Çocuklarda Mizah Duygusu Nasıl Gelişir?

Çocuklarda Mizah Duygusu Nasıl Gelişir?

Son Güncelleme: 17 Temmuz, 2018

4 yaş civarında bir çocuğunuz varsa, günde yaklaşık 17 kez gülümseyen yetişkinlerin aksine günde yüzlerce kez gülümseyebilecek kapasiteye sahip olduklarını fark etmişsinizdir.  Hayatı herkes için daha eğlenceli ve mutlu bir deneyim haline getirebileceği için çocukların mizah anlayışı geliştirmelerine yardımcı olmak önemlidir.

Gülmek herkes için iyidir

Gülmek ebeveynler ve çocuklar arasında bir bağ kurar. Basitçe söylemek gerekirse, çocuklarla bağlantı kurmak için gülmekten daha iyi bir yol yoktur.

Gülmek, bir insanın daha fazla şey öğrenmesine, kendileri ve çevrelerindeki dünya hakkında daha rahat hissetmesine yardımcı olabilir. Güldüğünüzde, çocuklar her şeyin yolunda olduğunu fark edecekler ve sizinle birlikte güleceklerdir.

Çocuklar erken yaşta, engelsiz bir tavrın öğrenme için daha iyi olduğunu, bunun da ciddi şeyleri öğrenmeye yönelik olduğunu fark eder. Gülmek ve iyi bir mizah anlayışına sahip olmak çocukların sosyal ve zihinsel gelişimi için gereklidir.

Ayrıca, gülmek hem çocukların hem de yetişkinlerin sağlığı için çok iyidir. Sonuç olarak, gülmek ve iyi bir mizah anlayışı hayatı kolaylaştırabilir.

gülen çocuk

Bazı çalışmalar, gülmenin, insanların daha iyi hissetmesine yardımcı olan endorfin gibi hızlı etki eden hormonların salınımını tetiklediğini kanıtlamıştır. Gülmek ayrıca dolaşımdaki stres hormonlarını azaltır ve immünolojik sistemi uyarır.

Güldüğümüzde, kas gerginliği azalır, dolaşım ve solunum iyileşir ve kan akışındaki oksijen miktarı yükselir. Hepsi sağlık için çok yararlı!

Gülmek aynı zamanda kişinin kendi ve çevresiyle uyum içinde mutlu olduğunu gösterir. Hayatta bir çocuğun samimi gülüşünden daha güzel bir şey yoktur. Mutlulukları hem bulaşıcıdır hem de hayatın yetişkinlerin düşündüğünden daha kolay olabileceğini gösterirler.

Çocukların mizah anlayışı geliştirmelerine yardımcı olmak için öneriler

Komik şeyler yapın

Yaklaşık 4 yaşında olan bir çocuğu güldürmek için komik şeyler yapmak her zaman harika bir fikirdir. Çocuklar “palyaço gibi davrandığınızda” çok gülerler. Yüzünüzü farklı şekillere sokmak, gülümsemek, uydurma kelimeler söylemek, komik şarkılar söylemek, yastık kavgaları, saklanmak… Bir çocuğu güldürmenin ve mizah anlayışını geliştirmenin pek çok yolu vardır.

Şakalar anlatın

Çocuklar gülmeyi severler ve şakalar onları güldürmenin en iyi yollarından biridir. Şakanın bir anlamı olmasa da şakayı mimiklerle veya abartılı bir şekilde anlatmak onlar için çok eğlenceli olabilir. Bu, aynı zamanda dil becerilerini geliştirmelerine, zamanlamayı anlamalarına ve kişilerarası bir güven duygusu yaratmalarına yardımcı olur. Çocuğunuz size bir şaka anlattığında her seferinde güldüğünüzden emin olun… komik olmasa bile!

gülen kız çocuk

Yüksek sesle gülmek

Yüksek sesle gülmekten kaçınmayın. Kahkahanız çocuklarınız ve aileniz için bulaşıcıysa daha da çok gülün. Birlikte gülmek, tüm aileyi bir araya getirmek ve bağları güçlendirmek için harika bir yoldur. Size komik gelen bir şey varsa, her zaman saygıyla, kendinize ve başkalarına karşı sevgi dolu bir şekilde tadını çıkarın.

Gıdıklamak

Gıdıklanmayı kim sevmez? Gıdıklama (aşırıya kaçmadan), herhangi birini güldürmenin iyi bir yoludur. En uzun kimin gülmeden durabildiğini ya da en çok kimin güldüğünü görmek için gıdıklama oyunları oynayabilirsiniz. Kuralları biz koyuyoruz, yasak olan tek şey gülmemek. Eğlenceli zaman garantili!

Her şeyin komik tarafına odaklanın

Bir masa oyunu oynamak ya da yemek masasının etrafında oturmak olsun, çocukların mizah duygusu geliştirmelerine yardımcı olmak için yaratıcılık şarttır. Gün içinde komik olabilecek şeyleri bulun ve iyi bir vakit geçirmek ya da iyi bir mizah anlayışına sahip olmak için avantajlarından yararlanın.

Çocuğunuzun gülmesine ve mizah anlayışı geliştirmesine yardımcı olmanın yanı sıra, iyi bir zaman geçirecek ve hayatı daha olumlu bir ışıkta göreceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.