Çocuklarda Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Çocuklarda Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme: 08 Nisan, 2019

Çocuklarda saç bakımı dikkatli olmamız gereken bir konudur. Oldukça sade bir görünüme sahip olsa da çocukların saçları ile ilgilenirken bazı hatalar yapabilirsiniz. Çocuklarda saç bakımı ile ilgili hiçbir şey hafife alınmamalı.

Hiç şöyle bir durup bir çocuğun saçına yakından baktınız mı? Kendi saçlarınızın nasıl olduğunu hatırlıyor musunuz? Çocuklarda saç bakımı konusunda her şeyin o kadar da açık olmadığını bilmek sizi şaşırtacak.

Küçük çocukların saçları oldukça hassastır ve bu nedenle bir yetişkinin saçıyla ilgilenir gibi ilgilenemezsiniz. En uygun olanı çocuğunuzun doğal güzelliğini, mümkün olduğunca korumaktır. Aşağıda size çocuklarda saç bakımının nasıl olması gerektiği ile ilgili bazı ipuçları vereceğiz.

Çocuklarda Saç Bakımı için İpuçları

Nötr pH Şampuan Kullanın

Nötr pH düzeyine sahip bebek şampuanları, çocuğun saç derisinde kuruluk yapmadan ya da kalıntı bırakmadan etkili bir temizlik sağlar. Genelde bu tip şampuanlar sabun ya da alkol içermez ki bu da onları, çocuğunuzun saç derisi için güvenli bir seçenek yapar.

Nötr pH Seviyesine Sahip Şampuanların Faydaları

  • Çocukların saçlarını nazikçe, etkili bir şekilde ve güvenle temizlerler.
  • Hipoalerjenik oldukları için bebeğin saç derisini ve cildini korumaya yardımcı olurlar.
  • Bebeğinizin saçında yumuşaklık ve hoş bir koku bırakır.

Dolanmış saçları çözmeyi öğrenin

Eğer çocuğunuzun saçları birbirine çok fazla dolandıysa endişelenmeyin. Çünkü dolanmış saçları çözmenin birçok yolu var. İlk olarak kullanacağınız tarağın türüne çok dikkat edin. Her zaman büyük, geniş dişleri olanları seçin. Böylece en inatçı düğümleri bile narin bir şekilde çözebilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuzun saçlarını koparmazsınız.

Çocuklarda saç bakımı için bir başka hile ise çocuğunuzun saçını duştayken tarayarak çözmek. Üstelik, özellikle çocuklar için yapılmış olan saç kremleri ile çocuğunuzun saçlarını güçlendirebilirsiniz.

banyo yapan bebek

Her zaman saçların uçlarından başlayın, özellikle de çocuğunuz uzun saçlara sahipse. Düğümleri çözdükten sonra yukarıdan aşağı doğru taramaya başlayın.

Bir başka strateji ise saçı bölümlere ayırmak ve taramaya saçın uçlarından başlamak. Ayrıca bunu yapmanın en iyi zamanı da bebeğiniz duştayken ya da duştan henüz çıktığı zamandır.

Saça ya da Saç Derisine Parfüm Sıkmaktan Kaçının

Bebekler parfümdeki alkolü soluyabilecekleri için çocuk doktorlarının çoğu bunu yapmamanızı şiddetle tavsiye eder. Ayrıca pudralamaktan da kaçının çünkü onu da soluyacaklardır.

Alkol İçermeyen Ürünler Kullanın

Eğer çocuğunuzun saçlarını yapmaktan ve jöle ya da saç spreyi ile şekil vermekten hoşlanıyorsanız her zaman alkol ve parfüm içermeyen ürünler kullanmaya çalışın.

Saç derisi üzerinde kepek, yağ ve kalıntı birikmemesi için saçlarını her zaman iyi bir şekilde yıkamayı unutmayın.

Nötr pH düzeyine sahip bebek şampuanları, çocuğun saç derisinde kuruluk yapmadan ya da kalıntı bırakmadan etkili bir temizlik sağlar.

Çocuğunuzun Saçını Her Gün Tarayın

Bir çocuğun uzun saçlarını taramak dişlerini fırçalamak kadar yaygın olmalıdır. En iyisi bunu gündüz ve akşamları yapmaktır. Her gün, her insanın saçları yerine yenileriyle değişmesi için dökülür.

Bu saç telleri deriden döküldüğünde diğer saçlarla birbirine karışır. Bu nedenle de çocukların saçları günde en az iki kere taranmalıdır.

Başa Çıkılması Zor Saçları Taramak İçin Öneriler

Eğer çocuğunuzun saçları inatçı ya da kalınsa çocuğunuzun saçlarını günlük olarak taramak, kimyasal ürünlere ya da bakım kremlerine ihtiyaç duymadan doğal bir şekilde uysallaştıracaktır.

Asi ve inatçı saçları taramak için daima nazik hareketlerle, kökünden ucuna ve önden arkaya doğru taramanız gerekir.

çocuk banyosu için bakım ve temizlik ürünleri

Soğuk Su Kullanın

Çocuklarınızın saçını yıkarken soğuk su kullanın. Sürekli olarak sıcak su ile yıkamak iyi değildir. Çünkü saçlarını incitmesinin yanı sıra saç derisine de zarar verir. Eğer çocuğunuz soğuk sudan hoşlanmıyorsa ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Ek olarak çocuğunuzun saçına saç kremi sürmek için ılık suda bekletmenizi öneririz. Bu ürün yalnızca çok asi ve inatçı saçlar için kullanılmalıdır.

Ilık su gözenekleri açacak ve saç kreminin işlemesini sağlayacaktır. Saç kremini 1 dakika kadar beklettikten soonra ılık su ile dikkatlice durulayın.

Son olarak iyi bir kuaförünüz olmasını öneriyoruz. Kötü saç kesimleri ya da saç bakımları, saç onarımını zorlaştıracak sonuçlar doğurabilir. Bu çocuğunuza yetişkinlikte bile zarar verebilir. Çünkü bazen bu zararları zaman içinde düzeltmek oldukça zor olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.