, sebzeler, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, kabuklu yemişler, tahıllar, yağsız et, balık, yumurta ve süt ürünleri bu pratiklerin içerdiği ürünler arasındadır.

Ayrıca, her gün egzersiz yapmanız da gerekir. Bu alışkanlıkları edinerek, modern toplumlar fiziksel ve psikolojik sağlıklarını uzun vadeli olarak iyileştirebilir.

Hepimiz doğal beslenme hareketini seçebilir miyiz?

Eğer kendinize bu soruyu soruyorsanız, cevabınız EVET! İsteyen herkes ultra işlenmiş gıdaları bırakıp doğal beslenmeye geçebilir. Evinizdeki küçükten büyüğe herkes bu hayat tarzı değişiminden faydalanabilir.

Çocuklar için doğal beslenme hareketi daha çok faydaya sahiptir ve uzun vadede daha etkilidir. Çünkü hayatımızın ilk zamanlarında edindiğimiz yeme alışkanlıkları geleceğimizi şekillendirir.

Çocuğunuz henüz küçükken ona sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmaktan daha güzel bir şey olabilir mi?

doğal beslenme hareketi

Öte yandan, bu alışkanlıkları çocuklara yerleştirmek pek de kolay olmayabilir. Bu yüzden, bu yolda size yardımcı olabilecek birkaç tavsiye hazırladık:

 1. Renkli ve çeşitli yemekler hazırlayın. Eğer biraz hayal gücünüzü kullanabilirseniz karşı koyamayacakları sağlıklı yemekler hazırlayarak çocuklarınızı şaşırtabilirsiniz.
 2. Ultra-işlenmiş gıdaları alışveriş listenizden çıkarın. Eğer evde elinizin altında sadece sağlıklı gıdalar olursa, acıktığınızda sadece onlara ulaşabilirsiniz. Bununla beraber, eğer evde bazen bile olsa abur cubur bulundurursanız muhtemelen onları gereğinden fazla tüketirsiniz.
 3. İyi bir örnek olun. Çocuklar taklit ederek öğrenir. Bu yüzden, örnek aldıkları kişilerin sağlıklı yemekler yediğini ve bundan mutlu olduğunu görürlerse bu onlar için en iyisi olacaktır.
 4. Çocuğunuzu sürece dahil edin. Çocuğunuzu alışverişe götürün ve farklı yemekler hazırlamada size yardım etmesini isteyin. Yemek hazırlarken farklı gıdalarla denemeler yapmak, onlara sağlıklı beslenme hakkında çok şey öğretecektir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.